Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza: PKZ zaprasza na wirtualne spotkania ze sztuką, kulturą, filmem

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Pałac Kultury Zagłębia zawsze tętnił życiem. Wszyscy czekają aż ponownie otworzy swoje drzwi przed mieszańcami całego regionu Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Pałac Kultury Zagłębia zawsze tętnił życiem. Wszyscy czekają aż ponownie otworzy swoje drzwi przed mieszańcami całego regionu Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE D. Nowak, PKZ. M. Wesołowski, PKZ
Pałac Kultury Zagłębia codziennie odwiedzany był przez wiele osób, a kiedy organizowane są tu koncerty, spektakle, wernisaże czy też inne formy aktywności na niwie kulturalnej zabytkowe wnętrza wypełniają się po brzegi. Nic więc dziwnego, że wszyscy czekają aż pałacowe drzwi do kultury otworzą się ponownie. Póki co PKZ ma dla wszystkich nieco inne propozycje, z których możemy skorzystać z sieci.

– Z niecierpliwością wyczekujemy dnia, w którym ponownie będziemy mogli otworzyć się dla odwiedzających – mówi Małgorzata Majewska, dyrektor Pałacu Kultury Zagłębia. - Zanim ten moment nastąpi, musimy mieć pewność, że nasi goście i pracownicy są bezpieczni. Obecnie możemy działać wyłącznie poprzez metody zdalne, czyli kontakt z publicznością poprzez Internet i media społecznościowe, co realizujemy od początku zamknięcia instytucji. W najbliższym czasie nagramy jeszcze muzyczne teledyski, rozpoznajemy możliwości prowadzenia indywidualnych, bezpośrednich i zdalnych zajęć edukacyjnych, myślimy o wznowieniu działań Galerii Sztuki, gdzie ewentualne otwarcie nowej ekspozycji nastąpi już w czerwcu - dodaje.

To właśnie PKZ powołał grupę facebookową pod nazwą „Kultura na kwadracie” , do której włączyły się wszystkie miejskie instytucje kultury. Publikuje się tam materiały audio-video z archiwalnych nagrań różnych występów artystycznych, warsztaty online przygotowane przez instruktorów, prezentujących rozmaite metody aktywności artystycznej, do samodzielnego wykonania przez odbiorców w warunkach domowych.

Największa instytucja kultury na swoim pałacowym blogu, w cyklu „Czy wiesz, że…” przybliża sylwetki osobistości życia literackiego, które dobrych kilka dekad temu gościły w progach pałacu w ramach Wieczorów Literackich, realizowanych przez Oddział Klubu Literatów Polskich w Dąbrowie Górniczej.

Pierwszy portret ukazuje niebywałej hardości i prawości charakteru pisarkę Zofię Kossak – Szatkowską, zaś kolejny, barwną i – jak się okazuje -równie utalentowaną, jak uczuciową – Marię Dąbrowską. W przygotowaniu dalszych kilkanaście portretów wybitnych pisarzy.

Sprawdź to

„Podróże palcem po mapie” odkrywają ciekawe i mimo bliskiego zasięgu – często nieznane mieszkańcom dziedzictwo kulturalne regionu, zachęcające do odwiedzin wirtualnych, a w perspektywie – osobistych, tych pełnych oryginalnego uroku miejsc. TU ZNAJDZIECIE NA BLOGU WIELE CIEKAWOSTEK

Pałac włączył się też do projektu „Kino – szkoła online” kino , dotychczas realizowanego w salach kinowych, obecnie – udostępnianego drogą cyfrową programu edukacji filmowej dla uczniów. Mimo ograniczeń epidemiologicznych PKZ szczęśliwie przeprowadził 12. Ogólnopolski Konkurs Siedem Grzechów Głównych. Na stronie pałacowej PAŁACU KULTURY ZAGŁĘBIA można obejrzeć wystawę pokonkursową, prezentującą prace malarskie, graficzne i poetyckie.

Najnowszym pomysłem PKZ jest przystąpienie do platformy zrzeszającej kina studyjne w Polsce – MOJEeKINO.PL Projekt jest innowacyjny na skalę światową, posiada specjalnie dopracowany i wyselekcjonowany repertuar, przedstawi filmy, które będzie można obejrzeć po ich kinowej premierze. Na platformę widz będzie mógł wejść poprzez stronę MOJEeKINO.PL, ale także z poziomu strony swojego ulubionego kina. Platforma przystosowana jest dla osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu – część filmów wyświetlanych będzie z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących. Wirtualna sala kina Kadr działa od 21 maja.

Obejrzyj dokładnie

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera