Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza: śmiertelne zatrucie czadem. Nie żyje 65-letnia kobieta WIDEO

PAS, TVN24/X-News
trażacy przypominają, że aby zadbać o nasze bezpieczeństwo przed zimą, powinniśmy wykonać przegląd instalacji i zaopatrzyć się w czujniki
trażacy przypominają, że aby zadbać o nasze bezpieczeństwo przed zimą, powinniśmy wykonać przegląd instalacji i zaopatrzyć się w czujniki X-News/TVN24
Śmiertelne zatrucie czadem w Dąbrowie Górniczej. To tragiczne zdarzenie miało miejsce w sobotę, 21 grudnia, około południa.

Zmarła 65-letnia kobieta, a przyczyną jej śmierci było prawdopodobnie zaczadzenie tlenkiem węgla.

Zdarzenie to miało miejsce w parterowym domku jednorodzinnym przy ulicy Dębowej, na granicy Dąbrowy Górniczej i Sosnowca, w pobliżu drogi krajowej nr 94.

- Zgłoszenie o tym zdarzeniu odebraliśmy około godziny 12. Na miejscu trwają czynności. Pojawi się tam prokurator oraz biegły sądowy – informuje Mariusz Miszczyk, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Dąbrowie Górniczej.

[AKTUALIZACJA 22.12.2019]

- To czwarta ofiara tlenku węgla w województwie śląskim w tym sezonie grzewczym. Strażacy przypominają, że aby zadbać o nasze bezpieczeństwo przed zimą, powinniśmy wykonać przegląd instalacji i zaopatrzyć się w czujniki. - Należy oczyścić przewody i urządzenia grzewcze – dodaje mł. bryg. Paweł Żaba.

Według statystyk Państwowej Straży Pożarnej co rocznie z powodu zatrucia tlenkiem węgla umiera ok. 100 osób, a u dwóch tysięcy stwierdza się podtrucie. Głównym winowajcą są wadliwe urządzenia grzewcze, przewody kominowe i wentylacyjne. Wśród innych przyczyn zaczadzenia można wskazać również na: używanie urządzeń i pojazdów spalinowych w zamkniętych pomieszczeniach.Czad nazywany jest również cichym zabójcą, ponieważ jest niewidoczny i całkowicie bezwonny. Jest to silnie trujący gaz, który dostaje się do naszego organizmu przez układ oddechowy, a następnie trafia do krwiobiegu. Uniemożliwia on proces rozprowadzania tlenu we krwi, co w najgorszym scenariuszu, skutkuje uszkodzeniem mózgu i śmiercią.Warto pamiętać, że zarządca budynku ma obowiązek przynajmniej raz do roku przeprowadzać przegląd instalacji wentylacyjnej. Przy czym przy używaniu węgla i drewna zaleca się robić go raz na trzy miesiące, a w przypadku gazu ziemnego lub oleju opałowego - raz na pół roku.

Czad – cichy zabójca. Jak rozpoznać zatrucie tlenkiem węgla?

Zobaczcie koniecznie

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera