Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza: rekordowy XI Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Spisaka ZDJĘCIA

PAS, mat. prasowe
Tak wyglądały ubiegłoroczne przesłuchania i gala finałowa konkursu
Tak wyglądały ubiegłoroczne przesłuchania i gala finałowa konkursu PAS, D. Nowak, mat. organizatorów
W czwartkowy wieczór, 14 września, w sali teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia niepodzielnie królować będzie muzyka. Wszystko za sprawą XI Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka, którego wielkie otwarcie nastąpi w szczególnym dniu – 103. urodzin polskiego kompozytora, który przyszedł na świat właśnie w Dąbrowie Górniczej. Warto też wspomnieć o tym, że tegoroczna edycja konkusru jest rekordowa, bowiem zgłosiło się do niej aż 143 muzyków z całego świata.

Podczas koncertu inauguracyjnego zaprezentują się artyści uznani tak w kraju, jak i za granicą. Na scenie PKZ wystąpi Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod batutą singapurskiego dyrygenta Boon Hua Liena, obecnie pełniącego funkcję asystenta – dyrygenta NOSPR. Publiczność wysłucha również gry wybitnych solistów.

W repertuarze koncertowym z towarzyszeniem NOSPR zaprezentuje się znakomita pianistka Anna Górecka – w jej wykonaniu zabrzmi „Koncert na fortepian i orkiestrę” Henryka Mikołaja Góreckiego. Zgodnie z tradycją „Spisaka” pojawi się też laureat jego poprzedniej edycji: z koncertem ormiańskiego kompozytora Alexandra Arutiuniana wystąpi Aleksander Kobus, zdobywca I nagrody w specjalności trąbka w roku 2016.

Podczas tak ważnego muzycznego święta nie może zabraknąć kompozycji autorstwa samego patrona konkursu - NOSPR wykona „Serenadę” Spisaka, nagrodzoną Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Królowej Elżbiety w Brukseli w 1954 roku. Na zakończenie zabrzmią trzy utwory Wojciecha Kilara: pełna góralskiego żywiołu „Orawa” , „Mazur” z filmu „Zemsta” oraz bodaj najsłynniejszy taniec muzyki filmowej: polonez pochodzący ze ścieżki dźwiękowej do filmu „Pan Tadeusz” (oba filmy w reżyserii A. Wajdy). Koncert poprowadzi Violetta Rotter – Kozera.

Dokument jej autorstwa poświęcony postaci pochodzącego z Dąbrowy Górniczej twórcy, „Michał Spisak – Listy rozproszone”, będzie można zobaczyć w TVP KULTURA (14.09 o godzinie 13:10) oraz TVP Katowice (23.09 o godzinie 20:00). Zapraszamy do śledzenia konkursowych wydarzeń na stronie spisakkonkurs.pl

Koncert Inauguracyjny:

14.09. Pałac Kultury Zagłębia, Dąbrowa Górnicza, godz. 18.00

Program:

  • Michał Spisak–Serenada
  • Alexander Arutiunian– Koncert na trąbkę
  • Henryk Mikołaj Górecki –Koncert na fortepian i orkiestrę
  • Wojciech Kilar– Orawa
  • Wojciech Kilar –Mazur z filmu Zemsta (reż. A. Wajda)
  • Wojciech Kilar –Polonez z filmu Pan Tadeusz (reż. A. Wajda)

Wykonawcy:

  • Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach
  • Boon Hua Lien – dyrygent
  • Anna Górecka - fortepian
  • Aleksander Kobus – trąbka
  • Violetta Rotter – Kozera - prowadzenie koncert

O wykonawcach:
NOSPR pełni rolę ambasadora kulturalnego reprezentującego kraj na międzynarodowej scenie muzycznej. Orkiestra współpracowała z jednymi z najwybitniejszych kompozytorów drugiej połowy XX w. – Witoldem Lutosławskim, Henrykiem Mikołajem Góreckim i Krzysztofem Pendereckim, prezentując pierwsze wykonania ich dzieł.

Zespół został utworzony w 1935 r. w Warszawie przez Grzegorza Fitelberga, który prowadził go do 1939 r. – do wybuchu II wojny światowej W 1945 r. orkiestrę reaktywował w Katowicach Witold Rowicki. W 1947 r. dyrekcję artystyczną objął ponownie Fitelberg. Po jego śmierci (w 1953 r.) zespołem kierowali kolejno: Jan Krenz, Bohdan Wodiczko, Kazimierz Kord, Tadeusz Strugała, Jerzy Maksymiuk, Stanisław Wisłocki, Jacek Kaspszyk, Antoni Wit, Gabriel Chmura, ponownie Jacek Kaspszyk. We wrześniu 2000 r. dyrektorem naczelnym i programowym została Joanna Wnuk-Nazarowa. W sierpniu 2012 r. funkcję dyrektora artystycznego i pierwszego dyrygenta objął Alexander Liebreich.

Oprócz nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia orkiestra zrealizowała ponad 200 płyt CD dla wielu renomowanych wytwórni, m.in.: Decca, EMI, Philips, Naxos i Chandos. Za swoje dokonania fonograficzne zespół został wyróżniony licznymi nagrodami, m.in.: Diapason d’Or, Grand Prix du Disque de la Nouvelle Académie du Disque, Cannes Classical Award i Midem Classical Award. Z NOSPR-em występowało wielu znakomitych dyrygentów i solistów. Zespół koncertował niemal we wszystkich krajach Europy, w obu Amerykach, a także w Japonii, Chinach, Korei, Australii, Nowej Zelandii i krajach Zatoki Perskiej.

W ostatnich latach orkiestra zrealizowała szereg projektów, które spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony międzynarodowej krytyki, m.in. Maraton twórczości Góreckiego,Muzyczna podróż morska (dwie edycje). NOSPR jest organizatorem biennale – Festiwalu Prawykonań Polska Muzyka Najnowsza oraz Festiwalu Katowice Kultura Natura.

W sezonie 2015/2016 orkiestra obchodziła jubileusz 80-lecia swego istnienia.

Boon Hua Lien
Urodził się w Singapurze. Obecnie pełni funkcję asystenta dyrygenta w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach oraz dyrektora muzycznego Orchestra Collective – jednego z wiodących, wielokrotnie nagradzanych zespołów instrumentów dętych w Singapurze. Jest laureatem 12. Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego im. Arama Chaczaturiana. Za swoje artystyczne osiągnięcia został wyróżniony prestiżową nagrodą im. Waltera Hagena w dziedzinie dyrygentury, otrzymał również stypendium im. Bruno Waltera. Ponadto jest zwycięzcą konkursu organizowanego przez Instytut Muzyki im. księżnej Galyani Vadhany.
Sezon 2016/2017 obfituje dla artysty w liczne koncerty z takimi orkiestrami, jak: Orkiestra Filharmonii w Singapurze, Państwowa Młodzieżowa Orkiestra Armenii, Rochester Philharmonic Orchestra, NOSPR. Dotychczas współpracował z wieloma czołowymi zespołami, wśród których można wyróżnić m.in.: Brandenburger Symphoniker, Cabrillo Festival Orchestra, Festival Strings Lucerne, Fort Wayne Philharmonic, Fort Worth Symphony Orchestra, Hartford Symphony Orchestra, Kritische Orchester, MDR Sinfonieorchester Leipzig, Northeastern Pennsylvania Philharmonic, Richmond Symphony Orchestra i Orkiestrę Filharmonii Moskiewskiej. Uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych w ramach prestiżowych festiwali przez światowej sławy dyrygentów, m.in. Bernarda Haitinka (Festiwal w Lucernie), Marin Alsop (Festiwal Muzyki Współczesnej w Cabrillo) i Stefana Asbury’ego (Festiwal w Tanglewood). Szczególną uwagą darzy muzykę nową. Często podejmuje współpracę z formacją OSSIA New Music Ensemble, ciesząc się uznaniem kompozytorów, wśród których można wyróżnić takie nazwiska, jak: George Benjamin, Jennifer Higdon, Jō Kondō czy Kevin Puts. Boon Hua Lien jest doktorantem Eastman School of Music w Nowym Jorku, gdzie rozwija swoje umiejętności w zakresie dyrygentury orkiestrowej.

Aleksander Kobus
Absolwent Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu, laureat I nagrody X Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej 2016 w specjalności trąbka. Jeszcze jako student zdobył 16 nagród zarówno na konkursach ogólnopolskich, jak i międzynarodowych – m.in. I miejsce w VII Ogólnopolskim Festiwalu Trębaczy w Kaliszu, I miejsce w XIV International Chieri Competition we Włoszech, II miejsce w Międzynarodowym Konkursie Visegrad 4 w Sarospatak (Węgry), Wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych w Brnie (Czechy). Doskonalił swoje umiejętności solistyczne, kameralne i orkiestrowe na kursach i warsztatach muzycznych u wielu wybitnych trębaczy. Jest również muzykiem sesyjnym i grającym muzykę rozrywkową. W latach 2014 i 2015 został laureatem wielu prestiżowych stypendiów, m.in. stypendium Młoda Polska, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Prezydenta Miasta Wrocławia oraz Stypendium Yamaha Music Foundation for Europe. Obecnie jest doktorantem w swojej macierzystej uczelni

Anna Górecka
Anna Górecka jest pianistką zainteresowaną przede wszystkim bogactwem i różnorodnością muzyki XX i XXI wieku (od „Gaspard de la nuit” Ravela po „Sonatę” Mikołaja Góreckiego juniora). Ma również w swoim repertuarze dzieła wielkich klasyków i romantyków (m. in. Mozart, Beethoven, Chopin, Brahms). Dialogi pomiędzy twórcami różnych epok i stylów to główny nurt jej poszukiwań, które podejmuje również we współpracy z innymi muzykami. Wśród nich są dyrygenci tacy jak: Reinbert de Leeuw, Juozas Domarkas, Jacek Kaspszyk, Antoni Wit, Agnieszka Duczmal, Jerzy Maksymiuk. Ze skrzypkiem Krzysztofem Bąkowskim wykonuje repertuar sięgający od Mozarta do Arvo Pärta . W roku 2005 w wytwórni CD Accord ukazała się ich wspólna płyta z utworami na skrzypce i fortepian Karola Szymanowskiego. Nagranie to uzyskało tytuł płyty miesiąca brytyjskiego miesięcznika muzycznego Classical CD Reviews MusicWeb.

Anna Górecka studiowała pod kierunkiem Andrzeja Jasińskiego oraz Wiktora Mierżanowa. Jest laureatką konkursów pianistycznych w Senigallii i Hamburgu oraz Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku. Jej trasy koncertowe prowadziły przez Japonię, USA i wiele krajów europejskich. Występowała w takich miejscach jak: Filharmonia Berlińska, Wielka Sala Konserwatorium Moskiewskiego, Bösendorfer Saal w Wiedniu, Colston Hall w Wiedniu, Osaka Festival Hall, Tokyo Metropolitan Arts Space, Palau de la Musica w Barcelonie, Teatr Ermitaż w Petersburgu itp.

Po jej recitalu w Wigmore Hall w Londynie jeden z recenzentów pisał: „Górecka ukazała się w Wigmore Hall jako nadzwyczajna pianistka. Talent Góreckiej to coś więcej niż wynik pracy od czwartego roku życia. To otrzymana od Boga zdolność. Jej interpretacja środkowej części arcydzieła Ravela Gaspard de la nuit była jednym z najbardziej wzruszających wykonań, jakie kiedykolwiek słyszałem.”

Anna Górecka brała udział w prawykonaniach wielu dzieł kompozytorów współczesnych, niektóre utwory napisane zostały specjalnie dla niej (np. sonaty fortepianowe Mikołaja Góreckiego juniora i Tomasza Kamieniaka). Szczególne miejsce w jej repertuarze zajmują dzieła jej ojca, Henryka Mikołaja Góreckiego.
Anna Górecka jest jurorem krajowych i zagranicznych konkursów pianistycznych, prowadzi również kursy dla młodych pianistów. Znajduje też wiele przyjemności w pracy pedagogicznej w katowickiej Akademii Muzycznej oraz w liceum muzycznym im. K. Szymanowskiego, ciesząc się licznymi konkursowymi sukcesami swoich uczniów.

XI Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka zostanie zapamiętany na lata nie tylko dzięki muzyce, którą będziemy mieli okazję usłyszeć od 14 do 23 września w Pałacu Kultury Zagłębia, ale także dzięki rekordowej liczbie zgłoszeń. Do tegorocznej edycji dąbrowskiego konkursu zgłosiło się aż 143 młodych muzyków z Polski i zagranicy.

143 muzyków, w tym 53 spoza granic Polski z 18 krajów m.in. z Izraela, Japonii, Singapuru, Brazylii i USA. Gdyby podzielić tę liczbę na specjalności, to na altówce zagrają 43 osoby, na oboju 64, a na skrzypcach 36 pretendentów do miana mistrza instrumentu. To tylko zapowiedź tego, jak zacięta rywalizacja czeka nas we wrześniu, gdyż statuetkę Michała Spisaka może otrzymać tylko 12 najlepszych muzyków. Jednak liczba uczestników to również gwarant emocji, różnych interpretacji utworów i pięknych dźwięków, które zawitają do sali teatralnej PKZ.

Konkurs rozpocznie się tradycyjnie 14 września (w rocznicę urodzin M. Spisaka), kiedy to podczas koncertu inaugurującego wystąpi NOSPR pod batutą maestro Boon Hua Liena wraz z laureatem poprzedniej edycji konkursu Aleksandrem Kobusem oraz pianistką Anną Górecką. Koncert inauguracyjny, podobnie jak pozostałe etapy konkursu, w tym trzy koncerty finałowe oraz koncert laureatów, jest otwarty dla publiczności. Zwieńczeniem muzycznych zmagań będzie koncert laureatów z udziałem Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego. Organizatorami wydarzenia są UM Dąbrowy Górniczej, Pałac Kultury Zagłębia oraz Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.

KLIKNIJ PONIŻEJ I POBIERZ
500 ZŁ NA DZIECKO WNIOSKI + FORMULARZE

KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!