Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza. Powstało nowe dojście do stacji kolejowej. Pasażerowie łatwiej mogą pokonać wielki plac budowy. Zobacz zdjęcia

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
W Dąbrowie Górniczej powstało nowe, asfaltowe dojście do stacji kolejowej w śródmieściu. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W Dąbrowie Górniczej powstało nowe, asfaltowe dojście do stacji kolejowej w śródmieściu. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UM DG
W śródmieściu Dąbrowy Górniczej zamknięta jest od kilku całkowicie od kilku miesięcy ulica Kościuszki. Nie było też normalnego dojścia na perony dworcowe, by móc wsiąść do pociągu. Trzeba było korzystać z tymczasowego przejścia, którego pokonanie zadaniem części dąbrowian nie należało do łatwych. Miasto zapowiadało, że sytuacja wkrótce się zmieni. I tak też się stało. Pod koniec listopada powstało nowe, wyasfaltowane dojście dla pasażerów na dworcowe perony.

Budowa centrum przesiadkowego w Dąbrowie Górniczej

Od roku trwa w mieście ogromna inwestycja. Przy dworcu PKP w śródmieściu, którego remont ma się wkrótce rozpocząć, powstaje centrum przesiadkowe, tunel samochodowy pod torami kolejowymi, nowe perony, a także całkiem nowa droga, będąca obwodnicą śródmieścia. Przedsięwzięcie jest na takim etapie, że dojście na przebudowywane perony dworcowe było utrudnione. Trzeba było iść nierówną, częściowo nieoświetloną tymczasową drogą wzdłuż fabrycznej hali byłej Dąbrowskiej Fabryki Obrabiarek Defum. Dąbrowianie wskazywali na konieczność przygotowania innej trasy. I doczekali się zmian.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Od ponad trzech tygodni działają już nowe windy na stacji kolejowej w śródmieściu Dąbrowy Górniczej, ułatwiające dotarcie do peronu nr 2 od strony ul. Kościuszki i Limanowskiego, a teraz wyznaczone zostało nowe dojście asfaltowe od centrum miasta. Obecnie można dostać się na peron wyasfaltowanymi fragmentami ul. Kościuszki oraz Kolejowej. Piesi schodzą w dół do wybudowanego na skrzyżowaniu obu ulic ronda. Potem w lewo i lekko w górę nowym śladem ulicy Kolejowej i jeszcze raz w lewo.

Nie przeocz

– Dojście, które wyznaczyliśmy teraz dla pieszych prowadzi na całej długości po asfalcie – podkreśla Arkadiusz Stolarz, dyrektor kontraktu z firmy Nowak-Mosty, która wspólnie ze spółką Complex Dąbrowa Górnicza buduje centrum przesiadkowe i przebudowuje układ drogowy-torowy wokół stacji.

Docelowo po opisanej powyżej trasie można będzie dojechać na parking, który powstaje przed dworcem od strony ul. Kolejowej oraz tunelem pod torami na drugi parking od strony ul. Limanowskiego. Na obu mieszkańcy będą mieć do dyspozycji 375 miejsc postojowych, przy dworcu można będzie także zostawić rower.
Do centrum przesiadkowego od strony ul. Kolejowej dojedziemy również kilkoma liniami autobusowymi.

Dąbrowski dworzec wypięknieje i znów będzie służył podróżnym

Wkrótce rozpocznie się natomiast kompletna przebudowa zabytkowego budynku dworca kolejowego. Firma Berger Bau ma wykonać to przedsięwzięcie do litego 2023 roku. Spółka wyceniła prace na prawie 15 mln zł.
Dąbrowski dworzec, dziś będący w opłakanym stanie, to bliźniak dworca w Myszkowie. Ten drugi miał nieco więcej szczęścia i został całkowicie zmodernizowany już w 2014 roku. A jak zmieni się dąbrowski dworzec?

Jak informuje PKP S.A. pochodzący z 1888 roku dworzec, na dawnym szlaku kolei warszawsko-wiedeńskiej, przejdzie prawdziwą metamorfozę z poszanowaniem dla jego historycznego charakteru, a co najważniejsze zostanie na nim przywrócona obsługa podróżnych. Zabytkowy charakter dworca podkreślą odtworzone na wzór historycznych stolarka okienna i drzwiowa oraz poszycie dachowe. Całość uzyskanego efektu estetycznego podkreśli nowa iluminacja budynku.

Musisz to wiedzieć

Zmieni się także wnętrze budynku. Przywrócona zostanie obsługa podróżnych, która będzie odbywać się w holu pełniącym jednocześnie funkcję ogrzewanej i klimatyzowanej poczekalni. Zaaranżowano ją w nowoczesny sposób, nawiązując poprzez częściowo ceglane wykończenie ścian do wyglądu elewacji dworca. Pozostałe ściany zostaną pomalowane na kolory utrzymane w odcieniach szarości, tak jak posadzka wykonana z wielkoformatowych granitowych płyt. Aranżację wnętrza uzupełni nowoczesne oświetlenie, umieszczone w podwieszanym, listwowym suficie.

Poczekalnia będzie wyposażona również w nowe ławki, kosze, gabloty z rozkładami jazdy oraz elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. W jej sąsiedztwie zaprojektowano pomieszczenia kas biletowych, dwa lokale na wynajem, a w zachodnim skrzydle na dwóch kondygnacjach będą się mieścić powierzchnie przeznaczone dla samorządu. Resztę powierzchni zajmą pomieszczenia techniczne oraz biura.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera