Dąbrowa Górnicza przygotowuje się do przyjęcia uczniów 1 września. Nadal wiele niewiadomych

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Na powrót do nauki stacjonarnej czekają m.in. uczniowie SP 29 z Oddziałami Sportowymi w Dąbrowie Górniczej
Na powrót do nauki stacjonarnej czekają m.in. uczniowie SP 29 z Oddziałami Sportowymi w Dąbrowie Górniczej mat. SP 29
W środę 5 sierpnia br. minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski poinformował, że 1 wrzęśnia rozpoczną się w szkołach normalne zajęcia stacjonarne. Na tę informację w Dąbrowie Górniczej czekało 13 tysięcy 622 uczniów oraz ich rodzice i opiekunowie. Jak miasto będzie się zatem starało sprostać temu niełatwemu zadaniu?

Sytuacja jest dość skomplikowana, bowiem pojawiło się wiele wariantów, dopuszczających różne systemy nauki. W przypadku pojawienia się w szkole osób zakażonych koronawirusem możliwe będzie zawieszenie części zajęć (tzw. model hybrydowy B) lub też całkowicie zamknięcie placówki i przejście na nauczanie zdalne (tzw. model C). Decyzje o tym, co robić w konkretnych przypadkach mają zapadać po konsultacji dyrektorów z Państwowymi Powiatowymi Inspektorami Sanitarnymi. Szkoły mogą być zamykane na dwa, trzy tygodnie. W zależności od potrzeb i bieżącej sytuacji. Wiadomo także, że uczniowie w szkole nie będą musieli nosić maseczek.

- Czekamy na szczegółowe wytyczne, dokładne sprecyzowanie wariantów postępowania. Na razie przygotowujemy nasze placówki edukacyjne w takim zakresie, by wyposażyć je w odpowiednie środki do dezynfekcji, a także wyznaczyć w każdej placówce osobne izolatki. To właśnie do nich będą trafiać uczniowie lub nauczyciele, u których zajdzie podejrzenie zarażenia koronawirusem. Będą to całkiem inne pomieszczenia od tradycyjnych izolatek, do których trafiają ucznowie z powodu innych chorób, czy też ewentualnych urazów – tłumaczy Marta Bobrowska-Juroff, zastępca naczelnika Wydziału Oświaty w Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Górniczej.

Nie przeocz

Jak przyznaje szczegółowe zasady postępowania zostaną wypracowane w trakcie spotkań-warsztatów, jakie zaplanowane zostały w drugiej połowie sierpnia. Wezmą w nich udział dyrektorzy dąbrowskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Dziś jest na to za wcześnie, bo część z nich przebywa jeszcze na urlopach.

- Nie wiemy dokładnie, na jakich zasadach będzie możliwe dzielenie klas na mniejsze grupy. A zatem nie wiemy również, czy będzie się to wiązało z koniecznością organizacji nauki w systemie zmianowym. Wolelibyśmy jednak uniknąć takich sytuacji, ponieważ całkowicie trzeba byłoby w takiej sytuacji zmienić grafik, liczbę godzin, jakie będą wypracowywać nauczyciele – podkreśla Marta Bobrowska-Juroff.

Kwestią wymagającą wyjaśnienia i sprecyzowania pozostaje między innymi zakres pracy i obowiązków nauczycieli w wieku 50 plus. Mówi się bowiem, że będą oni wyłączeni z dyżurowania oraz dodatkowych czynności. Jak to będzie zatem wyglądało? Na razie tego nikt nie wie.

Pod koniec sierpnia, dokładnie 26, dyrektorzy dąbrowskich placówek edukacyjnych mają zaplanowane spotkanie online z Kuratorium Oświaty w Katowicach. Wtedy mają zostać wyjaśnione wszystkie problematyczne dziś kwestie.

A co w takim razie, jeśli jedna lub więcej dąbrowskich szkół będzie musiało jednak przejść całkowicie na system nauczania zdalnego i zostanie zamkniętych?

Musisz to wiedzieć

- Musimy być przygotowani i na taką ewentualność. Sprawdziliśmy już, jak szkoły radzą sobie z pracą zdalną. 29 na 37 dąbrowskich placówek edukacyjnych wyposażonych jest w aplikację Teams, umożliwiającą pracę zdalną. Pozostałe korzystają z innych systemów. W nowym roku szkolnym wszystkie dąbrowskie szkoły będą natomiast wyposażone w dzienniczek elektroniczny, co również ułatwia prowadzenie zajęć na odległość – tłumaczy zastępca naczelnika Wydziału Oświaty w dąbrowskim UM. - Już wcześniej nasze szkoły zostały doposażone w laptopy, tak by w przypadku pracy zdalnej mogło z nich skorzystać jak najwięcej uczniów. Obecnie czekamy natomiast na rozstrzygnięcia w ramach projektu “Zdalna Szkoła Plus”. Rozeznaliśmy w szkołach potrzeby, wiemy, ile jest rodzin wielodzietnych. I staramy się właśnie dla tych uczniów pozyskać kolejne laptopy – dodaje.

W drugiej połowie sierpnia zorganizowane mają zostać spotkania z wojewodami, z regionalnymi inspektorami sanitarnymi, dyrektorami szkół i placówek. Ponadto Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotuje materiały informacyjne dla dyrektorów szkół, rodziców z najważniejszymi wytycznymi dotyczącymi zasad bezpieczeństwa.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie