Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza rezygnuje z fontann, aranżacji zieleni, wywiesi mniej flag z okazji świąt 1 i 3 maja. Inwestycje nie są jednak zagrożone

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Najważniejsze inwestycje w Dąbrowie Górniczej nie są obecnie zagrożoneZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Najważniejsze inwestycje w Dąbrowie Górniczej nie są obecnie zagrożoneZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Studio DG, M. Wesołowski
Koronawirus niesie ze sobą nie tylko kłopoty w sferze zdrowotnej, ale także m.in. gospodarczej i finansowej. Samorządy lokalne już dziś muszą liczyć się z mniejszymi wpływami z tytułu podatków, opłat i czynszów, o umorzenie bądź wydłużenie których wnioskują lokalne firmy i przedsiębiorcy. Sprawdziliśmy, czy to może oznaczać, że trzeba będzie zrezygnować z planowanych remontów oraz ważnych inwestycji.

Jak dowiedzieliśmy się w Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Górniczej obecnie trudno oszacować, jak ostatecznie ukształtuje się poziom wpływu z podatków, ale ubytek jest widoczny. Dotyczy to zarówno wpływów z podatku PIT oraz CIT, jak i innych opłat.

- Regularnie pływają do nas kolejne wnioski dotyczące ulg związanych z podatkiem od nieruchomości – odroczenia płatności, rozłożenia na raty bądź całkowitego umorzenia. Do dzisiaj wpłynęło ich kilkadziesiąt i każdy z nich będzie rozpatrywany indywidualnie. Trudno też oszacować, o ile zmniejszyły się w pływy z tytułu najmu i dzierżawy gruntów oraz użytkowania wieczystego, ponieważ ustawowo terminy tych płatności zostały przesunięte z końca marca na koniec czerwca – informuje Bartosz Matylewicz, naczelnik Wydziału Marki Miasta w Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Górniczej.

Wszystkie inwestycje, które są dziś realizowane nie są jednak zagrożone. Żadne prace nie zostały przerwane ani wstrzymane.

- Zagrożone nie są też te zdania, na które ogłoszone zostały już postępowania. Priorytetem są zwłaszcza te inwestycje, na które pozyskaliśmy dodatkowe fundusze zewnętrzne, m.in. budowa tuneli i centrów przesiadkowych przy dąbrowskich dworcach czy inwestycje związane z rozwojem stref ekonomicznych w Tucznawie i na Kazdębiu – podkreśla Bartosz Matylewicz.

W związku z trwającą obecnie sytuacją nie odbędzie się też wiele imprez sportowych, rekreacyjnych i kulturalnych, m.in. Dębowy Maj Festiwal, Dni Dąbrowy Górniczej, Noc Siatkojańska, Półmaraton Dąbrowski, festyn Chlebem i Solą czy Dożynki Miejskie.

- Bacznie przyglądamy się też bieżącym kosztom związanym z infrastrukturą miejską. Rezygnujemy m.in. z iluminacji świetlnej przy wejściu do Parku Hallera, nie uruchamiamy fontann w Parku Zielona, w Parku Hallera na ul. 3 Maja, ograniczamy ilość wywieszanych flag z okazji 1 i 3 Maja, a także ograniczamy nowe aranżacje zieleni – wymienia Bartosz Matylewicz.

Lokalne władze ostrożnie natomiast podchodzą do ewentualnego planowania wydatków w 2021 roku.

- Wszystko uzależnione będzie od tego, jak ostatecznie ukształtuje się kondycja finansowa miasta, jednak priorytetem będą te przedsięwzięcia, na które pozyskaliśmy dodatkowe fundusze zewnętrzne, czyli m.in. wspomniane już wcześniej budowa tuneli i centrów przesiadkowych przy dąbrowskich dworcach czy inwestycje związane z rozwojem stref ekonomicznych – tłumaczy naczelnik Wydziału Marki Miasta w dąbrowskim Urzędzie Miejskim.

Obejrzyj dokładnie

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera