MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza: nowe inwestycje w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Inwestują Koreańczycy i Finowie

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
W Dąbrowie Górniczej - Tucznawie powstaje hala produkcyjna SK Innovation, budują się także nowe drogi dojazdowe do kolejnych działek dla inwestorów Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W Dąbrowie Górniczej - Tucznawie powstaje hala produkcyjna SK Innovation, budują się także nowe drogi dojazdowe do kolejnych działek dla inwestorów Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Studio DG
Pomimo trudnej sytuacji finansowej, związanej z pandemią koronawirusa, w Dąbrowie Górniczej lokują się kolejne zakłady w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Tucznawie, a jedną z największych inwestycji jest powstająca właśnie hala produkcyjna koreańskiego SK Innovation. Jak deklarują władze Dąbrowy Górniczej jeszcze w tym roku średni przedsiębiorcy będą mogli kupić średniej wielkości działki na swoje inwestycje na terenie strefy ekonomicznej w Kazdębiu.

- Mamy w Tucznawie teren inwestycyjny z bardzo dobrą drogą dojazdową. Jedna trzecia tych terenów w 2019 roku sprzedana. Gdybyśmy nie uzbrolili tego terenu, to nie byłoby 1,5 miliarda złotych wydanych przez inwestorów i setek nowych miejsc pracy. Cały czas zamierzamy rozwijać nasze tereny inwestycyjne na Kazdębiu oraz w Tucznawie – mówi Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej. - Liczę, że pod koniec tego roku działki średniej wielkości będą już do sprzedaży właśnie na Kazdębiu. Średni przedsiębiorcy znajdą potrzebne im działki, które powinny spełnić ich oczekiwania – dodaje.

Kliknij poniżej i zobacz zdjęcia

W czerwcu 2019 w Tucznawie postanowiła zainwestować koreańska firma SK Innovation, która obecnie stawia tutaj ogromną halę produkcyjną.

– SK Innovation, firma z kapitałem koreańskim, zainwestuje pierwszy raz w Polsce i przeznaczy ponad 1 miliard zł na budowę zakładu do produkcji separatorów baterii litowo–jonowych w Dąbrowie Górniczej. Przedsiębiorca planuje zatrudnić co najmniej 300 nowych pracowników do końca 2021 roku – informuje dr Janusz Michałek, prezes zarządu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. - Wierzę, że pojawienie się w mieście koreańskiego inwestora będzie również impulsem dla kolejnych innowacyjnych firm i wyraźnym sygnałem, że Dąbrowa Górnicza jest partnerem godnym zaufania – podkreśla Marcin Bazylak.

SK Innovation jest jedną z największych południowokoreańskich firm z sektora energetyczno-chemicznego. Zajmuje się przetwarzaniem substancji ropopochodnych, produkuje środki chemiczne, a także baterie do samochodów elektrycznych oraz ich komponenty.

– SK Innovation realizuje aktualnie halę produkcyjno-magazynową, o powierzchni 35 tys. metrów kwadratowych. Prace przebiegają zgodnie z planem - informuje Paweł Zygmunt, kierownik Referatu Rozwoju i Obsługi Inwestora UM w Dąbrowie Górniczej.

Nowy zakład w Dąbrowie Górniczej - Tucznawie ma być w pełni gotowy w październiku 2021 roku, a już w pierwszej połowie 2021 roku mają rozpocząć prace pierwsze linie produkcyjne.

Strefa inwestycyjna w Dąbrowie Górniczej obejmuje 256 ha, z czego 211 ha to działki, na których można prowadzić działalność gospodarczą, a pozostała część przeznaczona jest dla niezbędnej infrastruktury – m.in. dróg, chodników, sieci energetycznych, sieci wodno-kanalizacyjnych czy zbiorników retencyjnych.

Ponad 91 ha jest już zagospodarowanych przez firmy. Od 2017 r. działa tam japońska fabryka NGK Ceramics, produkująca filtry cząstek stałych, robionych z węglika krzemu i stosowanych w samochodowych układach wydechowych. Oprócz SK Innovation stawiającej swój zakład, dwóch innych inwestorów prowadzi prace przygotowawcze.

Firma Outokumpu Distribution Polska to kolejny inwestor na terenie KKSE w Dąbrowie Górniczej - Tucznawie. Firma kupiła 9 stycznia 2020 roku działkę, na której za niemal 190 mln zł zbuduje fabrykę do przerobu stali nierdzewnej. Będą tam wytwarzane produkty dla branży zaawansowanych technologii.

− Na terenie kompleksu inwestycyjnego Tucznawa planujemy zbudować centrum serwisowe stali nierdzewnej. W nowym zakładzie wytwarzać będziemy produkty wysoko wyspecjalizowane m.in. dla branży motoryzacyjnej, sektora AGD oraz przemysłu ciężkiego, a zatrudnienie znajdzie tu co najmniej 100 pracowników – zapowiada Krzysztof Kurjański, członek zarządu Outokumpu Distribution Polska.

Obecnie w Tucznawie przygotowywane są nowe działki dla inwestorów. Powstaje do nich nowa droga. Oprócz dróg, które ułatwią dotarcie do poszczególnych działek w północno-wschodniej części strefy, powstają między innymi chodniki, ścieżka rowerowa, oświetlenie uliczne, kanalizacja deszczowa i sanitarna, wodociąg i zbiorniki retencyjne. To miejskie przedsięwzięcie ma być zrealizowane do września 2020 roku.

Musisz to wiedzieć

Wiele dzieje się także na terenie Kazdębia. Nowa strefa aktywności gospodarczej powstająca na Kazdębiu była już promowana między innymi na targach nieruchomości komercyjnych w Monachium. Kluczem do sukcesu są tutaj niewielkie działki dla małych i średnich inwestorów, którzy szukają dobrze skomunikowanych terenów.

Na kompleksowe przygotowanie terenów inwestycyjnych na Kazdębiu miasto pozyskało blisko 20 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa śląskiego. Dzięki temu wsparciu grunty zostały zniwelowane i całkowicie uzbrojone.

– Dla inwestorów przygotowaliśmy dwanaście działek o wymiarach od 0,5 do 1,2 hektara. To idealna propozycja dla małych i średnich firm, które poszukują właśnie takich gruntów. Tereny są znakomicie skomunikowane z najważniejszymi arteriami przebiegającymi nie tylko przez Dąbrowę Górniczą, ale także całe województwo śląskie – mówi Paweł Zygmunt.

Zobacz i zapamiętaj

Grunty na Kazdębiu są uzupełnieniem dąbrowskiej oferty dla inwestorów. Strefa w Tucznawie jest bowiem przeznaczona dla większych firm, które potrzebują rozległych terenów pod budowę dużych linii technologicznych i produkcyjnych.

– Kazdębie leży bardzo blisko Tucznawy. Obydwa tereny są ze sobą dobrze skomunikowane. To dobra sytuacja dla małych i średnich firm podwykonawczych, pracujących na rzecz dużych zakładów ulokowanych w Tucznawie – wyjaśnia Paweł Zygmunt.

To jest zabawne

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dzień Matki. Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera