MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza: ptaki na dobre rozgościły się w Parku Zielona i całym mieście. To efekt zaplanowanej akcji i montażu 160 budek

PAS
Ptaki zamieszkały w budkach lęgowych, które pojawiły się w kilku miejscach Dąbrowy Górniczej Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Ptaki zamieszkały w budkach lęgowych, które pojawiły się w kilku miejscach Dąbrowy Górniczej Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UM DG
Ptaki na dobre rozgościły się w dąbrowskich budkach lęgowych. Muchołówki, wróble, dzięcioły czy sikory to tylko niektóre z gatunków ptasich przyjaciół, które można spotkać na terenie całej Dąbrowy Górniczej. To efekt zorganizowanej akcji, dzięki której udało się stworzyć odpowiednie warunki dla wielu gatunków.

W 2019 roku zamontowano 160 nowych budek lęgowych dla ptaków oraz nietoperzy na terenie miasta, dzięki staraniom Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej. Ptasie domki zamocowano m.in. w Parku Zielona, na placu Hutnika, w Antoniowie, Błędowie, a także w okolicach jezior Pogoria oraz na miejskich budynkach. Dzięki temu w mieście można spotkać wiele gatunków ptaków, które wcześniej nie mogły zasiedlać miejskich terenów.

− Wszystkie budki, które losowo zostały sprawdzone w parku Zielona są zamieszkane przez okoliczne ptactwo. Z jednej strony świadczy to o tym, że inicjatywa budowania i wieszania budek jest potrzebna, z drugiej strony to sygnał, że w regionie brakuje dziupli – mówi miejski ornitolog Radosław Gwóźdź.

W ubiegłym roku zamontowano także specjalne budki dla jerzyków, naturalnych sprzymierzeńców w walce z kleszczami i komarami. Warto wiedzieć, że jeden mały jerzyk potrafi zjeść 20 tysięcy krwiopijczych owadów. W naszym kraju przebywa tylko przez 4 miesiące w roku, ale podczas swoich „wakacji” potrafi zjeść około 2,5 miliona uciążliwych insektów!

Spacerując terenami zielonymi, szczególnie po parku Zielona, można spotkać wróble, sikory oraz muchołówki. Z kolei w pobliżu zbiorników Pogoria podziwiać można interesujące ptactwo wodne, w tym nurogęsi.

– Wszyscy widzimy pozytywne efekty montowania budek lęgowych dla ptaków. Bardzo nas cieszy powrót rzadkich gatunków. Spacerując po ulubionych miejskich parkach i leśnymi ścieżkami możemy spotkać nowe gatunki. Ponadto ptaki są naszymi sprzymierzeńcami w walce ze szkodnikami – mówi wiceprezydent miasta Damian Rutkowski.

W najbliższym czasie planuje się montaż nowych budek lęgowych, w tym dla bardzo rzadkich nurogęsi, które już zagościły na Pogorii, ponadto domków dla owadów oraz poidełek dla ptaków. Będą one rozmieszczone tak, aby zapewnić spokój zwierzętom. Pamiętajmy o tym, by nie zakłócać spokoju ptaków. Nie podchodźmy zbyt blisko ich gniazd oraz nie dokarmiajmy ich.

To jest zabawne

Jak mówi Radosław Gwóźdź ptaki dokarmiajmy tylko wtedy, kiedy jest to konieczne np. podczas ostrej zimy. - Wtedy pokrywa śnieżna uniemożliwia ptakom zdobycie w naturalny sposób pożywienia. Nawet jeśli dajemy jedzenie dobrej jakości, szkodzimy ptakom, bo zmieniamy ich przyzwyczajenia. Porą wiosenno-letnią najlepiej jest wystawić poidełka dla ptaków. W upalne dni na pewno się ucieszą - podkreśla Radosław Gwóźdź.

Poidełka dla ptaków można kupić lub zrobić samemu. Mogą przyjąć formę ozdób, które udekorują nam ogrody czy balkony. Wystarczy przejrzeć ofertę sklepów z ozdobami do ogrodu lub użyć np. starego i nieużywanego naczynia, które umieścimy w zacisznym miejscu i napełnimy wcześniej wodą.

Co zrobić, gdy napotka się zwierzę potrzebujące pomocy? Nie przechodź obok niego obojętnie lecz zadzwoń bezzwłocznie do Wydziału Ochrony Środowiska w godzinach pracy urzędu, a poza nimi do Straży Miejskiej.

Straż Miejska – Tel. 32 295 67 76
Wydział Ochrony Środowiska – Tel. 32 295 67 70.

Musisz to wiedzieć

Zobacz i zapamiętaj

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera