Dąbrowa Górnicza pozyskała z Unii Europejskiej prawie 820 mln zł. Pieniądze pozwoliły m.in. przebudować DK94 oraz parki Hallera i Zielona

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Dzięki wsparciu z UE od 2018 roku dąbrowianie mogą m.in. wypoczywać w całkowicie zmodernizowanym paru Zielona. W 2013 i 2014 roku wyremontowany został natomiast 11-kilometrowy fragment DK 94Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Dzięki wsparciu z UE od 2018 roku dąbrowianie mogą m.in. wypoczywać w całkowicie zmodernizowanym paru Zielona. W 2013 i 2014 roku wyremontowany został natomiast 11-kilometrowy fragment DK 94Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE PAS
Udostępnij:
O tym, jak ważne jest wsparcie projektów polskich miast i gmin z funduszy Unii Europejskiej, nie trzeba nikogo przekonywać. Dodatkowe pieniądze wiele razy pozwalały na realizację ważnych i dużych inwestycji. Jedne samorządy radzą sobie w pozyskiwaniu tych funduszy lepiej, inne gorzej. Dąbrowa Górnicza należy do grupy tych pierwszych, o czym świadczy kwota, jaką udało się dotychczas zgromadzić od 2004 roku. To prawie 820 milionów złotych.

Unijne wsparcie dla Dąbrowy Górniczej

Miejskie inwestycje, projekty edukacyjne, współpraca kulturalna, pieniądze pozyskiwane na rozwój firm. Z polskiego członkostwa w Unii Europejskiej płynie szereg korzyści. Ich widocznym efektem są przedsięwzięcia, które zostały wykonane albo powstają ze wsparciem funduszy europejskich, na co dzień służą dąbrowianom i pozytywnie zmieniają miasto. To, co zostało wykonane przy unijnym wsparciu, na stałe wpisało się w krajobraz Dąbrowy Górniczej.

Nie przeocz

Przykładowe inwestycje i kwoty dofinansowania unijnego:

 • Rewitalizacja parku Zielona – ponad 21 mln zł
 • Modernizacja budynku filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Strzemieszycach – ponad 6,5 mln zł
 • Termomodernizacja 11 przedszkoli – ponad 12,5 mln zł
 • Przygotowanie terenów inwestycyjnych w Kazdębiu na potrzeby małych i średnich firm – ponad 19,7 mln zł
 • Utworzenie centrum przesiadkowego przy stacji PKP w Ząbkowicach i budowa dróg rowerowych na ul. Piłsudskiego, Kasprzaka, Piecucha, Wczasowej, Żeglarskiej, św. Antoniego, Armii Krajowej, Sikorskiego, Szosowej i Gościniec Pasieka – ponad 23,6 mln zł
 • Budowa centrum przesiadkowego oraz przebudowa układu drogowego w śródmieściu – ponad 56,5 mln zł
 • Budowa infrastruktury rekreacyjnej i sportowej na Pogorii III i w parku Zielona – ponad 7,8 mln zł
 • Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej – ponad 246,7 mln zł
 • Przebudowa drogi krajowej nr 94 – prawie 205,7 mln zł
 • Modernizacja PKZ – prawie 2,9 mln zł
 • Rewitalizacja parku Hallera – 10,4 mln zł

Od początku polskiego członkostwa w UE do Dąbrowy Górniczej spłynęło ponad 819 mln zł dofinansowania. Dzięki tej kwocie zrealizowane zostały liczne przedsięwzięcia o łącznej wartości ponad 1 miliarda 288 mln zł.

Najszerszy strumień pieniędzy popłynął w latach 2007–2013. Wsparcie sięgnęło wtedy przeszło 517 mln zł, co pozwoliło na realizację zadań o wartości przekraczającej 880,5 mln zł. Wówczas udało się zrealizować duży projekt uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej w mieście. Dzięki temu kanalizacja, a wraz z nią nowa nawierzchnia dróg i chodniki pojawiły się w kilku dzielnicach, np. w Strzemieszycach i Ząbkowicach. W 2013 i 2014 roku wyremontowany został natomiast całkowicie 11-kilometrowy fragment drogi krajowej nr 94, przebiegający przez Dąbrowę Górniczą.

Referendum w sprawie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej

Przystąpienie do UE zostało poprzedzone głosowaniem, w którym Polacy poparli wejście. 7 i 8 czerwca 2003 roku odbyło się referendum ogólnokrajowe w sprawie wyrażenia zgody na ratyfikację „Traktatu dotyczącego przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej”. Przy wyborczych urnach Polacy wypowiedzieli się, czy chcą wejść do Unii.

Referendalne pytanie brzmiało: Czy wyraża Pani/Pan zgodę na przystąpienie Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej? W skali kraju, przy 59-procentowej frekwencji, 77 proc. głosujących zaznaczyło „TAK”. Uprawnionych było prawie 30 mln osób. Zagłosowało niemal 17,6 mln. Ponad 13,5 opowiedziało się za wejściem do Unii, przeciwnych było przeszło 3,9 mln.

W Dąbrowie Górniczej uprawnionych do wyrażenia swojej opinii było ponad 105 tys. osób. Karty do głosowania pobrało 65 tys. 784. Krzyżyk na „TAK” postawiło 56 tys. 815 głosujących (87 proc.), przeciwną opcję wybrało 8630 (13 proc.) Frekwencja w mieście wyniosła 62 proc.

Dziś, według sondaży robionych w różnych okresach, poparcie w Polsce dla obecności w UE nadal oscyluje w granicach 70-80 proc.

Musisz to wiedzieć

Radosław Fogiel o komisji śledczej ws. Pegasusa w Sejmie

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie