Dąbrowa Górnicza: porodówka w szpitalu będzie jak nowa. Trwa remont, będzie nowy sprzęt od WOŚP

Piotr Sobierajski
W ZCO Szpitalu Specjalistycznym pojawi się wyremontowana porodówka, na którą czekają pacjentki
W ZCO Szpitalu Specjalistycznym pojawi się wyremontowana porodówka, na którą czekają pacjentki PAS
Udostępnij:
Zagłębiowskie Centrum Onkologii Szpital Specjalistyczny im. Szymona Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej zawiesił działalność oddziału położniczo-ginekologicznego i noworodkowego. Będą zamknięte dla pacjentek jeszcze przez najbliższe tygodnie, a więc do 31 października tego roku. Powodem tych zmian jest remont, jaki zaplanowany został w tej placówce medycznej.

Jak informuje dąbrowski szpital w tym czasie będzie remontowany oddział położniczo-ginekologiczny oraz oddział neonatologiczny. Zagłębiowskie Centrum Onkologii uzyskało wcześniej zgodę wojewody śląskiego oraz dyrektora Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ na czasowe zaprzestanie działalności obu tych oddziałów przez najbliższy miesiąc.

- Na oddziale położniczo-ginekologicznym zaplanowana została modernizacja sal chorych, w których m.in. wymienione zostaną wykładziny podłogowe, odnowione ściany, powstaną węzły sanitarne, co powinno w znacznym stopniu poprawić komfort pobytu pacjentek na oddziale. Oddział jest też systematycznie doposażany w sprzęt medyczny, m.in. nowe aparaty KTG – mówi Zbigniew Grzywnowicz, dyrektor ZCO Szpitala Specjalistycznego im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej.

Podobne zmiany zajdą też na oddziale neonatologicznym. W trakcie modernizacji wymienione zostaną wykładziny podłogowe, odnowione ściany. Na oddziale pojawią się stanowiska do resuscytacji noworodka, kardiomonitory, urządzenia NCPAP oraz aparat do USG dla noworodków.

Na obu oddziałach wyremontowane zostaną też korytarze. Pojawią się nowe drzwi, odnowione zostaną ściany i podłogi. Na oddziale położniczo-ginekologicznym po remoncie będzie 20 łóżek, a na oddziale neonatologicznym 10 łóżeczek.

- Modernizacja oddziałów i zakup części sprzętu będą finansowane z dotacji Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej w wysokości 650 tysięcy złotych, funduszy własnych ZCO według przelicznika wskaźnikowego oraz funduszy pozyskanych przez ZCO z Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w wysokości około 720 tysięcy złotych – informuje Zbigniew Grzywnowicz.

Sprzęt pozyskany dzięki współpracy z WOŚP (na około 720 tys. zł) to w przypadku oddziału noworodkowego: stanowisko do resuscytacji (2 sztuki), lampa do fototerapii (4 sztuki), bilirubinometr (1 sztuka), fotel do kangurowania i karmienia (2 sztuki), inkubator zamknięty (2 sztuki), kardiomonitor (2 sztuki), pulsoksymetr (2 sztuki), waga elektroniczna (2 sztuki), pompa objętościowa (4 sztuki), pompa strzykawkowa (4 sztuki), ciepłe gniazdka (4 sztuki) i aparat USG (1 sztuka).

Na oddziale położniczo-ginekologicznym pojawią się natomiast: stanowisko do resuscytacji (1 sztuka), lampa do fototerapii (1 sztuka), bilirubinometr (1 sztuka), przenośny detektor tętna płodu (3 sztuki) oraz aparat KTG (3 sztuki).

W sumie od 1 listopada 2017 roku (kiedy oddział ginekologiczno-położniczy wrócił w struktury szpitala) do 31 grudnia 2017 roku w dąbrowskiej lecznicy urodziło się 80 dzieci, natomiast od 1 stycznia 2018 roku do 30 września 2018 roku 397 maluchów.

Jak informuje dyrekcja szpitala remont nie wpływa na działanie części ginekologicznej. Pacjentki są przyjmowane na bieżąco. Zabezpieczane są też świadczenia w trybie pilnym.

Gdzie zatem mają się teraz kierować przyszłe mamy, które zamierzały urodzić swoje maluchy w dąbrowskiej placówce?

- Zagłębiowskie Centrum Onkologii wystąpiło do Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego Spółka z o.o., Szpitala Powiatowego w Zawierciu oraz Szpitala Zakonu Bonifratrów w Katowicach sp. z o.o. z wnioskiem o realizację świadczeń z zakresu położnictwa i neonatologii na rzecz pacjentów z obszaru Dąbrowy Górniczej. Za utrudnienia przepraszamy – informuje dyrekcja dąbrowskiego szpitala.

- Jesteśmy przygotowani na przyjęcie pacjentek z Dąbrowy Górniczej. Myślę, że może być ich kilkadziesiąt, może około stu. To dla nas więcej pracy, ale oczywiście zapraszamy przyszłe mamy do naszego szpitala – mówi Artur Nowak, prezes zarządu Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego Spółka z o.o. – Pozyskaliśmy właśnie nowy sprzęt, przekazany przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka. To aparat KTG, który pozwoli dokładnie zdiagnozować stan pacjentek oraz płodów. Obecnie jest montowany. Rocznie mieliśmy u nas około 1600 porodów, teraz jest to poziom rzędu 1300, 1400. Pozostajemy więc nadal bardzo chętnie wybieraną przez mieszkanki regionu placówką, co nas cieszy – dodaje.

Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego TYDZIEŃ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

D
Dr
A skąd pan, panie dyrektorze Grzywnowicz weźmie pediatrów i neonatologów? Bujac to my, ale nie nas ;-)
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie