Dąbrowa Górnicza: oto zwycięzcy XII Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka ZDJĘCIA

PAS, mat. prasowe
Udostępnij:
Znamy już zwycięzców XII Międzynarodowego Konkursu muzycznego im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej. Konkurs rozpoczął się 14 września, w dniu urodzin jego patrona, a w niedzielę 23 września o godz. 17 odbył się koncert finałowy.

W tym roku do rywalizacji stanęli młodzi: kontrabasiści, waltorniści i fagociści (co roku w Dąbrowie Górniczej pojawiają się instrumentaliści innych specjalności). W pierwszych dwóch etapach prezentowali swoje umiejętności w szerokim repertuarze kameralnym, z towarzyszeniem fortepianu, obejmującym epoki od baroku po muzykę współczesną. W trzecim etapie wyłonieni finaliści musieli zmierzyć się z większą formą, występując z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zabrzańskiej pod batutą Sławomira Chrzanowskiego. W zależności od specjalności, wykonywali utwory: M. Spisaka, J. N. Hummla, R. Gliera, G. Bottesiniego i R. Straussa.

Międzynarodowe Jury pod przewodnictwem prof. Wiesława Grochowskiego postanowiło przyznać następujące nagrody:

KONTRABAS:

I Nagroda (nie przyznano)
II Nagroda Marcin Bobak / Polska
III Nagroda Wiktoria Czyżewska / Polska
III Nagroda Jędrzej Kacprzyk / Polska
Wyróżnienie Mio Tamayama / Japonia
Wyróżnienia Klaudia Baca / Polska

FAGOT:

I Nagroda Szymon Michalik / Polska
II Nagroda Giovanni Epasto / Włochy
III Nagroda Marcin Orliński / Polska
III Nagroda Grzegorz Popławski / Polska

RÓG:

I Nagroda Paweł Cal / Polska
II Nagroda Ludmila Kubičková / Czechy
III Nagroda Monika Całus / Polska
Wyróżnienie Sytske Pas / Norwegia

Nagrodę Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zabrzańskiej otrzymał kontrabasista Jędrzej Kacprzyk.

Nagrody pieniężne oraz statuetki zaprojektowane przez Marka Grabowskiego zostały wręczone 23 września, o godz. 17 w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej, podczas koncertu laureatów z udziałem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zabrzańskiej.

Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej jest organizowany przez Gminę Dąbrowa Górnicza, Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej oraz Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w
Katowicach, która sprawuje także opiekę merytoryczną. Dyrektorem artystycznym Konkursu jest prof. Zygmunt Tlatlik (Akademia Muzyczna w Katowicach).

Twórca Hymnu Olimpijskiego urodził się w Dąbrowie Górniczej
Michał Spisak (1914-1965) – patron konkursu
...myślę stale o Zagłębiu i Dąbrowie Górniczej,
bo przecież nie zapomina się nigdy
swego rodzinnego miasta
(słowa Michała Spisaka z listu do Jana Ziemby)

W 1955 roku w Konkursie na nowy Oficjalny Hymn Olimpijski Grand Prix zdobył Michał Spisak, polski kompozytor urodzony w Dąbrowie Górniczej. Jego utwór wybrano z 392 kompozycji nadesłanych na konkurs. Uroczyste wykonanie spisakowskiego „Hymnu Olimpijskiego na chór mieszany i orkiestrę” do słów ody Pindara odbywało się z wielkim rozgłosem kilkakrotnie, m.in.: w 1955 r. na 50. sesji MKOL w Paryżu, na Igrzyskach Śródziemnomorskich w Barcelonie, na VII Igrzyskach w Cortina d’Ampezzo i w 1956r. podczas XVI Olimpiady w Melbourne oraz w Sztokholmie.

Michał Spisak urodził się i wychował w Dąbrowie Górniczej. Niedowład nóg doznany po paraliżu dziecięcym przezwyciężyła bezgraniczna pasja do muzyki. Kształcił się w klasach skrzypiec i kompozycji Śląskiego Konserwatorium w Katowicach, uzyskując w 1937 roku dyplom z odznaczeniem. W ślad za tym Śląskie Towarzystwo Muzyczne ufundowało mu, jako najzdolniejszemu absolwentowi Konserwatorium, stypendium na dalsze studia kompozytorskie w Paryżu. Tam przyjęła go do swej klasy słynna Nadia Boulanger. Szybko uznała go za swojego ulubionego ucznia, doceniając wielki talent Spisaka. Dyrygowała jego pierwszymi paryskimi utworami, często demonstrowała je na swoich wykładach, przyczyniła się do przedłużenia stypendium francuskiego.

Kompozytor nie przypuszczał, że wybuch wojny w r.1939 zatrzyma go we Francji, jako w drugiej ojczyźnie a Paryż stanie się miejscem działań twórczych do końca życia. Tam powstały niemal wszystkie z kilkudziesięciu jego dzieł – symfonicznych, kameralnych i solowych.

Już w pierwszych latach po wojnie utwory Spisaka skomponowane podczas jej trwania zaczęły pojawiać się na estradach europejskich, a wykonywane w kraju wzbudzały sensację – tym większą, że ich autor był dotąd tu nieznany - zjednując mu opinię jednego z najbardziej interesujących spośród polskich kompozytorów młodego pokolenia. Była laureatem wielu prestiżowych nagród. Skomponował m.in.: „Toccate na orkiestrę”, „Symfonię concertante nr 1”, „Divertimento”, „Koncert na fagot i orkiestrę” czy „Suitę na dwoje skrzypiec”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie