Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza. Rozpoczęły się wydarzenia II Międzynarodowego Festiwalu im. Michała Spisaka. Udany koncert w PKZ. Zobacz ZDJĘCIA

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Rozpoczęły się wydarzenia II Międzynarodowego Festiwalu im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej, które potrwają do 23 września w Pałacu Kultury Zagłębia. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Rozpoczęły się wydarzenia II Międzynarodowego Festiwalu im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej, które potrwają do 23 września w Pałacu Kultury Zagłębia. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Marek Wesołowski
Rozpoczęły się wydarzenia II Międzynarodowego Festiwalu im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej, które potrwają do 23 września w Pałacu Kultury Zagłębia. Przed nami gra miejska, wystawa, spektakl, a także koncerty kameralne i symfoniczne w wykonaniu uznanych artystów. A za nami koncert inauguracyjny, który wypełnił po brzegi salę teatralną PKZ.

W środę 14 września AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod batutą Marka Mosia, Krakowskie Trio Stroikowe/Krakowski Kwintet Dęty oraz Messages Quartet oddali muzyczny hołd dąbrowskiemu kompozytorowi Michałowi Spisakowi w dniu jego urodzin. Na uroczystym koncercie nie zabrakło żyjących przyjaciół patrona festiwalu - Jadwigi Góreckiej oraz prof. Leona Markiewicza. Ich obecność nadała wydarzeniu niezwykłej, rodzinnej atmosfery. Koncert poprowadziła Ewa Niewiadomska.

Do 31 października mieszkańcy metropolii będą mieli okazję poznać relacje Michała Spisaka z innymi wybitnymi polskimi kompozytorami – Grażyną Bacewicz, Wojciechem Kilarem, Henrykiem Mikołajem Góreckim i Witoldem Lutosławskim, których dąbrowski kompozytor uważał za wiernych przyjaciół. Te historie przedstawi wystawa w holu głównym Pałacu Kultury Zagłębia zatytułowana „Michał Spisak i przyjaciele na festiwalach Warszawska Jesień”, współorganizowana ze Związkiem Kompozytorów Polskich.

Kolejne festiwalowe wydarzenie to spektakl „Teatralne Concertino”, 16 września o godzinie 18. Autorką scenariusza oraz reżyserką jest Ewa Pawik. Przedstawienie, któremu towarzyszy muzyka Zbigniewa Lemańskiego, oparte jest na życiorysie Michała Spisaka, a na scenie wystąpią dąbrowscy uczniowie i pedagodzy.

W piątek 16 września o godz. 19 rozpocznie się także premierowa odsłona online studyjnej realizacji Koncertu na fagot i orkiestrę Michała Spisaka w wykonaniu słynnej fagocistki Sophie Dervaux, laureatki Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka, oraz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach pod batutą Jurka Dybała. Link do wydarzenia „Francuskie Koneksje” będzie dostępny w mediach społecznościowych i na stronie festiwalu.

Z kolei w niedzielę 18 września o godz. 17 poznamy treść listów Michała Spisaka do przyjaciół, które w towarzystwie muzyki przeczyta Zbigniew Zamachowski. Na deskach Pałacu Kultury Zagłębia towarzyszyć mu będą sopranistka Ewa Biegas, pianista Grzegorz Biegas oraz zespół Airis String Quartet, a wszystko to w ramach literacko-muzycznego wieczoru „Kochani Moi!”, podczas którego widzowie zasiądą na głównej scenie PKZ, gdzie usłyszą m.in. Kwartet Smyczkowy nr 2 Michała Spisaka oraz I Kwintet Fortepianowy Grażyny Bacewicz.

II Międzynarodowy Festiwal im. Michała Spisaka zwieńczy Koncert Finałowy, 23 września o godz. 19, który wykonają Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod batutą Yaroslava Shemeta oraz zwyciężczyni 13. edycji Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka – oboistka Joana Soares z Portugalii. W programie koncertu m.in. Trzy Tańce Symfoniczne op. 34 na orkiestrę Henryka Mikołaja Góreckiego, Serenada na orkiestrę Michała Spisaka, a także tematy muzyczne z filmów „Pan Tadeusz”, „Trędowata” i „Ziemia obiecana” autorstwa Wojciecha Kilara. Koncert poprowadzi Ewa Niewiadomska.

Dzień później, 24 września od godz. 11, rozpocznie się gra miejska „Znak Szczególny”, inspirowana życiorysem patrona festiwalu oraz powieścią kryminalną Grażyny Bacewicz. Miejscy detektywi będą mieli za zadanie rozwikłać zagadkę, spotykając na swojej drodze osoby związane z Michałem Spisakiem, począwszy od jego młodzieńczych lat w Dąbrowie Górniczej, po czasy muzycznej kariery w Paryżu. Gra miejska będzie miała również odsłonę elektroniczną w formie questingu.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: prezydent Dąbrowy Górniczej Marcin Bazylak oraz rektor Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach prof. dr hab. Władysław Szymański. Więcej informacji o festiwalu można znaleźć na stronach palac.art.pl oraz spisakfestiwal.palac.art.pl.

Festiwal dofinansowany został przez ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty