Dąbrowa Górnicza: Festiwal Nauki z atrakcjami w Wyższej Szkole Biznesu [ZDJĘCIA]

PAS, mat. prasowe
Festiwal Nauki w WSB zawsze cieszy się dużym zainteresowaniem mat. WSB
Zdrowie, bezpieczeństwo, wysokie technologie, pieniądze, świat, a nawet …. miłość – to tematy przewodnie 12. Festiwalu Nauki, organizowanego przez Wyższą Szkołę Biznesu w Dąbrowie Górniczej oraz Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej. Wydarzenie rozpoczęło się 14 marca 2016 roku i potrwa tydzień. Na uczestników czeka ponad 80 spotkań festiwalowych, podczas których spotkają się z wybitnymi postaciami – przedstawicielami świata nauki, sztuki, muzyki, sportu.

Festiwal od dwunastu lat cieszy się niesłabnącym powodzeniem. Co roku Dąbrowa Górnicza staje się tętniącą życiem stolicą polskiej nauki, w której przez 7 dni odbywają się debaty światowej sławy naukowców, spektakularne pokazy, eksperymenty, warsztaty oraz wykłady.

12. Festiwal Nauki zainaugurowała debata panelowa pt. „Od nędzy do pieniędzy”, którą poprowadzi Dominika Wielowieyska, znana dziennikarka i publicystka. W gronie panelistów debaty znaleźli się: prof. dr hab. Krzysztof Jajuga, prof. dr hab. Bogdan Nogalski, prof. zw. dr hab. Marek S. Szczepański, a także przedstawiciele biznesu z Polski i zagranicy: Gerd Fink, Mike Musil oraz Grzegorz Lot. Debata odbyła się w środę 16 marca o godz. 11.00 w siedzibie WSB w Dąbrowie Górniczej, przy ul. Cieplaka 1c.

Z kolei w piątek 18 marca o godz. 12.00 zapraszamy do udziału w debacie pt. „Pieniądze to nie wszystko”, w której uczestniczyć będą: dr Joanna Heidtman, prof. dr hab. Anusz Majcherek oraz Jan Mela. Moderatorem debaty będzie redaktor Adam Sojka.

Już po raz drugi do udziału w wydarzeniu Uczelnia zachęca szkoły ponadgimnazjalne. W ramach projektu „Nauka na zamówienie” WSB oferuje cykl wykładów dla młodzieży, które poprowadzą nauczyciele akademiccy. Celem projektu jest rozszerzenie programu kształcenia szkół ponadgimnazjalnych o wybrane zagadnienia z nauk ekonomicznych, technicznych, humanistycznych, społecznych czy medycznych.

Wśród partnerów 12. Festiwalu Nauki znalazły się dąbrowskie instytucje: Miejska Biblioteka Publiczna, Centrum Sportu i Rekreacji, Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej, Zespół Szkół Nr 1 im. Związku Orła Białego w Dąbrowie Górniczej. Ponadto firmy takie jak: BTL Industries Limited, Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich, Dąbrowskie Wodociągi Sp. z o. o., Galen, Kashmir Group, Natur House, Śląski Szlak Kobiet oraz Kongres Kobiet.

Patronat honorowy nad 12. Festiwalem Nauki objęli m.in.: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polska Akademia Nauk, Polska Akademia Umiejętności, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Narodowe Centrum Nauki, Centrum Nauki Kopernik, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza, Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach oraz Polska Izba Gospodarcza Zaawansowanych Technologii.

12. Festiwal Nauki ma charakter otwarty, a udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Szczegółowe informacje dotyczące inicjatywy, programu oraz specjalnych projektów znajdują się na stronie internetowej: www.wsb.edu.pl/festiwalnauki

PROGRAM FESTIWALU NA CZWARTEK 17 MARCA

Jak wykorzystać nowoczesne technologie, by firma działała skutecznie
Adam Suliga

Czwartek

9.00-10.00

Miejsce: sala 122, WSB

Zapisy: 32 295 93 93; mkot@wsb.edu.pl

Jak wykorzystać nowoczesne technologie, by firma działała skutecznie

Świat się zmienia z prędkością błyskawicy, a my bardziej lub mniej udolnie staramy się za nim podążać. Karol Darwin powiedział: „przeżywa gatunek nie najmocniejszy, nie najinteligentniejszy, ale taki, który najlepiej przystosowuje się do zmian”. Dotyczy to oczywiście również ryzyka prowadzenia działalności gospodarczej, o którym tak łatwo zapominamy, gdy jest dobrze, ale gdy powstaje problem, boleśnie doświadczamy efektów naszych zaniedbań.

czytaj więcej o Jak wykorzystać nowoczesne technologie, by firma działała skutecznie
Współczesny gorący medialny świat – implikacje edukacyjne
Prof. dr hab. Janusz Morbitzer

Czwartek

10.00 – 11.00

Miejsce: Sala Sesyjna, Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej

Zapisy: 32 295 93 93; mkot@wsb.edu.pl

Współczesny gorący medialny świat – implikacje edukacyjne

Kanadyjski badacz mediów, nieżyjący już ponad 35 lat Marshall McLuhan podzielił media na tzw. zimne i gorące. Dziś jego koncepcja wymaga reinterpretacji i nowego odczytania, ale jest nadal przydatna. Media zimne dostarczają informacji niepełnej (np. karykatura), zmuszając odbiorcę do ich samodzielnego uzupełnienia, a więc do intelektualnego wysiłku. Ze względu na ogromny postęp technologiczny, ale też zmiany społeczno-kulturowe, rozwój mediów przebiega od mediów zimnych do gorących, a więc takich, które dostarczają informacji pełnej, bogatej w szczegóły (np. wysokiej jakości zdjęcie). Współczesny człowiek, a zwłaszcza młode pokolenie, żyje w świecie coraz gorętszych mediów i gorącej kultury. W rezultacie jesteśmy coraz mniej racjonalni a coraz bardziej emocjonalni, mamy też do czynienia z niezwykle negatywnym zjawiskiem – tzw. edukacyjnym efektem cieplarnianym. W wykładzie przedstawione zostaną społeczne, w szczególności edukacyjne konsekwencje funkcjonowania w „przegrzanym” medialnym świecie oraz możliwe środki przeciwdziałania tej niekorzystnej tendencji.

czytaj więcej o Współczesny gorący medialny świat – implikacje edukacyjne
Mały infobroker (dla uczniów 5-6 kl. szkoły podstawowej)

Czwartek

10.00 – 11.00

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej

Zapisy: 32 639 03 39, 795 180 803

Mały infobroker (dla uczniów 5-6 kl. szkoły podstawowej)

Podczas warsztatów dzieci będą szkolić swoje umiejętności z zakresu wyszukiwania informacji, poznawać różne źródła informacji, a także dokonywać selekcji pozyskanej wiedzy. Zajęcia z wykorzystaniem techniki mapy myśli.

czytaj więcej o Mały infobroker (dla uczniów 5-6 kl. szkoły podstawowej)
Co wykrywa wykrywacz kłamstw?

Czwartek

10.30-11.30

Miejsce: sala 122, WSB

Zapisy: 32 295 93 93; mkot@wsb.edu.pl

Co wykrywa wykrywacz kłamstw?

Wariograf, poligraf, wykrywacz kłamstw to różne nazwy tego samego urządzenia. Aparat jest powszechnie stosowany w wielu krajach świata. Dostarcza dowodów w postępowaniach sądowych, korzysta się z niego również dla celów biznesowych. Jaka jest istota jego działania? Czy da się "oszukać" urządzenie? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznacie podczas Festiwalu Nauki w WSB.

czytaj więcej o Co wykrywa wykrywacz kłamstw?
Co to właściwie znaczy "szybkie łącze"? Parametry transmisji danych

Czwartek

12.00-13.00

Miejsce: sala 123, WSB

Zapisy: 32 295 93 93; mkot@wsb.edu.pl

Co to właściwie znaczy "szybkie łącze"? Parametry transmisji danych

Wykład prezentuje podstawowe własności kanałów komunikacyjnych w sieci - nie tylko prędkości danych, ale również opóźnienia, strat, wahań. Jakie łącze potrzebuję w domu? Jak sprawdzić, czy działa ono tak, jak powinno? Odsłonimy techniczne szczegóły problemu, pokazując dlaczego i czym się różni prędkość skuteczna od przepustowości, komu przeszkadzają wahania opóźnień, jakie mechanizmy wpływają na pogorszenie owych warunków, a jakie je poprawiają. Wykład przeznaczony dla odbiorców bez doświadczenia informatycznego.

czytaj więcej o Co to właściwie znaczy "szybkie łącze"? Parametry transmisji danych
Debata Oxfordzka "Czy warto czytać książki” (dla uczniów gimnazjum i liceum)

Czwartek

12.00 – 13.30

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej

Zapisy: 32 639 03 39, 795 180 803

Debata Oxfordzka "Czy warto czytać książki” (dla uczniów gimnazjum i liceum)

Książka jest coraz częściej towarem niedocenianym i mającym dużą konkurencję, a czytanie przez niektórych jest uważane za zajęcie staromodne. Debata Oksfordzka ma nam posłużyć do zmierzenia się z argumentami przeciwników i zwolenników postawionej tezy.

czytaj więcej o Debata Oxfordzka "Czy warto czytać książki” (dla uczniów gimnazjum i liceum)
Role w zespołach projektowych z zakresu nowoczesnych technologii

Czwartek

13.15 – 14.15

Miejsce: Sala Sesyjna, Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej

Zapisy: 32 295 93 93; mkot@wsb.edu.pl

Role w zespołach projektowych z zakresu nowoczesnych technologii

Role grupowe to styl funkcjonowania, który daje danej osobie poczucie bezpieczeństwa i komfort funkcjonowania w określonych ramach. Pozwala radzić sobie ze stresem, napięciem i lękiem. Sami sobie narzucamy poszczególne role, według naszych schematów postępowania. Przyjrzyjmy się więc, jakie są i czym się charakteryzują. Jak dobrać członków zespołu tak, by skutecznie realizować cele?

czytaj więcej o Role w zespołach projektowych z zakresu nowoczesnych technologii
Bezpieczeństwo i legalność działań w sieci Internet – AMA!

Czwartek
14.30 – 15.30

Miejsce: sala 122, WSB

Zapisy: 32 295 93 93; mkot@wsb.edu.pl

Bezpieczeństwo i legalność działań w sieci Internet – AMA!

AMA to ciekawa i nowatorska forma prezentacji (szczególnie popularna wśród internautów), która zachęca słuchaczy do burzy mózgów, dyskusji i zadawania pytań. Skrót pochodzi od angielskiego zwrotu “ask me anything” (zapytaj mnie o cokolwiek). W takiej właśnie formie przeprowadzony zostanie wykład dra inż. Krystiana Mączki, który zaprezentuje niezwykle ważne obecnie zagadnienia legalności działań i bezpieczeństwa użytkowników w sieci Internet. Wykładowca po klasycznej części wykładowej odpowie na wszelkie nurtujące pytania słuchaczy dotyczące legalności działań w sieci oraz zagrożeń, na jakie napotkać można użytkując nowe technologie. Poruszone zostaną tematy piractwa komputerowego, oszustw internetowych i złośliwego oprogramowania.

czytaj więcej o Bezpieczeństwo i legalność działań w sieci Internet – AMA!
Cykl zajęć w Szkolnym Obserwatorium Astronomicznym w Zespole Szkół nr 1 w Dąbrowie Górniczej

Czwartek
14.30 – 21.00 – cykl zajęć w Szkolnym Obserwatorium Astronomicznym w Zespole Szkół nr 1 w Dąbrowie Górniczej

14.30 – 15.15

Ciemna przyszłość Słońca - Projekcja filmowa

Słońce służy naszej planecie już od prawie pięciu miliardów lat. Od początku swojego istnienia Ziemia jest ogrzewana i zasilana energią słoneczną – jednak to nie będzie trwać w nieskończoność. Podobnie jak każdy z nas, pewnego dnia nasza Gwiazda Dzienna umrze. W ciągu kolejnych pięciu miliardów lat Słońce stanie się zagrożeniem dla najbliżej orbitujących planet. Zwiększając stopniowo swą objętość, sięgnie orbity Ziemi i spali wszystko, co na niej żyje.

15.30 – 17.20

Teleskopowe pokazy Słońca, zwiedzanie obserwatorium

Przypuszcza się, że Słońce powstało około 4,6 miliarda lat temu. Przez ten czas Słońce zwiększyło swój promień od 8 do 12%, oraz jasność o ok. 27%. Zawartość wodoru w jądrze młodego Słońca wynosiła ok. 73%, obecnie już tylko 40%. Gdy zapasy wodoru wyczerpią się, co nastąpi za mniej więcej kolejne 5 mld lat, Słońce zmieni się w czerwonego olbrzyma i pochłonie kilka najbliższych planet. Po około miliardzie lat odrzuci zewnętrzne warstwy i będzie zapadało się pod własnym ciężarem, przeistaczając się w białego karła. Według hipotez, przez wiele miliardów lat będzie stygło, aż stanie się czarnym karłem.

Pokazy prowadzone będą 12” teleskopem Meade LX-90 w liniach wodoru H-alfa teleskopem słonecznym Coronado SolarMax.

17.30 – 17.45

Niebo nad Dąbrową - prezentacja najciekawszych obiektów nocnego nieba

Z pomocą odpowiedniego oprogramowania odbędziemy wędrówki po „nocnym” niebie przyglądając się najciekawszym obiektom niedostępnym w warunkach miejskich dla teleskopów.

17.50 – 18.35

Zakręcone Niebo - prezentacja dla dzieci

Prezentacja dla dzieci obejmującą szeroki zakres astronomii i astronautyki, od historii do najnowszych badań.

18.45 –21.00

Pokazy Nieba

Obserwacje najciekawszych obiektów nocnego nieba niestety nieba miejskiego.

czytaj więcej o Cykl zajęć w Szkolnym Obserwatorium Astronomicznym w Zespole Szkół nr 1 w Dąbrowie Górniczej
Senior i tablet, czy ta miłość jest możliwa?
Krzysztof Orzechowski

Czwartek
15.00 – 16.00

Miejsce: s. 227, WSB

Zapisy: 32 295 93 93; wnowak@wsb.edu.pl

Senior i tablet, czy ta miłość jest możliwa?

W erze nowoczesnych technologii komputer, laptop jest towarzyszem każdego z nas. Tablet, aifon, aipod staje się modnym gadżetem, idealnym pomysłem na prezent. Czy jednak nie gubimy się w możliwościach i usługach jakie oferują te urządzenia? Teoretycznie korzystanie z tabletu jest intuicyjne i nie wymaga od użytkownika żadnej wiedzy dotyczącej sprzętu, umożliwia szybki i wygodny dostęp do wielu jego funkcji oraz różnorodnych aplikacji, m.in. map, nawigacji i komunikatorów. Dzięki poręcznemu formatowi można zabrać go wszędzie, także w podróż. Można wykorzystać tablet, aby rozmawiać z bliskimi, oglądać filmy oraz swobodnie poruszać się w Internecie! W ramach warsztatów zostaną przedstawione różnorodne techniki pracy z tabletem czyli przenośnym komputerem, który sprawia że nasze życie jest bogatsze o nowe doznania.

czytaj więcej o Senior i tablet, czy ta miłość jest możliwa?
Ergometry na start!!! – 1000 metrów

Czwartek
16.00 – 17.30

Miejsce: Sala Fitness, WSB

Zapisy: 32 295 93 64; msadowski@wsb.edu.pl

Ergometry na start!!! – 1000 metrów

Wykorzystanie ergometrów wioślarskich w zawodach sportowych Akademickich Mistrzostw Polski oraz Akademickich Mistrzostw Śląska. Przeprowadzenie zawodów sportowych o Puchar Rektora WSB.

czytaj więcej o Ergometry na start!!! – 1000 metrów
Czysta woda, lepszy świat – eko warsztaty z Dąbrowskimi Wodociągami (dla uczniów z klas 1-6 szkoły podstawowej wraz z rodzicami)

Czwartek
17:00- 18:00

Miejsce: Dąbrowskie Wodociągi Sp. z o.o., ul. Powstańców 13

Zapisy: 32 295 93 15

Czysta woda, lepszy świat – eko warsztaty z Dąbrowskimi Wodociągami (dla uczniów z klas 1-6 szkoły podstawowej wraz z rodzicami)

Co się dzieje z brudną wodą i ściekami, które produkuje każdy z nas? Dokąd trafiają nieczystości? W jaki sposób zamieniane są na czystą wodę, którą można zwrócić naturze? Uczestnicy spotkania w Oczyszczali Ścieków „Centrum” w Dąbrowie Górniczej w przystępny sposób zapoznają się z technologią i procesami oczyszczania ścieków. Wykorzystana zostanie m.in. makieta multimedialna. Dla dzieci przygotowano też zagadki oraz drobne upominki.

czytaj więcej o Czysta woda, lepszy świat – eko warsztaty z Dąbrowskimi Wodociągami (dla uczniów z klas 1-6 szkoły podstawowej wraz z rodzicami)
Warsztaty fotograficzne dla młodzieży

Czwartek

17.00 – 19.00

Miejsce: Sala Plastyczna, MOPT

Zapisy: 32 2625461, mopt@wp.pl

Warsztaty fotograficzne dla młodzieży


*Chcesz kupić auto w cenie 15-20 tys. zł? Sprawdź najlepsze oferty
*Co się wydarzyło na "Nocy Kobiet" w Spiżu w Katowicach ZOBACZ ZDJĘCIA
*Rozmowy nie przerywają, transmisja danych szybka RAPORT NAJLEPSZYCH SIECI KOMÓRKOWYCH
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

ZOBACZ TAKŻE

Historyczne kontrowersje wokół kampanii piwa "Tyskie". Marka...

Wolne miejsca w przedszkolach. Sprawdź swoje miasto. Rekruta...

Policjantki i ich pasje. Zobaczcie piękniejszą twarz policji [ZDJĘCIA]

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3