Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza: niezwykłe widowisko na 100-lecie miasta [ZDJĘCIA]

Piotr Sobierajski
Próby przed plenerowym spektaklem na placu Wolności odbywają się w Pałacu Kultury Zagłębia
Próby przed plenerowym spektaklem na placu Wolności odbywają się w Pałacu Kultury Zagłębia PAS
100-lecie DG. Efektowne, plenerowe widowisko historyczne będzie jednym z elementów uroczystych obchodów 100-lecia Dąbrowy Górniczej. Zobaczymy je 18 sierpnia, dokładnie w setną rocznicę nadania praw miejskich Dąbrowie, na placu Wolności przed Pałacem Kultury Zagłębia. Czym zaskoczą nas aktorzy amatorzy? Jakie ciekawostki z historii miasta zobaczymy? Twórcy tego spektaklu zapowiadają, że będzie co oglądać. Będzie interesująca fabuła, trochę efektów specjalnych. By wszystko wypadło na medal obecnie, w czasie wakacji, trwają próby na scenie Pałacu Kultury Zagłębia. Byliśmy na jednej z nich.

– Widowisko to pokazuje Dąbrowę Górniczą od czasów najdawniejszych, kiedy pojawiła się o niej pierwsza wzmianka, aż do czasów, kiedy powstało miasto i otrzymało prawa miejskie. Wszystko to rozgrywać się będzie w czternastu scenach, a wykonawcami będą aktorzy amatorzy, którzy w postaci pantomimy odtwarzają kolejne epizody z historii miasta. Całość dzieje się w otoczeniu komentarza wypowiadanego przez narratora oraz dźwięku podkładu muzycznego – mówi Arkadiusz Rybak, dyrektor Muzeum Miejskiego Sztygarka, który jest pomysłodawcą tego przedsięwzięcia.

Aktorzy występować będą oczywiście w strojach historycznych, odpowiadających danemu fragmentowi z dziejów Dąbrowy Górniczej. Takich aktorów będzie około 50. Do tego zobaczymy liczne rekwizyty. Począwszy od „baranków”, które biegały po tych ziemiach gdzieś w XVIII wieku, aż do armat, karabinów z czasów I wojny światowej, kiedy to Dąbrowa Górnicza uzyskała prawa miejskie.

– Do udziału w widowisku zaprosiliśmy również grupy rekonstruktorów, odgrywające armię austro-węgierską oraz tych wszystkich oficerów i urzędników austriackich. Nad całością przygotowań aktorskich czuwa Ewa Wyskoczyl, reżyser teatralny, filolożka. Ja wpadłem na ten pomysł, opracowałem koncepcję, wszystko przygotowaliśmy potem w muzeum, a pani reżyser dołożyła do tego swoje pomysły, jak choćby na legendy związane z diabłem i Czarną Przemszą. To także będzie jednym z elementów całości widowiska. Oprócz dorosłych aktorów zobaczymy też dzieci i młodzież, którzy wcielą się na przykład w rolę gazeciarzy, roznoszących gazety. Będzie na tę okazję wydrukowana taka specjalna gazetka, stylizowana na tamte czasy. Będzie przynosiła kilka informacji na temat ówczesnej Dąbrowy Górniczej. I ci gazeciarze będą je rozdawać, obwieszczając wybuch i wojny światowej i śmierć Franciszka Ferdynanda – podkreśla Arkadiusz Rybak. – Będzie również specjalnie wynajęty na tę okoliczność samochód Ford T. Pojawi się w scenie, kiedy przybywa do Dąbrowy wysłannik Franciszka Józefa, pułkownik Johann Edler von Balzar, w otoczeniu mundurowych. I wtedy wręczy przedsiębiorcy, późniejszemu pierwszemu burmistrzowi Dąbrowy Górniczej, Edwardowi Kosińskiemu, akt nadania praw miejskich. Rolę Edwarda Kosińskiego odegra prezydent Zbigniew Podraza. Nie zabraknie także wybuchów i odgłosów walk – dodaje.

To wszystko będzie wpisane w całość obchodów 100-lecia miasta, które 18 sierpnia rozpoczną tak zwany „Weekend stulecia”. Od rana 18 sierpnia będzie można zobaczyć w mieście liczne grupy rekonstrukcyjne, po widowisku na placu Wolności w Pałacu Kultury Zagłębia zagra natomiast orkiestra reprezentacyjna Straży Granicznej. To będzie specjalny koncert z okazji 100-lecia miasta.
– To wszystko łączy się pośrednio z kolejnym dniem, czyli 19 sierpnia. W piątek będziemy obchodzić w naszym mieście święto Wojska Polskiego. Wtedy też odbędzie się w bazylice NMP Anielskiej uroczysta msza, będzie można zobaczyć pochód i paradę uczestników święta. Będą też pokazy musztry paradnej, apel poległych oraz odsłonięcie tablicy pamiątkowej na placu Wolności, poświęconej 11 Pułkowi Piechoty, który był utworzony w Dąbrowie Górniczej. Oryginalny sztandar, ufundowany przez parę mieszkanek Dąbrowy Górniczej, jest w Muzeum Wojska Polskiego. My robimy kopię tego sztandaru i będzie ona prezentowana tutaj, a potem trafi do naszego muzeum. Całe święto Wojska Polskiego, które organizujemy wspólnie z WKU, odbędzie się zgodnie z ceremoniałem wojskowym. A na zakończenie odbędzie się festyn militarny w parku Hallera – mówi dyrektor dąbrowskiego muzeum.

Na festynie pojawią się m.in. żołnierze jednostki wojskowej z Tarnowskich Gór. Nie jest to przypadek, bowiem jak podkreśla Arkadiusz Rybak żołnierze 11 Pułku Piechoty stacjonowali potem do 1939 roku właśnie w Tarnowskich Górach.

– W czasie II wojny światowej pułk został rozbity, a po zakończeniu działań wojennych jego spadkobiercą został w 5 Tarnogórski Pułk Chemiczny. I tutaj jakby historia zatoczyła koło, bowiem pułk obrał sobie za patrona generała broni Leona Berbeckiego, który tu z Dąbrowy Górniczej wychodził do Legionów Polskich. Będą też żołnierze dywizjonu rakietowego z Bytomia. Będą czołgi, pojazdy wojskowe i sprzęt. Będzie też finał turnieju gier historycznych o buławę prezydenta miasta, który trwać będzie w muzeum przez całe wakacje – zachęca Arkadiusz Rybak.

Dodatkowym elementem obchodów będzie także odsłonięcie tablicy, upamiętniającej stulecie Komitetów Obywatelskich (Żywnościowych) w Dąbrowie Górniczej, która znajdzie swoje miejsce na terenie byłej Dąbrowskiej Fabryki Obrabiarek Defum, gdzie powstaje w ramach projektu „Fabryka pełna życia” nowe śródmieście. Przez ostatnie miesiące trwała zbiórka funduszy, które pozwoliłyby stworzyć i odsłonić taką właśnie tablicę. Podczas obchodów 100-lecia Dąbrowy Górniczej pojawi się też oficjalna delegacja, reprezentująca rodzinę Habsburgów. Będą też liczni goście honorowi oraz ambasador Austrii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!