Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza: ocena zagrożenia zdrowia mieszkańców za 1,5 miesiąca. Rady na zmiany klimatyczne

PAS, mat. prasowe
mat. UM
Zmiany klimatu niosą realne i wymierne skutki społeczno-gospodarcze dla państw i miast. W przypadku Polski straty przypisywane zmianom klimatycznym powstałe w latach 2001-2010 wyniosły ok. 54 mld zł. Podjęcie działań adaptacyjnych jest konieczne, aby uniknąć kolejnych strat. Przedstawiony przez ministerstwo projekt skierowany jest do największych miast Polski. Takie umowy zostaną podpisane łącznie z 47 miastami, Dąbrowa Górnicza jest pierwszym w województwie śląskim, drugim w Polsce, które takie porozumienie właśnie podpisało. Wkrótce gotowy ma być też raport o środowiskowych zagrożeniach dla zdrowia mieszkańców miasta.

- Powodzie, susze, wysokie temperatury i związane z nimi konsekwencje zagrażają ludności i infrastrukturze miast, szczególnie tych największych. Dlatego opracowaliśmy projekt, w ramach którego powstaną miejskie plany adaptacyjne zawierające propozycje konkretnych działań chroniących przed skutkami zmian klimatu - mówił podczs konferencji prasowej minister Maciej Grabowski. - Nie pozostawimy też gmin bez środków na realizację tych zadań. Zadbaliśmy o to, by odpowiednie fundusze znalazły się w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 oraz w programach regionalnych. Ponadto, jako resort środowiska zapewniamy możliwość finansowania działań adaptacyjnych w ramach systemu funduszy środowiskowych.

- Czyste powietrze to zdrowe społeczeństwo. Zapylenie jest podstawowym czynnikiem wpływajacym na zachorowalność na nowotwory, przewlekłe zapalenia dróg oddechowych, alergię, astmę. Kolejnymi czynnikami ryzyka są: niska emisja z palenisk domowych, skażona woda i hałas. Dlatego podejmujemy działania, które bedą przeciwdziałać tym zjawiskom - wyjaśniała Beata Małecka - Libera, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.

Podczas konferencji mówiono także o wsparciu NFOŚiGW dla przemysłu na modernizację i oszczędność zasobów. Temat podjety został w kontekście zanieczyszczania powietrza w Dąbrowie Górniczej, zwłaszcza w Strzemieszycach przez spółkę Arcelor Mittal Poland. Według ministra Grabowskiego zawierane porozumienia i tworzone na ich bazie programy umożliwią dużym zakładom pracy skuteczniejsze działania na rzecz poprawy środowiska naturalnego. Z wypowiedzi ministra wynikało także, że ministerstwo w ciągu półtora miesiąca zamknie projekt oceniający stan zdrowia mieszkańców Dąbrowy Górniczej.

- Cieszę się, że wspólny projekt wielu instytucji, przygotowany pod kierunkiem pani prof. Danuty Mielżyńskiej-Svach z Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu, przy wsparciu miasta i mieszkańców zyskał akceptacje Ministerstwa Środowiska. Wierzę też, że ten "dąbrowski" program pn. "Ocena środowiskowych zagrożen zdrowia mieszkańców Dąbrowy Górniczej ze szczególnym uwzględnieniem dzielnicy Strzemieszyce Wielkie i Małe" może stać się pilotażowym dla wszystkich miast aglomeracji ślaskiej, które stoją przed takimi samymi problemami - podsumował spotkanie Zbigniew Podraza, prezydent miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty