MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza w czasach PRL. Ponad 40 lat temu to było całkiem inne miasto. Zobaczcie unikatowe zdjęcia

Piotr Sobierajski
Dąbrowa Górnicza na unikatowych zdjęciach z czasów PRL i lat 90. minionego stulecia Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Dąbrowa Górnicza na unikatowych zdjęciach z czasów PRL i lat 90. minionego stulecia Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE arc DZ
Dąbrowa Górnicza to miasto pod wieloma względami wyjątkowe. Ma największą powierzchnię w całym województwie śląskim, to tu powstała największa w Polsce huta stali, może się też poszczycić prawdziwym pojezierzem dąbrowskim, a system czterech jezior Pogoria wielu uznaje za zagłębiowskie Mazury. Tu zawsze coś się działo, także w czasach PRL, ponad 40 lat temu. Zobaczcie, jak wtedy wyglądało to miasto. Wielu z was pewnie go nie pozna.

Dąbrowa Górnicza ponad 30 lat temu i w czasach PRL. Zobaczcie archiwalne zdjęcia

Na unikatowych fotografiach widać Dąbrowę Górniczą w latach 90. minionego stulecia, a część zdjęć pochodzi też z czasów PRL. Dokładnie z lat 70. i 80. Jak na dłoni widać duże budowy, prace budowlane przy ul. Kopernika, osiedle Kasprzaka, osiedle Mydlice wraz z zajezdnią autobusową, która w latach 90. mieściła się pod blokiem przy ul. Ludowej 17. Dokładnie tam, gdzie współcześnie działa strzeżony parking. Przy ul. 27 Stycznia - dziś Legionów Polskich - stały jeszcze wtedy stare chatki.

W 1993 roku powstawał natomiast wiadukt, łączący ul. Graniczną z rejonem Pogorii III. To do dzisiaj jedna z ważniejszych dróg, łączących dwie części Dąbrowy Górniczej, podzielone przez torowisko kolejowe. Co ciekawe 12 sierpnia br. wiadukt ten zostanie zamknięty, bo będzie do niego dobudowywany nowy wjazd od powstającej wzdłuż torów kolejowych drogi.

Przy ul. 3 Maja w centrum miasta widać z kolei szyldy: firany, zasłony, srebro, złoto, zegary, chemia gospodarcza. W dzielnicy Strzemieszyce przy ul. Warszawskiej widzimy natomiast Bank Spółdzielczy oraz sklep z mięsem, pieczywem i nabiałem. W Superjednostce, jednym z największych budynków mieszkalnych w Śląskiem, miał swoją siedzibę ORBIS, a na Manhattanie chodziło się wtedy do Night Clubu Disco.

Zupełnie inaczej wyglądały wtedy dąbrowskie parki: Hallera i Zielona. Pomnik w centrum miasta poświęcony został wtedy Jimi'emu Hendrixowi. W zajeździe Hubertus, który witał gości jadących od strony Będzina, można było skosztować schabu, polędwicy, napić się kawy i herbaty.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni