Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza: na początek 7 punktów gastronomicznych w nowym śródmieściu - Fabryce Pełnej Życia

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Tak ma wyglądać nowe śródmieście Dąbrowy Górniczej w Fabryce Pełnej Życia. Na początek powstanie tam Strefa Smaków
Tak ma wyglądać nowe śródmieście Dąbrowy Górniczej w Fabryce Pełnej Życia. Na początek powstanie tam Strefa Smaków UM DG/Fabryka Pełna Życia
Spółka Fabryka Pełna Życia ogłosiła przetarg na siedem punktów gastronomicznych w Strefie Smaków Fabryki Pełnej Życia. To początek zmian w centrum Dąbrowy Górniczej, gdzie w najbliższych latach powstanie od podstaw całkiem nowe śródmieście, w oparciu o postindustrialną spuściznę byłej Dąbrowskiej Fabryki Obrabiarek DEFUM. Co ciekawe, w strefie gastronomicznej nie będzie można używać plastikowych kubków i opakowań. Ma być czysto i ekologicznie.

Spółka ogłosiła przetarg nieograniczony z licytacją na oddanie w dzierżawę na okres do 31 grudnia 2022 roku pięciu miejsc z przeznaczeniem pod działalność handlowo-gastronomiczną w konstrukcjach kontenerowych oraz dwóch miejsc z przeznaczeniem pod działalność handlowo-gastronomiczną w obiektach typu food truck, na części nieruchomości stanowiącej własność Fabryki Pełnej Życia w centrum Dąbrowy Górniczej (przy ul. Kościuszki).

Fabryka Pełna Życia - siedem rożnych propozycji, od kawiarni do kuchni meksykańskiej

Dla zapewnienia potencjalnym dzierżawcom jak najlepszych warunków funkcjonowania, Strefę Smaku zlokalizowano w sąsiedztwie Warsztatu Fabryki Pełnej Życia, nowoczesnego multimedialnego centrum wystawowo-konferencyjnego, w otoczeniu niezwykłych żelbetonowych konstrukcji suwnic i zaplanowanej do realizacji w pierwszej połowie 2020 roku tzw. Strefy Wejściowej do Fabryki Pełnej Życia.

Efektem prac będzie adaptacja dawnego warsztatu dla potrzeb nowej funkcji – budynku wystawowego, miejsca spotkań, konsultacji społecznych

Dąbrowa Górnicza: tak wygląda dziś pierwszy nowy budynek w F...

Stworzenie na terenie Fabryki Pełnej Życia w Dąbrowie Górniczej Strefy Smaku ma być miejscem spójnym architektonicznie, wyróżniającym się postindustrialnym klimatem, atrakcyjnym pod względem oferty gastronomicznej i kulturalnej.

Oferty można składać do 4 marca do godziny 10.

Dla zapewnienia potencjalnym dzierżawcom jak najlepszych warunków funkcjonowania w tej przestrzeni, spółka Fabryka Pełna Życia zrealizuje następujące zadania inwestycyjne:

  • doprowadzenie wody i kanalizacji do każdego z punków będących przedmiotem postępowania,
  • doprowadzenia en. elektrycznej o odpowiedniej mocy, 15 kW na każdy punkt,
  • postawienie i serwis nowoczesnych kontenerów toaletowych, w tym kontenera dla osób niepełnosprawnych,
  • renowacja konstrukcji suwnic,
  • stworzenie atrakcyjnej aranżacji (ażurowe zadaszenie w postaci żagli rozpiętych pomiędzy konstrukcjami suwnic),
  • oświetlenie konstrukcji suwnic,
  • przesuniecie dotychczasowego ogrodzenia w celu stworzenia strefy wypoczynku dla klientów,
  • postawienie sceny dla klientów,
  • stworzenie tzw. Strefy Wejściowej do Fabryki Pełnej Życia, atrakcyjnej, zielonej przestrzeni wypoczynku w miejscu wyburzonych budynków modelarni i budynku biurowego przy ul. Kościuszki 3.

Ponadto, aby zwiększyć atrakcyjność tej przestrzeni, spółka zrealizuje kilka zadań promocyjno-kulturalnych:

  • wydarzenia kulturalne (wystawy, spotkania, koncerty) w Warsztacie Fabryki Pełnej Życia, nowoczesnym centrum wystawowo-konferencyjnym,
  • duże wydarzenia plenerowe na terenie Fabryki Pełnej Życia, w tym Festiwal Fabryki Pełnej Życia w trakcie Dni Dąbrowy Górniczej 2020 (29-31.05.2020),
  • projekcje kina letniego w Fabryce Pełnej Życia,
  • wydarzenia kulturalne (wystawy, spotkania, koncerty) na terenie Fabryki Pełnej Życia.

Przez cały okres związania umową Fabryka Pełna Życia będzie promować ofertę najemców i organizowane przez nich wydarzenia – za pośrednictwem mediów społecznościowych, serwisu internetowego oraz innych kanałów komunikacji.

Preferowane przez organizatora przetargu profile poszczególnych punktów:

  1. Miejsce nr 1 – kawiarnia (sprzedaż kawy, herbaty, ciast, ciastek i słodyczy, lodów, wina musującego, etc.),
  2. Miejsce nr 2 – kuchnia z charakterem (restauracja o określonym profilu, np. włoska, tajska, meksykańska, regionalna, etc.),
  3. Miejsce nr 3 – strefa wege (sprzedaż świeżych warzyw, owoców, produktów wegetariańskich i wegańskich),
  4. Miejsce nr 4 – pub craft (sprzedaż piw rzemieślniczych),
  5. Miejsce nr 5 – burgery i piwo,
  6. Miejsce nr 6 – food truck z daniami kuchni europejskiej,
  7. Miejsce nr 7 – food truck z daniami kuchni orientalnej.

Ważne informacje

Obszar Fabryki Pełnej Życia jest strefą wolną od plastiku, dlatego dzierżawcy będą mieli obowiązek prowadzenia sprzedaży z poszanowaniem środowiska naturalnego, przez co rozumie się zakaz dystrybucji napojów i żywności w opakowaniach plastikowych.

Fabryka Pełna Życia - nowe śródmieście dla wszystkich mieszkańców

Nowe śródmieście w Dąbrowie Górniczej powstanie dzięki m.in. adaptacji części pofabrycznych hal DEFUM, zgodnie ze zwycięską w konkursie architektonicznym koncepcją koszalińsko-szczecińskiej pracowni Analog.

Pod koniec 2020 roku lub na początku 2021 roku ma rozpocząć się budowa pierwszych obiektów i adaptacja tych, które są w planach zagospodarowania, zgodnie z nowym przeznaczeniem. W pierwszej kolejności ogłoszony ma zostać przetarg na wyburzenie budynku byłego biurowca DEFUM oraz budynku fabrycznego z muralem Emila Skody. Dzięki temu powstanie tymczasowa, otwarta zielona strefa dla mieszkańców.

Oferta promocyjna

Ogłoszony ma zostać również przetarg na wybudowanie browaru rzemieślniczego (ma powstać w pofabrycznym budynku, który znajduje się po prawej stronie wejścia do Fabryki Pełnej Życia od strony Pałacu Kultury Zagłębia) oraz jego 30-letnią dzierżawę. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planami, pierwsze prace przy tym obiekcie mogłyby się rozpocząć pod koniec 2020 roku.

Nowa koncepcja architektoniczna pracowni Analog przewiduje 10 tys. m kw. powierzchni mieszkaniowej, 14 tys. m kw. powierzchni biurowej i 9 tys. m kw. powierzchni usługowej. W centrum miasta ma stanąć hala wystawowa, browar rzemieślniczy z restauracją, 5 budynków biurowo-usługowych, zielony pasaż, hotel butikowy z 35 pokojami, wieża z tarasem widokowym, food hall, czyli pasaż z gastronomią i restauracjami oraz 9 budynków mieszkalnych (około 150 mieszkań). Zaplanowanych zostało ponad 650 miejsc parkingowych (jeden z parkingów obok ul. Kolejowej będzie mieć pięć kondygnacji).

Centrum ma wyróżniać proekologiczność – przewidywane jest wykorzystywanie deszczówki, montaż paneli fotowoltaicznych, zielone tarasy, w licznych oczkach wodnych sadzona będzie miejscowa roślinność z Pogorii, a wśród drzew nie zabraknie dębów oraz drzew owocowych, które przyciągną ptaki. Nie zapomniano również o wypożyczalni rowerów miejskich, rowerów elektrycznych i stacji ładowania samochodów elektrycznych. Innym ważnym elementem projektu jest tożsamość Zagłębia Dąbrowskiego – historyczna (nazwy alei i pasaży nawiązywać będą do miejscowych przedsiębiorców) i teraźniejsza (mapy podkreślające dzielnicowe zróżnicowanie Dąbrowy Górniczej).

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera