Dąbrowa Górnicza. Radni oczekują wyjaśnień po odwołaniu dyrektora pogotowia ratunkowego w Sosnowcu. Wystosowali list do marszałka

Anna Dziedzic
Anna Dziedzic
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Marek Jeremicz został obwiniony m.in. o złe dysponowanie karetkami pogotowia ratunkowego
Marek Jeremicz został obwiniony m.in. o złe dysponowanie karetkami pogotowia ratunkowego RPR Sosnowiec
Udostępnij:
Nagłe odwołanie dyrektora Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu Marka Jeremicza zdziwiło dąbrowskich radnych Rady Miejskiej. Napisali w tej sprawie list otwarty do marszałka województwa śląskiego.

List do marszałka Jakuba Chełstowskiego w sprawie odwołania dyrektora Marka Jeremicza podpisało 20 radnych Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej. Poniżej jego treść.

Szanowny Panie Marszałku
Radni Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej zwracają się do Pana Marszałka z prośbą o podanie przyczyny odwołania ze stanowiska dyrektora Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu Pana Marka Jeremicza.
Dyrektor sosnowieckiego pogotowia odwołany został nagle 7 kwietnia 2021r., w dniu Światowego Dnia Zdrowia i Dnia Pracownika Służby Zdrowia. Czy w dobie światowej pandemii koronawirusa, kiedy zagrożone jest życie ludzkie, kiedy tyle ludzi traci życie, takie decyzje kadrowe znajdują uzasadnienie?
Pragniemy w tym miejscu zwrócić szczególną uwagę na fakt, iż w trakcie posiedzenia Komisji Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej w dniu 15.03.2021r., gdy szeroko omawiana była tematyka planowanego połączenia Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu z Wojewódzkim Pogotowiem Ratunkowym w Katowicach, obecna na posiedzeniu Pani Wicemarszałek Izabela Domogała odpowiadając na szereg pytań nie wspomniała o jakichkolwiek zastrzeżeniach dotyczących pracy dyrektora Marka Jeremicza.
Podane przez rzecznika prasowego Urzędu Marszałkowskiego, a upublicznione przez prasę, powody odwołania dyrektora Jeremicza budzą w nas radnych niepokój.
Czy można zarzucić dyrektorowi zaniedbania w dysponowaniu karetkami pogotowia, kiedy to od 1 stycznia 2021r. zlecaniem wyjazdów i kierowaniem karetek do szpitali zajmują się dyspozytorzy, którzy podlegają Wojewodzie Śląskiemu?
W ostatnich dniach poprzedzających odwołanie dyrektora Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu liczba nowych zakażeń koronawirusem w województwie śląskim drastycznie wzrosła: 1.04.2021r. – 5997 przypadków; 2.04 – 4713 przypadków; 3.04 – 4506 przypadków; 4.04 – 3839 przypadków.
Szpitale w województwie śląskim zgłaszały brak wolnych miejsc covidowych, zaś szpital tymczasowy na lotnisku w Pyrzowicach miał przygotowanych tylko 20 łóżek. Sytuacja w województwie była i jest bardzo trudna.
Zastrzegamy, że w żadnym miejscu tego listu nie podważamy prawa Zarządu Województwa do odwoływania i powoływania dyrektorów podległych jednostek, jednak stoimy na stanowisku, że mamy pełne prawo do rzetelnej informacji. Nie ukrywamy naszych obaw, czy rzeczywistym powodem odwołania ze stanowiska dyrektora Marka Jeremicza był fakt, iż sprzeciwiał się on połączeniu Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu z Wojewódzkim Pogotowiem Ratunkowym w Katowicach. Gdyby tak było, to bylibyśmy zobowiązani, w imię zwykłej ludzkiej uczciwości, podjąć kolejną uchwałę Rady Miejskiej wyrażającą nasz stanowczy sprzeciw.
Szanowny Panie Marszałku, bezpieczeństwo Mieszkanek i Mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego było i jest dla nas radnych najwyższym dobrem i jedynym bezdyskusyjnym powodem jednogłośnie podjętej uchwały Rady Miejskiej, w której wyraziliśmy głośno sprzeciw wobec planów połączenia Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu z Wojewódzkim Pogotowiem Ratunkowym w Katowicach.
Z wyrazami szacunku,
Radni Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej
Krystyna Stępień
Agnieszka Pasternak
Kamil Dybich
Krystyna Szaniawska
Krystyna Chrobot
Bożena Kozak
Robert Kazimierski
Grzegorz Przewieźlik
Sławomir Żmudka
Szymon Widera
Adam Klimczyk
Piotr Chałuda
Artur Borowicz
Magdalena Miczko
Robert Witecki
Marek Węgrzynowicz
Edward Bober
Piotr Zieliński
Piotr Bobrowski
Piotr Ślusarczyk

Radni sprzeciwiają się także połączeniu Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu z Wojewódzkim Pogotowiem Ratunkowym w Katowicach. Połączenie obu jednostek planuje zarząd województwa śląskiego. Miałoby to nastąpić 1 lipca. Podczas marcowej sesji dąbrowskiej Rady Miejskiej, podjęta została uchwała wyrażająca sprzeciw wobec takiego rozwiązania.

Wcześniej pisaliśmy o odwołaniu dyrektora Marka Jeremicza z funkcji dyrektora Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu. Został odwołany 7 kwietnia podczas posiedzenia zarządu województwa śląskiego. Kierował sosnowieckim pogotowiem przez 17 lat. Powodem odwołania miała być zbyt mała aktywność dyrektora w dysponowaniu karetkami pogotowia.

Marek Jeremicz nie ma pretensji, bo jak twierdzi został dyrektorem w trybie powołania, i tym samym trybie go w środę odwołano. Jakie podano powody?

- Obarczono mnie odpowiedzialnością o to, że karetki stoją przed szpitalami w związku z moją małą aktywnością na specjalnej grupie na WhatsAppie. Taką grupę tworzą szpitale, które informują o liczbie dostępnych miejsc dla pacjentów – mówił, były już, dyrektor. – Tymczasem dysponowanie karetkami nie należy do nas już od 1 stycznia nie zatrudniamy już dyspozytorów. Dysponowaniem karetek zajmują się dyspozytorzy wojewody – dodał.

Nie przeocz

Jak mówi nie ma pretensji, że został odwołany, ale nie czuje się też winny zamieszania związanego z tym, że karetki czekają długo pod szpitalami. Twierdzi, ze nawet jeśli na „grupie” pojawia się wpis jakiegoś szpitala o wolnym miejscu, to praktycznie od razu staje się nieaktualny, bo szpital od razu przyjmuje kolejnych chorych.

Sławomir Gruszka, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego zapewnił nas, że odwołanie dyrektora Jeremicza nie miało żadnego związku z planami połączenia Rejonowego Pogotowia Ratunkowego z Wojewódzkim Pogotowiem Ratunkowym w Katowicach. Z tymi planami nie zgadzał się bowiem dyrektor Jeremicz i załoga sosnowieckiego pogotowia.
Dlaczego więc oficjalnie odwołano Jeremicza?

- Walka z pandemią wymaga szczególnej koncentracji na wykonywaniu obowiązków oraz wykazania się odpowiedzialnością za powierzone zadania – mówił Sławomir Gruszka. - Zarządzanie pogotowiem ratunkowym, rozdysponowywanie karetek to obecnie jest niezwykle istotny obszar. Niestety w ostatnich dniach, w zakresie za który odpowiadał pan Marek Jeremicz, doszło do wielu groźnych dla zdrowia i życia pacjentów sytuacji. To są historycznie trudne czasy dla służby zdrowia i potrzebne są ponadnormatywne cechy zarządcze – dodał.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

P
Pytia MK

Podziwiam odwagę tych podpisanych pod apelem - ale maja rację, wszystkich razem nie wywalą z roboty bo byłby za duży smród.

Jak się poczyta wszystko co pokazano i napisano w różnych mediach mediach o tym numerze z wywaleniem Dyrektora i bezszczelnym wsadzeniem na stołek swojaka, to można tylko zapewnić kombinatorom że Karma zawsze wraca... że też wierzą Oni iz kto uwierzy w ich bajki - gdy nas teraz koronowirus atakuje

Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie