Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza. Finał II Międzynarodowego Festiwalu im. Michała Spisaka w Pałacu Kultury Zagłębia

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Finałowy koncert II Międzynarodowego Festiwali im. Michała Spisaka w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie GórniczejZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Finałowy koncert II Międzynarodowego Festiwali im. Michała Spisaka w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie GórniczejZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Marek Wesołowski
Za nami ostatni, finałowy koncert II Międzynarodowego Festiwalu im. Michała Spisaka. Sala teatralna Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej w weekend znów wypełniła się po brzegi.

Na pałacowej scenie zaprezentowały się dwie laureatki z najwyższego stopnia podium 13. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka - Joana Soares w roli solistki oraz Agata Piątek jako członkini Orkiestry Symfonicznej Filharmonia Śląska pod batutą Yaroslava Shemeta. Wprogramie znalazły się m.in. Trzy Tańce Symfoniczne op. 34 na orkiestrę Henryka Mikołaja Góreckiego, Serenada na orkiestrę Michała Spisaka, a także tematy muzyczne z filmów „Pan Tadeusz”, „Trędowata” i „Ziemia obiecana” autorstwa Wojciecha Kilara. Koncert poprowadziła Ewa Niewiadomska.

W ramach tegorocznej edycji festiwalu odbyły się też m.in. gra miejska, wystawa, spektakl, a także koncerty kameralne i symfoniczne w wykonaniu uznanych artystów. W środę 14 września w dzień urodzin Michała Spisaka, odbył się niezwykły koncert w wykonaniu AUKSO Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy pod kierownictwem Marka Mosia, Krakowskiego Kwintetu Dętego oraz zespołu Messages Quartet.

Kolejnym festiwalowym wydarzeniem był spektakl „Teatralne Concertino”. Autorką scenariusza oraz reżyserką była Ewa Pawik. Przedstawienie, któremu towarzyszy muzyka Zbigniewa Lemańskiego, oparte jest na życiorysie Michała Spisaka, a na scenie wystąpią dąbrowscy uczniowie i pedagodzy.

Z kolei w niedzielę 18 września o godz. 17 poznaliśmy treść listów Michała Spisaka do przyjaciół, które w towarzystwie muzyki przeczytał Zbigniew Zamachowski. Na deskach Pałacu Kultury Zagłębia towarzyszyły mu sopranistka Ewa Biegas, pianista Grzegorz Biegas oraz zespół Airis String Quartet, a wszystko to w ramach literacko-muzycznego wieczoru „Kochani Moi!”, podczas którego widzowie usłyszeli m.in. Kwartet Smyczkowy nr 2 Michała Spisaka oraz I Kwintet Fortepianowy Grażyny Bacewicz.

Międzynarodowy Festiwal w Dąbrowie Górniczej nosi imię Michała Spisaka, wybitnego kompozytora, urodzonego w Dąbrowie Górniczej. W 1955 roku Spisak wygrał Międzynarodowy Konkurs na Oficjalny Hymn Olimpijski. Jego kompozycję można było posłuchać podczas VII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Cortina d`Ampezzo i na Igrzyskach XVI Olimpiady w Melbourne w 1956 roku. W tym roku nie było w ramach festiwalu konkursowych zmagań młodych muzyków z całego świata, którzy liczą nie więcej niż 28 lat, które zaplanowane zostały co dwa lata.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: prezydent Dąbrowy Górniczej Marcin Bazylak oraz rektor Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach prof. dr hab. Władysław Szymański. Więcej informacji o festiwalu można znaleźć na stronach palac.art.pl oraz spisakfestiwal.palac.art.pl.

Festiwal dofinansowany został przez ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera