Dąbrowa Górnicza. Otwierają znów przejazd kolejowy. Krócej pojedziemy na Pogorię i na Zieloną. Trwa przebudowa śródmieścia

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Przejazd kolejowy na ul. Konopnickiej zostanie ponownie otwarty 11 maja, zmiany dla kierowców zaszły także na ul. Kolejowej. Trwa budowa centrum przesiadkowego, nowego torowiska, peronów Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Przejazd kolejowy na ul. Konopnickiej zostanie ponownie otwarty 11 maja, zmiany dla kierowców zaszły także na ul. Kolejowej. Trwa budowa centrum przesiadkowego, nowego torowiska, peronów Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Dariusz Nowak
Udostępnij:
Kolejne zmiany dla kierowców w Dąbrowie Górniczej. W środę 14 kwietnia zmienia się organizacja ruchu w rejonie remontowanej ul. Kolejowej. W maju ponownie otwarty zostanie natomiast przejazd kolejowy przy ul. Konopnickiej. Wszystko to ma związek z budową centrum przesiadkowego i przebudową całego układu drogowego w śródmieściu.

To dobre informacje dla wszystkich kierowców, którzy jadąc dziś na tereny rekreacyjne nad jeziorem Pogoria III lub do Parku Zielona muszą nadłożyć sporo drogi. Objazd wyznaczony został bowiem ulicą Graniczną oraz wiaduktem nad torami kolejowymi, gdzie po pokonaniu tego fragmentu znów możemy włączyć się do ruchu w kierunku Pogorii na ul. Konopnickiej. Taka sytuacja potrwa jeszcze kilka tygodni a potem będziemy mogli jechać "po staremu" czyli przez przejazd kolejowy u zbiegu ul. Kolejowej oraz Kościuszki.

Dokładnie na 11 maja br. planowane jest ponowne otwarcie przebudowywanego przejazdu kolejowego, choć to tylko tymczasowe rozwiązanie, do czasu budowy nowego tunelu pod torami kolejowymi na przedłużeniu ulicy Kościuszki w rejonie stacji i dworca PKP. Samochody jeździć będą docelowo tamtędy. W tej chwili przejazd dostępny jest tylko dla pieszych i rowerzystów. Wymuszają to prace związane m.in. z wymianą torów oraz budową tunelu pieszo-rowerowego pod torowiskiem, który docelowo zastąpi przejazd naziemny.

Z kolei od środy 14 kwietnia dojazd do budynków przy ul. Kolejowej będzie się odbywał od ul. Konopnickiej, a nie tak jak miało to miejsce dotychczas od ul. Kościuszki.

Zmiana wynika z rozpoczęcia kolejnego etapu prac w tym rejonie – budowy kanalizacji, uzbrojenia terenu i przygotowań do budowy ronda na skrzyżowaniu ul. Kolejowej i Kościuszki. Rondo połączone będzie z nową drogą poprowadzoną za hutą „Bankową” do ul. Sobieskiego, a także z wjazdem do tunelu pod torami, który umożliwi dotarcie do ul. Limanowskiego.

Komunikacyjna rewolucja w śródmieściu. Nowe drogi, parkingi, ronda i tunele

Budowa centrum przesiadkowego przy kolejowej stacji w centrum Dąbrowy Górniczej i przebudowa układu drogowego to jedna z kluczowych miejskich inwestycji. Wszystko ma być gotowe do końca marca 2023 roku. Nowe rozwiązania zmienią i ułatwią poruszanie się po mieście. Dadzą jednocześnie sporo korzyści kierowcom, pasażerom transportu publicznego, pieszym i rowerzystom.

Nie przeocz

W ramach inwestycji powstaną: parkingi po obu stronach torów – przy ul. Kościuszki i Limanowskiego – łącznie na 375 miejsc; tunel drogowy łączący te ulice; przejście podziemne prowadzące do parkingów i peronów; centrum przesiadkowe, do którego dojeżdżać będą autobusy; droga łącząca ul. Sobieskiego z ul. Kościuszki i ul. Kolejową; droga łącząca ul. Limanowskiego i ul. Robotniczą; tunel pieszo-rowerowy w miejscu przejazdu przy ul. Konopnickiej, który zostanie zlikwidowany. W ramach prac przebudowane będą także perony i tory przy stacji.

Remont przejdzie ul. Kolejowa, gdzie powstanie uzbrojenie i kanalizacja, położona zostanie nowa nawierzchnia, wykonana będzie droga rowerowa, odnowione chodniki i oświetlenie. Za 229 mln zł, zadanie wykona konsorcjum dąbrowskich spółek Nowak-Mosty i Complex Dąbrowa Górnicza. Przedsięwzięcie prowadzone jest wspólnie przez miasto i PKP PLK S.A.

Przebudowa układu drogowego czeka też okolicę dworca PKP w Gołonogu, gdzie powstaną m.in. tunele i ronda usprawniające ruch. Wszystko ma być gotowe w 2023 roku.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Dron pasażerski

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie