MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza: nowe inwestycje z budżetu obywatelskiego, wśród nich ciekawy park kieszonkowy

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Tak wygląda Plac Aktywnej Ciszy na osiedlu Mydlice Południowe w Dąbrowie Górniczej Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tak wygląda Plac Aktywnej Ciszy na osiedlu Mydlice Południowe w Dąbrowie Górniczej Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Studio DG
W Dąbrowie Górniczej widać już efekty kilku inwestycji, jakie powstają w ramach Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego.

Na osiedlu Kasprzaka powstały nowe miejsca parkingowe przy blokach numer 48-50. To drugi etap tego przedsięwzięcia, który pozwolił na wybudowanie kilkunastu dodatkowych miejsc dla samochodów. To przedsięwzięcie kosztowało 121 tys. 500 złotych. Jest jednym z dwunastu, które rok temu wybrali mieszkańcy tego dąbrowskiego osiedla do realizacji w 2020 roku.

Tymczasem na osiedlu Mydlice Południowe w ramach osiedlowego budżetu partycypacyjnego 2019 powstał Plac Aktywnej Ciszy. Tak nazywa się nowe miejsce wypoczynku i rekreacji pomiędzy blokami przy ulicy Legionów Polskich 143, 145,147 oraz 149. Ma charakter tzw. parku kieszonkowego. W tym miejscu pojawiły się m.in. miejsca do plenerowej gry w szachy czy czytania książek.

Jedynym elementem infrastruktury zabawowej jest tu huśtawka dla maluchów. W efekcie realizacji projektu powstał park z polną łąką ze stokrotkami, mleczami, koniczyną i soczystą zieloną trawą. Przestrzeń parku zorganizowana została przez nasadzenie wielu warstw roślin, dających poczucie odgrodzenia od zgiełku miejskiego. Nasadzone zostały duże nieszczepione drzewa, dające cień i podkreślające parkowy charakter tej przestrzeni. W tak powstałej przestrzeni zielonej pojawią się domki dla owadów, w tym dzikich pszczół murarek a także domki i karmniki dla występujących w miastach ptaków. Koszt tego przedsięwzięcia wynosi ponad 300 tys. zł.

Na osiedlu Mydlice Południowe zrealizowany został też drugi etap projektu budowy skweru i miejsc parkingowych w rejonie bloku przy ul. Legionów Polskich 105.

Dąbrowski Budżet Partycypacyjny już po raz siódmy pozwolił mieszkańcom Dąbrowy Górniczej zdecydować, jakie projekty będą realizowane w ich dzielnicach. W 2020 roku zrealizowanych zostanie łącznie 107 projektów w 35 dzielnicach. Ich koszt będzie wynosił 6,4 miliona złotych.

Już po raz trzeci Dąbrowski Budżet Partycypacyjny oparty był o innowacyjną procedurę, której głównym filarem jest dialog o lokalnych deficytach i potrzebach dzielnicy oraz wypracowanie wspólnych rozwiązań.

Nie przeocz

Proces rozpoczął się od diagnozy każdej z dzielnic przeprowadzonej przez animatorów, po której mieszkańcy złożyli aż 298 pomysłów. Najważniejszym jednak etapem procesu było wypracowanie w drodze warsztatów listy projektów stworzonej na bazie zgłoszonych pomysłów. 142 projekty zostały przekazane do wydziałów merytorycznych Urzędu Miejskiego celem szczegółowej weryfikacji.

We wszystkich 35 dąbrowskich dzielnicach, w czasie spotkań wypracowano listę 107 priorytetowych projektów, których koszty realizacji są zgodne z kwotami przeznaczonymi dla dzielnic. Po raz pierwszy od wprowadzenia modelu DBP 2.0 właśnie w tegorocznej edycji żadna z dzielnic nie zdecydowała się na wybór projektów do realizacji w drodze głosowania mieszkańców.

W ciągu siedmiu lat w Dąbrowie Górniczej do realizacji wybrane zostały 522 projekty na kwotę 51,4 mln zł.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dzień Matki. Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera