MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza. Tu powstanie ogromne centrum przesiadkowe i nowy tunel pod torami kolejowym

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
W tym miejscu, pomiędzy ul. Kościuszki i Limanowskiego w Dąbrowie Górniczej powstanie nowe centrum przesiadkowe oraz tunel pod torami kolejowymi Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W tym miejscu, pomiędzy ul. Kościuszki i Limanowskiego w Dąbrowie Górniczej powstanie nowe centrum przesiadkowe oraz tunel pod torami kolejowymi Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Studio DG
To będzie jedna z największych i najważniejszych inwestycji w Dąbrowie Górniczej. W sąsiedztwie dworca PKP w centrum miasta, który ma zostać gruntownie zmodernizowany, powstanie w najbliższych miesiącach nowoczesne centrum przesiadkowe oraz tunel pod torami kolejowymi, który połączy dwie części miasta.

Na prezentowanych dziś zdjęciach możecie zobaczyć, gdzie to całe przedsięwzięcie będzie realizowane. Nie da się ukryć, że dąbrowski dworzec wygląda dziś po prostu źle, ale trzeba mieć nadzieję, że przetrwa jakoś do czasu przebudowy. Tereny wokół niego mają się natomiast zamienić w miejsca parkingowe oraz centrum przesiadkowe, gdzie jednocześnie będzie mogło obsługiwać pasażerów pięć autobusów. Na zdjęciach widać także miejsca, gdzie dziś kierowcy zostawiają swoje samochody od strony ulicy Limanowskiego. Tam także ma powstać parking.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA Z LOTU PTAKA

Całym przedsięwzięciem ma zająć się konsorcjum firm z Dąbrowy Górniczej – Nowak Mosty oraz Complex. To wynik wtorkowej (26 maja) elektronicznej aukcji, która odbywała się na platformie zakupowej PKP PLK. Stanie się tak, jeśli nie będzie żadnych odwołań ze strony innych uczestników aukcji oraz dodatkowych komplikacji. Inwestycja ma zostać wykonana za 229 mln zł, choć do przetargu zwycięskie konsorcjum startował z kwotą ponad 309 mln zł.

Musisz to wiedzieć

Projekt nowego centrum przesiadkowego i drogowej infrastruktury wokół dworca PKP w centrum Dąbrowy Górniczej (ma zostać wyremontowany do końca 2023 roku) przygotowała spółka Mosty Katowice. Co zatem ma się dokładnie zmienić w najbliższych latach w śródmieściu Dąbrowy Górniczej?

W ramach budowy centrum przesiadkowego przy dworcu kolejowym w centrum powstanie m.in. parking na minimum 180 miejsc od strony ul. Kościuszki oraz na 180 miejsc od strony ul. Limanowskiego. Będzie też miejsce na lokalizację wypożyczalni rowerów jak również zadaszonego parkingu dla rowerów, zarówno od strony ul. Kościuszki jak i od strony ul. Limanowskiego. Po obu stronach torów kolejowych ma się zmieścić minimum 50 rowerów. Centrum przesiadkowe ma obsługiwać minimum pięć autobusów komunikacji zbiorowej.

Zobacz koniecznie

Centrum przesiadkowe będzie wyposażone w monitoring, małą architekturę, czyli m.in. ławki , automaty biletowe, kosze na śmieci oraz elektroniczne tablice informacyjne umożliwiające podawanie bieżących informacji dla korzystających z obiektów. Centrum przesiadkowe będzie bezpośrednio połączone z budynkiem dworca PKP oraz przejściem podziemnym, które połączy dworzec z peronami oraz ulicą Limanowskiego. Układ drogowy zostanie w sposób bezkolizyjny połączony tunelem po torami PKP, który łączyć będzie ulicę Kościuszki z ulicą Limanowskiego. Projektant w realizowanym zadaniu wykonał opracowanie połączenia drogowego od skrzyżowania wylotu z tunelu pod dworcem PKP i ulicy Limanowskiego do skrzyżowania ulicy Robotniczej z ulicą Korzeniec. Zlikwidowany zostanie jednocześnie przejazd kolejowy, którym dziś jedziemy w ciągu ul. Kościuszki.
Ta inwestycja ma się zakończyć do końca grudnia 2022 roku, natomiast odbiory i jej rozliczenie zaplanowane zostały do 31 marca 2023 roku.

To jest zabawne

Podobne rozwiązania komunikacyjne mają się też pojawić przy dworcu kolejowym w dzielnicy Gołonóg. Tam parking będzie miał 200 miejsc i ma się pojawić od strony byłej ul. Piecucha, a dziś Uklańskiego. Tutaj tunel dla pieszych i rowerzystów będzie nie tylko w ciągu ul. Podłęknickiej, ale również Granicznej.

Dąbrowianie czekają też na remont obu dworców (w centrum i Gołonogu), który przez ostatnie lata pozostawał tylko w sferze marzeń, ale tym razem ma być inaczej. Dlatego, że miasto porozumiało się konkretnie z PKP, współpracując ściśle w projektowaniu wszystkich zmian komunikacyjnych. PKP ma natomiast ujęte w swoich planach remonty obu dąbrowskich dworców. Wykonawcę projektu remontu dworca PKP w centrum Dąbrowy Górniczej mamy poznać w przyszłym roku.

- Planujemy, że kolejny etap inwestycji, czyli zakończenie prac projektowych i ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy prac budowlanych nastąpi do końca pierwszej połowy 2021 roku - deklaruje Bartłomiej Sarna z wydziału prasowego PKP SA.

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Wybory na Litwie - Miażdżące zwycięstwo obecnego prezydenta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera