MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza: najlepsze fotografie w konkursie Blisko wody [ZDJĘCIA]

mat. Dąbrowskie Wodociągi
Najlepsze prace w konkursie fotograficznym Blisko wody
Najlepsze prace w konkursie fotograficznym Blisko wody mat. organizatora
Spokój, rekreacja, formy przestrzenne, żywioł, zabawa. To tylko niektóre inspiracje osób, które wzięły udział w tegorocznym konkursie fotograficznym „Blisko wody” organizowanym przez Dąbrowskie Wodociągi. W tegorocznej VII już edycji konkursu pula nagród wyniosła 6 tys. zł, a pierwsze miejsce i nagrodę w wysokości 2 tys. zł otrzymał Zbigniew Makulski za pracę „Wodne bramy”.

Konkurs fotograficzny „Blisko wody” zainaugurowany został tradycyjnie 22 marca, w Światowym Dniu Wody. Warunkiem było zamieszkanie w Dąbrowie Górniczej.

- Zmotywowani efektami konkursów w poprzednich latach ponownie chcieliśmy zainteresować mieszkańców Dąbrowy Górniczej tematem wody, która towarzyszy każdemu z nas w różnej postaci i przez całe życie. Nadesłane prace konkursowe miło nas zaskoczyły zróżnicowaniem podejścia do tematu. Szczególnie u nas, w Dąbrowie Górniczej woda jest wyjątkowym dobrem. Promuje nasze miasto dzięki pięknym terenom rekreacyjnym przy zbiornikach Pogorii, jednych z najpopularniejszych miejsc odpoczynku mieszkańców województwa śląskiego. Jednocześnie jako Dąbrowskie Wodociągi z dumą możemy powiedzieć, że dbamy o wodę dostarczając ją dąbrowianom w postaci zdatnej do picia prosto z kranu – mówi Andrzej Malinowski, prezes zarządu Dąbrowskich Wodociągów.

Jury na prace konkursowe oczekiwało do 6 maja 2016 roku. W ocenie jury najlepszym zdjęciem okazały się „Wodne Bramy” Zbigniewa Makulskiego, który zdobył nagrodę w wysokości 2 000 zł. Drugie miejsce i 1 500 zł zdobył Marcin Wróblewski za pracę Dajcie mi wszyscy święty spokój” Marcina Wróblewskiego, a trzecie i 1 000 zł Krzysztof Paterek za „Ścianę płaczu”. Przyznano też trzy wyróżnienia, natomiast Katarzyna Stępień za zdjęcie „Cisza nad wodą” otrzymała nagrodę internautów.

Każdy na własny sposób mógł zinterpretować hasło konkursu „Blisko wody”. Nie było więc ograniczeń dla autorów, nie wyznacza ich sobie również zwycięzca, pasjonat fotografii już od 11 lat.

- Fotografuję od krajobrazów przez architekturę po przyrodę, także w formie makro. Zdjęcie „Wodne Bramy” powstało podczas corocznego pleneru fotograficznego w Kurniku w Wielkopolsce, który organizujemy w ramach grupy fotograficznej Fotoazyl. Starałem się uchwycić przestrzeń, która nas otacza, w nietypowy sposób, to co przedstawia zdjęcie, to po prostu elementy pomostu na jeziorze kurnickim – mówi Zbigniew Makulski.

Drugie miejsce, w ocenie jury, zajęła praca „Dajcie mi wszyscy święty spokój” Marcina Wróblewskiego. – Zdjęcie zrobione zostało we Francji. Nie było reżyserowane, uchwyciłem chwilę, kobietę odpoczywającą w przerwie na lunch w paryskiej dzielnicy biurowców. Jestem fotografem amatorem, od zawsze towarzyszy mi aparat, co bywa uciążliwe zwłaszcza dla towarzyszących mi podczas podróży osób.

Jednym z najbardziej wesołych, pozytywnych zdjęć, a na pewno jedynym z głębi wody jest wyróżniona praca Filipa Kołakowskiego.

- „Kokardek w głębinach” to zdjęcie z naszych rodzinnych wakacji w Hiszpanii. Chciałem na nim uchwycić radość i zabawę mojej córki, która nie rozstawała się z ukochanym misiem ani na krok, nawet podczas nurkowania. Misia Kokardka zabierała nawet na samo dno – opowiada Kołakowski i dodaje: - Konkurs to bardzo fajny pomysł, cieszę się, że Dąbrowskie Wodociągi podejmują takie niestandardowe inicjatywy budujące relacje z mieszkańcami.

Na konkurs nadesłano 155 prac. Obrady jury były burzliwe, a stawka nadesłanych prac wyrównana. - Mam takie odczucie, że konkurs zmierza w bardzo dobrym kierunku. Jest nam coraz trudniej wybrać zwycięskie prace, tak wyrównany jest poziom. Przy tym staramy się doceniać prace w bardzo różnych klimatach, technikach fotograficznych, by nie ukierunkowywać konkursu na pewien sposób ujęcia tematu przewodniego – mówi Katarzyna Łata-Wrona, jurorka Fotokonkursu, prezes okręgu śląskiego Związku Polskich Artystów Plastyków, jurorka konkursów fotograficznych i autorka wystaw na całym świecie.

Galerię wszystkich nadesłanych na konkurs prac można zobaczyć na stronie internetowej: www.fotokonkurs2016.dabrowskie-wodociagi.pl

W tym roku w jury konkursu zasiedli: Andrzej Malinowski, prezes zarządu Dąbrowskich Wodociągów Sp. z o.o., Iwona Wilk, dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej w Dąbrowie Górniczej, Krzysztof Matuszyński, zajmujący się zawodowo fotografią, jego zdjęcia publikowane były w „Le Monde”, „The Washington Post”, „Wprost”, „Polityce”, „Newsweeku”, zdobywca nagrody „Rzeczpospolitej” za najlepsze zdjęcie w Polsce, Marcin Liberski, prezes Stowarzyszenia Fotograficznego Pozytyw oraz założyciel Szkoły Fotografii Pozytyw, Katarzyna Łata-Wrona, prezes okręgu śląskiego Związku Polskich Artystów Plastyków, jurorka konkursów fotograficznych i autorka wystaw na całym świecie.


NAGRODY

I miejsce 2 000,00 zł Zbigniew Mikulski Wodne bramy

II miejsce 1 500,00 zł Marcin Wróblewski Dajcie mi wszyscy święty spokój

III miejsce 1 000,00 zł Krzysztof Paterek Ściana deszczu

WYRÓŻNIENIA**

I Wyróżnienie 600,00 zł Piotr Tyburczy Chrzest

II Wyróżnienie 500,00 zł Barbara Zalewska Zabawy z wodą

III Wyróżnienie 400,00 zł Filip Kołakowski Kokardek w głębinach

NAGRODA INTERNAUTÓW

Nagroda internautów: cyfrowa ramka do przeglądania zdjęć Katarzyna Stępień Cisza nad wodą

*Niesamowite oświadczyny na dachu Spodka w Katowicach ZDJĘCIA
*Takie wyposażenie samochodów naprawdę ułatwia życie
*Słynna restauracja Kryształowa w Katowicach będzie zamknięta
*Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
*Tak wyglądają nowe biurowce KTW przy rondzie w Katowicach
*WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!