Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza: tego mają dość mieszkańcy! Zgłaszają to na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa

Piotr Sobierajski
Mieszkańcy bardzo często zgłaszają miejsca, gdzie kierowcy przekraczają prędkość
Mieszkańcy bardzo często zgłaszają miejsca, gdzie kierowcy przekraczają prędkość arc. Polska Press
Dąbrowianie chętnie korzystają z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Jak zapewniają dąbrowscy policjanci każde zgłoszenie jest weryfikowane w terenie, żadne nie pozostaje bez sprawdzenia i reakcji. Spora część alertów okazuje się fałszywa, ale wiele zgłoszeń znalazło swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Z przeanalizowanych w tym roku 1896 zgłoszeń, 875 okazało się potwierdzonych, a pozostałe były nieprawdziwe. – Są to zgłoszenia fałszywe, albo zaznaczone w dobrej wierze, ale przy nieprecyzyjnej ich lokalizacji. Po sprawdzeniu okazuje się, że dane zagrożenie tam nie występuje. Dlatego tak istotne jest dokładne określenie i zaznaczenie na mapie miasta konkretnej kategorii zagrożenia – mówi Mariusz Miszczyk, rzecznik dąbrowskich policjantów. Zachęca oczywiście do korzystania z tej nowinki technologicznej, bo w wielu przypadkach pomaga mundurowym, a alerty okazują się faktycznie prawdziwe.
Spośród tych 875 zgłoszeń 500 dotyczy spraw porządkowych, natomiast 375 nieprawidłowości w ruchu drogowym. W tej pierwszej kategorii aż 363 alerty dotyczyły spożywania alkoholu w miejscach publicznych, a w drugiej 172 to nieprawidłowe parkowanie, a 163 przekraczanie prędkości przez kierowców. 77 zgłoszeń związanych jest z rozjeżdżaniem przez quady terenów zielonych. Najwięcej zgłoszeń kumuluje się na osiedlach Mydlice Południowe i Północne oraz w rejonie Redenu i al. Majakowskiego.

– Informacje, które można przekazać za pomocą mapy, uwzględniają wybrane kategorie przestępstw i wykroczeń, jak i zagrożenia, które w odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa. Po kliknięciu w baner Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa na naszej stronie internetowej pokazuje nam się mapa Polski. Musimy zaakceptować regulamin korzystania z serwisu i przechodzimy do Dąbrowy Górniczej. Trzeba sobie tę mapę przybliżyć i tam znaleźć interesujący nas teren, czyli dzielnicę, a potem konkretną ulicę. Po szczegółowym powiększeniu widać nawet budynki z numerami – mówi Mariusz Miszczyk.

Na dobę z jednego adresu IP możemy zgłosić jeden alert. Po kliknięciu „dodaj alert” z prawej strony pojawia się legenda, jakie alerty można dodać i pokazuje się, w którym miejscu. Wybieramy datę zaistnienia zagrożenia i wstawiamy, dotyczyć może to np. spożywania alkoholu czy nielegalnych wyścigów samochodowych. Policja ma pięć dni na zweryfikowanie danego alertu, chyba, że coś odbywa się cyklicznie i takie informacje dotrą do policjantów, wówczas ten czas może ulec wydłużeniu.

– Każdy taki alert jest drukowany w formie specjalnej karty, która obrazuje miejsce zagrożenia i jaka jest to kategoria zagrożenia. Wówczas całość trafia do odpowiedniej komórki w jednostce, w zależności od kategorii alertu, czy to do wydziału ruchu drogowego, czy to dzielnicowych lub np. do wydziału kryminalnego. I na tej podstawie zaczynamy działać, następuje weryfikacja zgłoszenia w terenie. Jest to zgłoszenie anonimowe, więc nie możemy udzielić bezpośrednio odpowiedzi. To nie pozostanie jednak oczywiście bez echa, będzie ślad, że ktoś był na miejscu, sprawdził zgłoszenie. To wszystko będzie kontrolowane, co z danym zgłoszeniem się stało, jakie są skutki naszego działania – tłumaczy Mariusz Miszczyk.

Jak podkreślają policjanci Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa z każdym dniem zapełnia się coraz większą ilością zgłoszeń. Taka „pinezka” utrzymuje się i jest widoczna na mapie przez miesiąc czasu. Jeśli zdarzenie jest cykliczne, to można takie sprawy zgłaszać ponownie.

– Oprócz tego dąbrowianie mogą także skorzystać z systemu „Naprawmy to”, gdzie dzięki aplikacji mobilnej można zrobić na miejscu zdjęcie, dołączyć krótki opis i także umieścić na mapie jakieś zdarzenia czy zagrożenia. To wszystko także jest weryfikowane przez odpowiednie służby. My także jesteśmy zaangażowani w działalność tego systemu – podkreśla rzecznik dąbrowskiej policji.
Należy jednak zaznaczyć, że taka forma kontaktu nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112 i 997.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Prezenty pod choinkę DLA RODZICÓW, z których będą zadowoleni

Życzenia na Boże Narodzenie TRADYCYJNE, RELIGIJNE SMS IDEALNE NA ŚWIĘTA

Czy dostałbyś się do pracy w policji? PRAWDZIWE PYTANIA TESTU MULTISELECT

Która choinka w naszych miastach jest najpiękniejsza GŁOSUJ!

Magazyn informacyjny tyDZień

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!