Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza: Festiwal Nauki z atrakcjami w Wyższej Szkole Biznesu [ZDJĘCIA]

PAS, mat. prasowe
Festiwal Nauki w WSB zawsze cieszy się dużym zainteresowaniem
Festiwal Nauki w WSB zawsze cieszy się dużym zainteresowaniem mat. WSB
Zdrowie, bezpieczeństwo, wysokie technologie, pieniądze, świat, a nawet …. miłość – to tematy przewodnie 12. Festiwalu Nauki, organizowanego przez Wyższą Szkołę Biznesu w Dąbrowie Górniczej oraz Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej. Wydarzenie rozpoczęło się 14 marca 2016 roku i potrwa tydzień. Na uczestników czeka ponad 80 spotkań festiwalowych, podczas których spotkają się z wybitnymi postaciami – przedstawicielami świata nauki, sztuki, muzyki, sportu.

Festiwal od dwunastu lat cieszy się niesłabnącym powodzeniem. Co roku Dąbrowa Górnicza staje się tętniącą życiem stolicą polskiej nauki, w której przez 7 dni odbywają się debaty światowej sławy naukowców, spektakularne pokazy, eksperymenty, warsztaty oraz wykłady.

12. Festiwal Nauki zainaugurowała debata panelowa pt. „Od nędzy do pieniędzy”, którą poprowadzi Dominika Wielowieyska, znana dziennikarka i publicystka. W gronie panelistów debaty znaleźli się: prof. dr hab. Krzysztof Jajuga, prof. dr hab. Bogdan Nogalski, prof. zw. dr hab. Marek S. Szczepański, a także przedstawiciele biznesu z Polski i zagranicy: Gerd Fink, Mike Musil oraz Grzegorz Lot. Debata odbyła się w środę 16 marca o godz. 11.00 w siedzibie WSB w Dąbrowie Górniczej, przy ul. Cieplaka 1c.

Z kolei w piątek 18 marca o godz. 12.00 zapraszamy do udziału w debacie pt. „Pieniądze to nie wszystko”, w której uczestniczyć będą: dr Joanna Heidtman, prof. dr hab. Anusz Majcherek oraz Jan Mela. Moderatorem debaty będzie redaktor Adam Sojka.

Już po raz drugi do udziału w wydarzeniu Uczelnia zachęca szkoły ponadgimnazjalne. W ramach projektu „Nauka na zamówienie” WSB oferuje cykl wykładów dla młodzieży, które poprowadzą nauczyciele akademiccy. Celem projektu jest rozszerzenie programu kształcenia szkół ponadgimnazjalnych o wybrane zagadnienia z nauk ekonomicznych, technicznych, humanistycznych, społecznych czy medycznych.

Wśród partnerów 12. Festiwalu Nauki znalazły się dąbrowskie instytucje: Miejska Biblioteka Publiczna, Centrum Sportu i Rekreacji, Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej, Zespół Szkół Nr 1 im. Związku Orła Białego w Dąbrowie Górniczej. Ponadto firmy takie jak: BTL Industries Limited, Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich, Dąbrowskie Wodociągi Sp. z o. o., Galen, Kashmir Group, Natur House, Śląski Szlak Kobiet oraz Kongres Kobiet.

Patronat honorowy nad 12. Festiwalem Nauki objęli m.in.: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polska Akademia Nauk, Polska Akademia Umiejętności, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Narodowe Centrum Nauki, Centrum Nauki Kopernik, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza, Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach oraz Polska Izba Gospodarcza Zaawansowanych Technologii.

12. Festiwal Nauki ma charakter otwarty, a udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Szczegółowe informacje dotyczące inicjatywy, programu oraz specjalnych projektów znajdują się na stronie internetowej: www.wsb.edu.pl/festiwalnauki

PROGRAM FESTIWALU NA CZWARTEK 17 MARCA

Jak wykorzystać nowoczesne technologie, by firma działała skutecznie
Adam Suliga

Czwartek

9.00-10.00

Miejsce: sala 122, WSB

Zapisy: 32 295 93 93; [email protected]

Jak wykorzystać nowoczesne technologie, by firma działała skutecznie

Świat się zmienia z prędkością błyskawicy, a my bardziej lub mniej udolnie staramy się za nim podążać. Karol Darwin powiedział: „przeżywa gatunek nie najmocniejszy, nie najinteligentniejszy, ale taki, który najlepiej przystosowuje się do zmian”. Dotyczy to oczywiście również ryzyka prowadzenia działalności gospodarczej, o którym tak łatwo zapominamy, gdy jest dobrze, ale gdy powstaje problem, boleśnie doświadczamy efektów naszych zaniedbań.

czytaj więcej o Jak wykorzystać nowoczesne technologie, by firma działała skutecznie
Współczesny gorący medialny świat – implikacje edukacyjne
Prof. dr hab. Janusz Morbitzer

Czwartek

10.00 – 11.00

Miejsce: Sala Sesyjna, Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej

Zapisy: 32 295 93 93; [email protected]

Współczesny gorący medialny świat – implikacje edukacyjne

Kanadyjski badacz mediów, nieżyjący już ponad 35 lat Marshall McLuhan podzielił media na tzw. zimne i gorące. Dziś jego koncepcja wymaga reinterpretacji i nowego odczytania, ale jest nadal przydatna. Media zimne dostarczają informacji niepełnej (np. karykatura), zmuszając odbiorcę do ich samodzielnego uzupełnienia, a więc do intelektualnego wysiłku. Ze względu na ogromny postęp technologiczny, ale też zmiany społeczno-kulturowe, rozwój mediów przebiega od mediów zimnych do gorących, a więc takich, które dostarczają informacji pełnej, bogatej w szczegóły (np. wysokiej jakości zdjęcie). Współczesny człowiek, a zwłaszcza młode pokolenie, żyje w świecie coraz gorętszych mediów i gorącej kultury. W rezultacie jesteśmy coraz mniej racjonalni a coraz bardziej emocjonalni, mamy też do czynienia z niezwykle negatywnym zjawiskiem – tzw. edukacyjnym efektem cieplarnianym. W wykładzie przedstawione zostaną społeczne, w szczególności edukacyjne konsekwencje funkcjonowania w „przegrzanym” medialnym świecie oraz możliwe środki przeciwdziałania tej niekorzystnej tendencji.

czytaj więcej o Współczesny gorący medialny świat – implikacje edukacyjne
Mały infobroker (dla uczniów 5-6 kl. szkoły podstawowej)

Czwartek

10.00 – 11.00

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej

Zapisy: 32 639 03 39, 795 180 803

Mały infobroker (dla uczniów 5-6 kl. szkoły podstawowej)

Podczas warsztatów dzieci będą szkolić swoje umiejętności z zakresu wyszukiwania informacji, poznawać różne źródła informacji, a także dokonywać selekcji pozyskanej wiedzy. Zajęcia z wykorzystaniem techniki mapy myśli.

czytaj więcej o Mały infobroker (dla uczniów 5-6 kl. szkoły podstawowej)
Co wykrywa wykrywacz kłamstw?

Czwartek

10.30-11.30

Miejsce: sala 122, WSB

Zapisy: 32 295 93 93; [email protected]

Co wykrywa wykrywacz kłamstw?

Wariograf, poligraf, wykrywacz kłamstw to różne nazwy tego samego urządzenia. Aparat jest powszechnie stosowany w wielu krajach świata. Dostarcza dowodów w postępowaniach sądowych, korzysta się z niego również dla celów biznesowych. Jaka jest istota jego działania? Czy da się "oszukać" urządzenie? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznacie podczas Festiwalu Nauki w WSB.

czytaj więcej o Co wykrywa wykrywacz kłamstw?
Co to właściwie znaczy "szybkie łącze"? Parametry transmisji danych

Czwartek

12.00-13.00

Miejsce: sala 123, WSB

Zapisy: 32 295 93 93; [email protected]

Co to właściwie znaczy "szybkie łącze"? Parametry transmisji danych

Wykład prezentuje podstawowe własności kanałów komunikacyjnych w sieci - nie tylko prędkości danych, ale również opóźnienia, strat, wahań. Jakie łącze potrzebuję w domu? Jak sprawdzić, czy działa ono tak, jak powinno? Odsłonimy techniczne szczegóły problemu, pokazując dlaczego i czym się różni prędkość skuteczna od przepustowości, komu przeszkadzają wahania opóźnień, jakie mechanizmy wpływają na pogorszenie owych warunków, a jakie je poprawiają. Wykład przeznaczony dla odbiorców bez doświadczenia informatycznego.

czytaj więcej o Co to właściwie znaczy "szybkie łącze"? Parametry transmisji danych
Debata Oxfordzka "Czy warto czytać książki” (dla uczniów gimnazjum i liceum)

Czwartek

12.00 – 13.30

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej

Zapisy: 32 639 03 39, 795 180 803

Debata Oxfordzka "Czy warto czytać książki” (dla uczniów gimnazjum i liceum)

Książka jest coraz częściej towarem niedocenianym i mającym dużą konkurencję, a czytanie przez niektórych jest uważane za zajęcie staromodne. Debata Oksfordzka ma nam posłużyć do zmierzenia się z argumentami przeciwników i zwolenników postawionej tezy.

czytaj więcej o Debata Oxfordzka "Czy warto czytać książki” (dla uczniów gimnazjum i liceum)
Role w zespołach projektowych z zakresu nowoczesnych technologii

Czwartek

13.15 – 14.15

Miejsce: Sala Sesyjna, Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej

Zapisy: 32 295 93 93; [email protected]

Role w zespołach projektowych z zakresu nowoczesnych technologii

Role grupowe to styl funkcjonowania, który daje danej osobie poczucie bezpieczeństwa i komfort funkcjonowania w określonych ramach. Pozwala radzić sobie ze stresem, napięciem i lękiem. Sami sobie narzucamy poszczególne role, według naszych schematów postępowania. Przyjrzyjmy się więc, jakie są i czym się charakteryzują. Jak dobrać członków zespołu tak, by skutecznie realizować cele?

czytaj więcej o Role w zespołach projektowych z zakresu nowoczesnych technologii
Bezpieczeństwo i legalność działań w sieci Internet – AMA!

Czwartek
14.30 – 15.30

Miejsce: sala 122, WSB

Zapisy: 32 295 93 93; [email protected]

Bezpieczeństwo i legalność działań w sieci Internet – AMA!

AMA to ciekawa i nowatorska forma prezentacji (szczególnie popularna wśród internautów), która zachęca słuchaczy do burzy mózgów, dyskusji i zadawania pytań. Skrót pochodzi od angielskiego zwrotu “ask me anything” (zapytaj mnie o cokolwiek). W takiej właśnie formie przeprowadzony zostanie wykład dra inż. Krystiana Mączki, który zaprezentuje niezwykle ważne obecnie zagadnienia legalności działań i bezpieczeństwa użytkowników w sieci Internet. Wykładowca po klasycznej części wykładowej odpowie na wszelkie nurtujące pytania słuchaczy dotyczące legalności działań w sieci oraz zagrożeń, na jakie napotkać można użytkując nowe technologie. Poruszone zostaną tematy piractwa komputerowego, oszustw internetowych i złośliwego oprogramowania.

czytaj więcej o Bezpieczeństwo i legalność działań w sieci Internet – AMA!
Cykl zajęć w Szkolnym Obserwatorium Astronomicznym w Zespole Szkół nr 1 w Dąbrowie Górniczej

Czwartek
14.30 – 21.00 – cykl zajęć w Szkolnym Obserwatorium Astronomicznym w Zespole Szkół nr 1 w Dąbrowie Górniczej

14.30 – 15.15

Ciemna przyszłość Słońca - Projekcja filmowa

Słońce służy naszej planecie już od prawie pięciu miliardów lat. Od początku swojego istnienia Ziemia jest ogrzewana i zasilana energią słoneczną – jednak to nie będzie trwać w nieskończoność. Podobnie jak każdy z nas, pewnego dnia nasza Gwiazda Dzienna umrze. W ciągu kolejnych pięciu miliardów lat Słońce stanie się zagrożeniem dla najbliżej orbitujących planet. Zwiększając stopniowo swą objętość, sięgnie orbity Ziemi i spali wszystko, co na niej żyje.

15.30 – 17.20

Teleskopowe pokazy Słońca, zwiedzanie obserwatorium

Przypuszcza się, że Słońce powstało około 4,6 miliarda lat temu. Przez ten czas Słońce zwiększyło swój promień od 8 do 12%, oraz jasność o ok. 27%. Zawartość wodoru w jądrze młodego Słońca wynosiła ok. 73%, obecnie już tylko 40%. Gdy zapasy wodoru wyczerpią się, co nastąpi za mniej więcej kolejne 5 mld lat, Słońce zmieni się w czerwonego olbrzyma i pochłonie kilka najbliższych planet. Po około miliardzie lat odrzuci zewnętrzne warstwy i będzie zapadało się pod własnym ciężarem, przeistaczając się w białego karła. Według hipotez, przez wiele miliardów lat będzie stygło, aż stanie się czarnym karłem.

Pokazy prowadzone będą 12” teleskopem Meade LX-90 w liniach wodoru H-alfa teleskopem słonecznym Coronado SolarMax.

17.30 – 17.45

Niebo nad Dąbrową - prezentacja najciekawszych obiektów nocnego nieba

Z pomocą odpowiedniego oprogramowania odbędziemy wędrówki po „nocnym” niebie przyglądając się najciekawszym obiektom niedostępnym w warunkach miejskich dla teleskopów.

17.50 – 18.35

Zakręcone Niebo - prezentacja dla dzieci

Prezentacja dla dzieci obejmującą szeroki zakres astronomii i astronautyki, od historii do najnowszych badań.

18.45 –21.00

Pokazy Nieba

Obserwacje najciekawszych obiektów nocnego nieba niestety nieba miejskiego.

czytaj więcej o Cykl zajęć w Szkolnym Obserwatorium Astronomicznym w Zespole Szkół nr 1 w Dąbrowie Górniczej
Senior i tablet, czy ta miłość jest możliwa?
Krzysztof Orzechowski

Czwartek
15.00 – 16.00

Miejsce: s. 227, WSB

Zapisy: 32 295 93 93; [email protected]

Senior i tablet, czy ta miłość jest możliwa?

W erze nowoczesnych technologii komputer, laptop jest towarzyszem każdego z nas. Tablet, aifon, aipod staje się modnym gadżetem, idealnym pomysłem na prezent. Czy jednak nie gubimy się w możliwościach i usługach jakie oferują te urządzenia? Teoretycznie korzystanie z tabletu jest intuicyjne i nie wymaga od użytkownika żadnej wiedzy dotyczącej sprzętu, umożliwia szybki i wygodny dostęp do wielu jego funkcji oraz różnorodnych aplikacji, m.in. map, nawigacji i komunikatorów. Dzięki poręcznemu formatowi można zabrać go wszędzie, także w podróż. Można wykorzystać tablet, aby rozmawiać z bliskimi, oglądać filmy oraz swobodnie poruszać się w Internecie! W ramach warsztatów zostaną przedstawione różnorodne techniki pracy z tabletem czyli przenośnym komputerem, który sprawia że nasze życie jest bogatsze o nowe doznania.

czytaj więcej o Senior i tablet, czy ta miłość jest możliwa?
Ergometry na start!!! – 1000 metrów

Czwartek
16.00 – 17.30

Miejsce: Sala Fitness, WSB

Zapisy: 32 295 93 64; [email protected]

Ergometry na start!!! – 1000 metrów

Wykorzystanie ergometrów wioślarskich w zawodach sportowych Akademickich Mistrzostw Polski oraz Akademickich Mistrzostw Śląska. Przeprowadzenie zawodów sportowych o Puchar Rektora WSB.

czytaj więcej o Ergometry na start!!! – 1000 metrów
Czysta woda, lepszy świat – eko warsztaty z Dąbrowskimi Wodociągami (dla uczniów z klas 1-6 szkoły podstawowej wraz z rodzicami)

Czwartek
17:00- 18:00

Miejsce: Dąbrowskie Wodociągi Sp. z o.o., ul. Powstańców 13

Zapisy: 32 295 93 15

Czysta woda, lepszy świat – eko warsztaty z Dąbrowskimi Wodociągami (dla uczniów z klas 1-6 szkoły podstawowej wraz z rodzicami)

Co się dzieje z brudną wodą i ściekami, które produkuje każdy z nas? Dokąd trafiają nieczystości? W jaki sposób zamieniane są na czystą wodę, którą można zwrócić naturze? Uczestnicy spotkania w Oczyszczali Ścieków „Centrum” w Dąbrowie Górniczej w przystępny sposób zapoznają się z technologią i procesami oczyszczania ścieków. Wykorzystana zostanie m.in. makieta multimedialna. Dla dzieci przygotowano też zagadki oraz drobne upominki.

czytaj więcej o Czysta woda, lepszy świat – eko warsztaty z Dąbrowskimi Wodociągami (dla uczniów z klas 1-6 szkoły podstawowej wraz z rodzicami)
Warsztaty fotograficzne dla młodzieży

Czwartek

17.00 – 19.00

Miejsce: Sala Plastyczna, MOPT

Zapisy: 32 2625461, [email protected]

Warsztaty fotograficzne dla młodzieży


*Chcesz kupić auto w cenie 15-20 tys. zł? Sprawdź najlepsze oferty
*Co się wydarzyło na "Nocy Kobiet" w Spiżu w Katowicach ZOBACZ ZDJĘCIA
*Rozmowy nie przerywają, transmisja danych szybka RAPORT NAJLEPSZYCH SIECI KOMÓRKOWYCH
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

ZOBACZ TAKŻE

Historyczne kontrowersje wokół kampanii piwa "Tyskie". Marka...

Wolne miejsca w przedszkolach. Sprawdź swoje miasto. Rekruta...

Na zdjęciu: sierż. Marta MysurCo piąty funkcjonariusz Policji jest kobietą. Policjantka zatrzymująca pojazd do kontroli drogowej, patrolująca ulice, to w dzisiejszych czasach widok, który nikogo nie dziwi. W korpusie służby cywilnej większość stanowią panie, bez których niemożliwe byłoby funkcjonowanie policyjnej administracji.

Policjantki i ich pasje. Zobaczcie piękniejszą twarz policji [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!