Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza. Nowe drogi, ronda, tunele, stacja kolejowa. Miasto się zmienia na oczach mieszkańców

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
W Dąbrowie Górniczej powstaje nowe centrum przesiadkowe, a w ramach całej inwestycji m.in. nowe ronda, tunele pod torami kolejowymi oraz perony przy dworcu PKPZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W Dąbrowie Górniczej powstaje nowe centrum przesiadkowe, a w ramach całej inwestycji m.in. nowe ronda, tunele pod torami kolejowymi oraz perony przy dworcu PKPZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Dariusz Nowak
Widać coraz większe zmiany na budowie pierwszego w Dąbrowie Górniczej centrum przesiadkowego w śródmieściu, u zbiegu ulic Kościuszki, Kolejowej oraz Limanowskiego oraz całego nowego układu komunikacyjnego. Coraz bardziej widoczne są dwa tunele pod torowiskiem kolejowym w miejscu ogromnego wykopu pojawiło się przy dworcu PKP zarys kluczowego ronda.

Ważne inwestycje w Dąbrowie Górniczej zmieniają miasto

Ekipy budowlane uwijają się obecnie przede wszystkim przy budowie tunelu pod torowiskiem kolejowym w ciągu ul. Konopnickiej. Tam powstaje przejście dla pieszych i rowerzystów. Jak zapowiadają przedstawiciele firmy Nowak-Mosty przejście zostanie udostępnione na początku tego roku.

Widać już wloty z obu stron, teraz trzeba zadbać o infrastrukturę wewnątrz tego obiektu. Kierowcy skorzystają natomiast z drugiego tunelu pod torami, który powstaje na przedłużeniu ul. Kościuszki, obok dworca kolejowego. Tutaj również widać duże postępy. Gotowa jest również większa część nowej drogi w kierunku parku Zielona i Pogorii III, po drugiej stronie torowiska kolejowego.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Wkrótce zakończą się także prace na nowych peronach kolejowych. Przebudowa peronu nr 2 to część budowy nowego układu drogowo-torowego przy stacji kolejowej w centrum. Z ulicami Limanowskiego i Kolejową oraz dworcem wybudowany od nowa peron drugi został skomunikowany przejściem podziemnym pod torami.

Osobom z niepełnosprawnościami oraz rodzicom z małymi dziećmi poruszanie się po stacji ułatwiają również windy. Wspomniane przejście podziemne i windy w przyszłości ułatwią także komunikację z parkingami, które powstaną po obu stronach torów. Montowanie będą także głośniki, wyświetlacze i system kamer.

Nie przeocz

Wkrótce rozpocznie się również całkowita przebudowa budynku dworca PKP z 1888 roku, który po remoncie na ponownie służyć pasażerom i podróżnym w 2023 roku.

Budowa centrum przesiadkowego przy kolejowej stacji w centrum i przebudowa układu drogowego to jedna z kluczowych miejskich inwestycji. Wszystko ma być gotowe do końca marca 2023 r. Nowe rozwiązania zmienią i ułatwią poruszanie się po mieście. Dadzą jednocześnie sporo korzyści kierowcom, pasażerom transportu publicznego, pieszym i rowerzystom.

W ramach całej inwestycji powstaną: parkingi po obu stronach torów – przy ul. Kościuszki i Limanowskiego – łącznie 375 miejsc; tunel drogowy łączący te ulice; przejście podziemne prowadzące do parkingów i peronów; centrum przesiadkowe, do którego dojeżdżać będą od strony ul. Poniatowskiego autobusy; droga łącząca ul. Sobieskiego z ul. Kościuszki i ul. Kolejową; droga łącząca ul. Limanowskiego i ul. Robotniczą; tunel pieszo-rowerowy w miejscu przejazdu przy ul. Konopnickiej, który zostanie zlikwidowany.

W ramach prac przebudowywane są także perony i tory przy stacji. Remont przechodzi ul. Kolejowa, gdzie powstaje uzbrojenie i kanalizacja, położona zostanie nowa nawierzchnia, wykonana będzie droga rowerowa, odnowione zostaną chodniki i oświetlenie.

Za 229 mln zł całe przedsięwzięcie wykonuje konsorcjum dąbrowskich spółek Nowak-Mosty i Complex Dąbrowa Górnicza. Inwestycję realizuje wspólnie miasto i PKP PLK S.A. Jego realizację zasilają unijne fundusze, w wysokości przeszło 56 mln 566 tys. zł, pochodzące z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Do tego dofinansowanie pozyskane z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, wynoszące 26 mln zł – 10 mln zł w 2020 r. i 16 mln w tym roku. Zewnętrzne wsparcie sięgnie łącznie ponad 82,5 mln zł.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera