Dąbrowa Górnicza. Ponad 300 nowych instalacji fotowoltaicznych na dachach domów. Czekają pieniądze na wymianę pieców i montaż pomp ciepła

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
pixabay/zdj.ilustracyjne
Udostępnij:
327 domów w Dąbrowie Górniczej korzysta już z prądu produkowanego przez instalacje fotowoltaiczne, których zakup i montaż został dofinansowany w ramach projektu unijnego. Rozwiązanie jest oszczędne i ekologiczne.

Projekt „Zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych na budynkach jednorodzinnych w Dąbrowie Górniczej”, przygotowany przez dąbrowski Urząd Miejski, pozwolił na wykonanie 327 instalacji fotowoltaicznych na domach. Jego wartość wynosi ponad 4 mln 871 tys. zł, a dofinansowanie sięgnęło 3 mln 263 tys. zł.

Instalacje fotowoltaiczna to Odnawialne Źródło Energii, zamieniające energię słoneczną w energię elektryczną. Zwykle montowane są na dachach budynków. Część kosztów zakupu i montażu systemu fotowoltaicznego została pokryta z dotacji. Łączna moc instalacji, zamontowanych w mieście w ramach projektu, wynosi 1,35 MW i można z nich uzyskać przeszło 1,33 MWe (mocy elektrycznej). Dzięki temu dąbrowianie mogą produkować prąd na własne potrzeby i zmniejszyć rachunki za elektryczność. Dodatkowo niezużyta energia, która powstała dzięki działaniu światła słonecznego, nie marnuje się, bo jest wprowadzana do sieci i mogą wykorzystać ją inni odbiorcy. Tym sposobem właściciel paneli fotowoltaicznych staje się także wytwórcą prądu (prosumentem), a za swój produkt rozlicza się z dostawcą energii elektrycznej.

Oprócz finansowych zysków, użytkownicy ograniczają także zapotrzebowanie na prąd pochodzący z tradycyjnych elektrowni, którego produkcja wiąże się z powstawaniem szkodliwych gazów i pyłów. Szacowany roczny spadek emisji dwutlenku węgla, możliwy dzięki funkcjonowaniu instalacji fotowoltaicznych uruchomionych w ramach projektu, wynosi przeszło 1024 ton. Z kolei stopień redukcji pyłów zawieszonych PM 10, w skali roku opiewa na ponad 62 kg.

Projekt „Zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych na budynkach jednorodzinnych w Dąbrowie Górniczej” to jeden z przykładów pokazujących, że każdy może mieć wkład w poprawę jakości powietrza. Umożliwiają to też programy przygotowane przez miasto, nastawione na dotowanie wymiany źródeł ciepła na mniej uciążliwe dla środowiska.

Pompa ciepła, to także oszczędności i czystsze środowisko

Mieszkańcy mają szansę na dofinansowanie zakupu i montażu pomp ciepła. Dotacje mogą sięgnąć 85 procent kosztów. Miasto przystąpiło do konkursu, w ramach którego może pozyskać fundusze zewnętrzne na sfinansowanie tego proekologicznego przedsięwzięcia.

Pompa ciepła to Odnawialne Źródło Energii, które wytwarza ciepło z powietrza. Odbywa się to w sposób przyjazny dla środowiska, jednocześnie pozwalając zmniejszyć koszty ogrzewania. Cały system, żeby działać sprawnie, potrzebuje niewielkiej ilości prądu. Wykorzystanie ciepła z powietrza atmosferycznego to najtańszy sposób na ogrzewanie domu i wody użytkowej.

O dotacje mogą ubiegać się osoby fizyczne – właściciele domów jednorodzinnych, w których nie jest prowadzona działalność gospodarcza. Dofinansowanie nie będzie przyznane na wymianę ekologicznego systemu ogrzewania, dotyczy jedynie likwidacji kotłów na paliwa stałe (poniżej 4 klasy) i zastąpienie ich pompą ciepła. W projekcie będzie mogło uczestniczyć 100 osób, a w przypadku przekroczenia liczby chętnych odbędzie się losowanie. Dofinansowanie może sięgnąć 85% kosztów, pozostałą część pokrywać będą mieszkańcy. Budynek, w którym ma zostać zainstalowana pompa ciepła, musi spełniać minimalny standard efektywności energetycznej. Jeśli go nie spełnia, do końca roku trzeba będzie wykonać jego termomodernizację. Istnieje też konieczność posiadania w domu stałego dostępu do internetu, niezbędnego do zdalnego monitorowania działania pompy. Podpisywanie umów z uczestnikami planowane jest na przełomie 2021 i 2022 r. Dokładny termin uzależniony jest od procedury oceny projektów i przyznania dofinansowania przez Urząd Marszałkowski.

Deklaracje przystąpienia do projektu przyjmowane będą wyłącznie pocztą na adres: Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej, ul. Graniczna 21, 41-300 Dąbrowa Górnicza, z dopiskiem „Ciepło z powietrza”, do 14 kwietnia.

Wymień stary piec, także czeka dofinansowanie

Trwa również nabór wniosków o dotacje z Programu Ograniczenia Niskiej Emisji na lata 2021-2023. Dzięki niemu dąbrowianie mogą otrzymać dofinansowanie na likwidację starych kotłów węglowych i zastąpienie ich ekologicznymi urządzeniami.

Program Ograniczenia Niskiej Emisji funkcjonuje według nowych zasad. Najważniejsze założenie dotyczy rodzaju dofinansowywanego systemu ogrzewania – nie będą udzielane dopłaty do kotłów na paliwa stałe. Dotacje będą przyznawane na podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, zainstalowanie ogrzewania gazowego, elektrycznego, olejowego lub instalacji pompy ciepła i kolektorów słonecznych. Kwoty dofinansowania to 100% kosztów, ale w 2021 r. nie więcej niż 6 tys. zł, w 2022 r. maksymalnie 5 tys. zł, a w 2023 r. 4 tys. zł.

Nie przeocz

O dotację mogą występować osoby fizyczne. Pierwszym krokiem do jej uzyskanie jest złożenie wniosku i zawarcie umowy z Urzędem Miejskim. Dopiero po tym będzie można kupić urządzenie grzewcze i zmienić system ogrzewania, następnie rozliczyć się i otrzymać wypłatę dofinansowania. Nie będą dofinansowane zakupy urządzeń przenośnych i wyposażenia dodatkowego, koszty prac projektowych i związanych z eksploatacją.

Wnioski można składać osobiście w Urzędzie Miejskim lub przesłać pocztą (ul. Graniczna 21, Dąbrowa Górnicza). Jeśli będą wymagać korekty czy uzupełnienia, urzędnicy będą kontaktować się z wnioskodawcą. W przypadku, gdy będą kompletne, skontaktują się, żeby ustalić termin podpisania umowy. Po tym będzie można przystąpić do wymiany źródła ogrzewania.

Oprócz tego można także ubiegać się o dofinansowanie na wymianę kotła grzewczego i ocieplenie domu w ramach rządowego programu „Czyste powietrze”.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wizyta Janet Yellen w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie