Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza. Michał Spisak ma mural! Wybitny dąbrowski kompozytor spogląda ze ściany kamienicy przy 3 Maja 22

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Mural z wizerunkiem Michała Spisaka pojawił się na ścianie kamienicy przy ul. 3 Maja 22 w Dąbrowie GórniczejZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Mural z wizerunkiem Michała Spisaka pojawił się na ścianie kamienicy przy ul. 3 Maja 22 w Dąbrowie GórniczejZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Piotr Sobierajski
Pierwszym akcentem Międzynarodowego Festiwalu im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej było we wtorek 14 września odsłonięcie murala, którego bohaterem jest właśnie patron konkursu. Dąbrowianin, wybitny kompozytor, autor hymnu olimpijskiego - Michał Spisak.

Nowy mural powstał w ramach ogólnopolskiego konkursu, który miał wyłonić najlepszą graficzną propozycję, nawiązującą do Międzynarodowego Konkursu Muzycznego oraz jego patrona - Michała Spisaka. Do konkursu napłynęło 13 prac, zgłoszonych przez 9 doświadczonych artystów. Autorem najlepszego projektu muralu, a zarazem wykonawcą wybranego przez komisję ściennego malowidła wielkoformatowego został Łukasz Chwałek. Tym samym na ścianie kamienicy przy ul. 3 Maja 22 pojawił się wizerunek kompozytora w czerwonej muszce, a tuż obok wiolonczela. Symboliczne odsłonięcie nowego murala odbyło się we wtorek 14 września o godzinie 16.

- Michał Spisak urodził się w Dąbrowie Górniczej, w rodzinie robotniczej, ale już wtedy wyznaczył sobie jeden cel. Była nim muzyka. I ten cel właśnie zrealizował - przyznał Wojciech Kędzia, wiceprezydent Dąbrowy Górniczej.

- Nie tylko stał się sławnym dąbrowianinem, ale człowiekiem, którego rozpoznaje świat. W 1955 roku wygrał konkurs na hymn olimpijski. Jesteśmy dumni, że mamy takiego mieszkańca. Mamy się czym szczycić. Za nami jest jego przepiękny mural. Myślę, że Michał Spisak, który chciał zawsze, by muzyka wyszła do ludzi, ten swój drugi życiowy cel także zrealizował. Dziś zostanie z nami na dłużej, dzięki temu muralowi, a jego muzyka oczywiście jest ponadczasowa - dodał.

Nie przeocz

- Michał Spisak miał powiedzieć - muzyka musi wejść w społeczeństwo. Jakżeby inaczej, teraz właśnie Michał Spisak wszedł w społeczeństwo Dąbrowy Górniczej ponownie. A za sprawą festiwalu i konkursu, jego muzyka, i nie tylko, sztuka wyższa, muzyka klasyczna, wejdzie w społeczeństwo szerzej. W imieniu organizatorów i własnym zapraszam na koncert inauguracyjny i wszystkie festiwalowe wydarzenia, łącznie z koncertami finałowymi - podkreślił Roman Widaszek, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka.

Podczas inauguracji murala wystąpiły dwie znakomite skrzypaczki Agnieszka Sawicka oraz Sławomira Wilga, która gościła już w Dąbrowie Górniczej podczas Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka, zajmując trzecie miejsce.

Michał Spisak był jednym z najwybitniejszych polskich kompozytorów XX wieku. Choć urodził się w Dąbrowie Górniczej, to jego późniejsze losy związane były z Francją, szczególnie zaś z Paryżem. To właśnie tam kontynuował swoją muzyczną edukację i skomponował większość z kilkudziesięciu utworów symfonicznych, kameralnych i solowych, które cenione były na całym świecie. Odnosił liczne sukcesy na arenie międzynarodowej, zdobywając nagrody w najbardziej prestiżowych konkursach. Zmarł w 1965 roku dręczony chorobą. Choć jego życiorys przypomina historię Fryderyka Chopina, to w przeciwieństwie do pianisty o Michale Spisaku niestety zapomniano, a jego twórczość spotkał ten sam los. Międzynarodowy Festiwal im. Michała Spisaka ma to zmienić. Ma przywrócić społeczeństwu postać słynnego rodaka, a jego utwory ponownie mają ujrzeć światło dziennie i być prezentowane na rodzimych scenach.

Harmonogram festiwalu

  • 14 września, g. 16:00 (ul. 3 Maja 22, Dąbrowa Górnicza) – oficjalne odsłonięcie muralu Michała Spisaka
  • 14 września, g. 17:00 (Pałac Kultury Zagłębia) – otwarcie wystawy "Smak zwycięstwa"
  • 14 września, g. 17:00 (Galeria Sztuki Pałacu Kultury Zagłębia) – otwarcie wystawy plakatu 14. MKM im. Michała Spisaka
  • 14 września, g. 18:00 (Pałac Kultury Zagłębia) – Koncert Inauguracyjny Orkiestry Sinfonia Iuventus
  • 15 września, g. 19:00 (Pałac Kultury Zagłębia) – Koncert mistrzowski Carion Quintet
  • 15–16 września (Pałac Kultury Zagłębia) – I etap przesłuchań konkursowych (otwarty dla publiczności)
  • 17–19 września (Pałac Kultury Zagłębia) – II etap przesłuchań konkursowych (otwarty dla publiczności)
  • 20 września / 21 września / 22 września, g. 17:00 (Pałac Kultury Zagłębia) – koncerty finałowe z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zabrzańskiej
  • 23 września, g. 17:00 (Pałac Kultury Zagłębia – uroczysta gala wręczenia nagród oraz Koncert Laureatów z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zabrzańskiej

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera