Dąbrowa Górnicza: od poniedziałku ruszył nabór wniosków do budżetu obywatelskiego

PAS, mat. prasowe
mat. UM
Rozpoczął się nabór wniosków do IV edycji Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego. Propozycje przedsięwzięć w swojej dzielnicy można składać do 20 maja.

Od 11 kwietnia do 20 maja każdy mieszkaniec, który ukończył 16 rok będzie mógł przedstawić propozycję projektu w dzielnicy, w której mieszka. W tegorocznej edycji Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego jest kilka zmian w porównaniu do lat ubiegłych.

Zmianie uległy zasady dotyczące weryfikacji projektów zgłaszanych na terenach jednostek organizacyjnych miasta.

Wszystkie pomysły mieszkańców, dotyczące np. szkół, bibliotek, obiektów administrowanych przez OSP będą obligatoryjnie konsultowane przez Radę Działalności Pożytku Publicznego Miasta Dąbrowa Górnicza. Dodany został również katalog projektów, które nie mogą być zgłaszane, np. zakładające sporządzenie wyłącznie projektu bądź planu przedsięwzięcia.

W tym roku uwzględniono propozycję wprowadzenia progu frekwencyjnego przy głosowaniu. Do realizacji przejdą te projekty, które osiągnęły co najmniej 5% próg poparcia mieszkańców dzielnicy biorących udział w głosowaniu.

Większość zasad jednak pozostała niezmienna. Obowiązkowo do projektu trzeba będzie dołączyć mapkę z lokalizacją oraz zgodę podmiotu posiadającego tytuł prawny do nieruchomości. W procedurze utrzymane zostało wyłączenie obszarów ogólnomiejskich, które z uwagi na swoje przeznaczenie mają zostać objęte innymi procesami konsultacyjnymi. Nie ulega zmianie liczba dzielnic - 35. Nie zmienił się również sześciodniowy termin głosowania.

Wszystkich mieszkańców, chętnych do złożenia własnego projektu Biuro Organizacji Pozarządowych i Aktywności Obywatelskiej zaprasza na Sobotę PARTYcypacyjną, która odbędzie się 23 kwietnia (od godziny 9:00) w Centrum Aktywności Obywatelskiej przy ul. Sienkiewicza 6A. Podczas spotkania pracownicy Urzędu Miejskiego podpowiedzą, jak wypełnić wniosek, wycenić projekt czy opisać swój pomysł.

Szczegółowe informacje o zgłaszaniu projektów na stronie www.twojadabrowa.pl

Jak prawidłowo złożyć wniosek?

Formularz w wersji elektronicznej i papierowej dostępny jest :

  • w Urzędzie Miejskim – Biuro Obsługi Interesantów (stanowisko „Informacja”),
  • w Punktach Konsultacyjnych poszczególnych dzielnic
  • w Miejskim Centrum Informacji – Centrum Handlowe „Pogoria”.

2. Sprawdź czyją własnością jest teren, na którym ma być zlokalizowany projekt. Informację taką możesz uzyskać na oficjalnej stronie miasta www.dabrowa-gornicza.pl w zakładce Miejski System Informacji Przestrzennej Miasta Dąbrowa Górnicza (MSIP). Jeśli masz problem z ustaleniem własności gruntu pod projekt, dodatkowych informacji udzielają:

  • pracownicy Biura Organizacji Pozarządowych i Aktywności Obywatelskiej Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej pod numerem tel. 32 295 96 38 lub 32 295 67 41.
  • osobiście pracownicy Centrum Aktywności Obywatelskiej (ul.Sienkiewicza 6A) oraz Miejskiego Centrum Informacji w Centrum Handlowym „Pogoria”, ul.Sobieskiego 6.

Pamiętaj! W ramach Budżetu Partycypacyjnego nie mogą być realizowane projekty, których szacunkowy koszt realizacji przekracza wartość środków przyznanych dla dzielnicy, zakładające sporządzenie wyłącznie projektu bądź planu przedsięwzięcia, niezgodne z obowiązującymi w mieście planami i programami. Zgłoszony projekt powinien być umiejscowiony na gruntach gminnych, ewentualnie na gruntach spółdzielni mieszkaniowej bądź wspólnoty mieszkaniowej. W przypadku gdy projekt zlokalizowany jest na terenie niebędącym własnością Gminy lub Skarbu Państwa, co do których Prezydent Miasta jest organem reprezentującym konieczne jest dołączenie zgody podmiotu posiadającego tytuł prawny do nieruchomości.

3. Przygotuj wstępny kosztorys projektu i sprawdź, czy szacunkowa wartość proponowanego projektu nie przekracza kwoty przydzielonej dla Twojej dzielnicy (kwoty dla poszczególnych dzielnic można znaleźć na stronie www.twojadabrowa.pl oraz w dalszej części broszury).

4. Obowiązkowo dołącz mapkę, na której wskazana będzie lokalizacja projektu (może być to mapka z internetu). Pamiętaj! Mapka jest obowiązkowym załącznikiem do formularza.

5. Opisz krótko jak zrealizowany projekt będzie służył mieszkańcom dzielnicy.

6. Jeśli posiadasz dodatkowe materiały np. szkice sytuacyjne, plany – dołącz je do wniosku.

7. Pamiętaj, że wniosek musi zostać poparty przez grupę co najmniej 15 mieszkańców dzielnicy, którzy ukończyli 16 lat.

8. Gotowy formularz wyślij :

  • elektronicznie (skan oryginalnych dokumentów) na adres: twojadabrowa@dabrowa-gornicza.pl,
  • pocztą na adres: Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej ul. Graniczna 21, z dopiskiem „Budżet Partycypacyjny",
  • bądź złóż osobiście w Biurze Obsługi Interesantów Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej ul. Graniczna 21.

Jakie są możliwości spłaty mikropożyczki? Ekspert radzi

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie