Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza: w mieście możemy już skorzystać z 24 nowych hot-spotów

PAS, mat. prasowe
Uruchomienie nowych hot spotów w Dąbrowie Górniczej
Uruchomienie nowych hot spotów w Dąbrowie Górniczej mat. UM
Dąbrowa Górnicza internet. Wystarczyło jedno „kliknięcie” i szerokie pasmo darmowego Internetu popłynęło do 24 hot-sportów zlokalizowanych w różnych częściach Dąbrowy, które powstały w ramach projektu „Rozwoju społeczeństwa informacyjnego” w mieście. To bardzo dobra wiadomość dla wszystkich, którzy korzystają z urządzeń mobilnych w terenie.

- Nowoczesne technologie stawiają przed nami nowe możliwości ale i nowe wyzwania, którym musimy sprostać. Korzystanie z Internetu stało się dziś tak naturalne, że powoli przestajemy potrafić funkcjonować bez dostępu do sieci, która w Dąbrowie dzisiaj stała się jeszcze bardziej dostępna – mówił podczas uruchomienia darmowych punktów dostępu prezydent Dąbrowy Zbigniew Podraza.

Z bezpłatnego połączenia z interentem będzie można skorzystać m.in. w budynkach miejskich instytucji, a także na Placu Wolności w Centrum, Placu Bema w Gołonogu, w Parku Hallera, na ul. 3-go Maja, deptakach na Mydlicach Północnych i Południowych, na Broadwayu, na osiedlach Kasprzaka, Adamieckiego, Łęknice, Młodych Hutników. Dostęp do sieci będzie również w okolicy targowiska, na plaży nad Pogorią III, w Strzemieszycach i Antoniowie.

Aby uzyskać dostęp do sieci należy włączyć Wi-Fi w swoim urządzeniu (telefon, tablet, komputer), uruchomić przeglądarkę internetową i założyć konto użytkownika, które już na stałe otworzy dostęp do internetu w każdym hot spocie na terenie miasta. Potem potwierdzić swoje dane, przesłać do operatora otrzymany SMS-em kod. Przy kolejnym logowaniu do systemu podaje się już tylko swoje zdefiniowane hasło. Nazwa sieci, którą należy wybrać to „Dębowy Świat”.

Tak, jak w całej Polsce, także w Dąbrowie Górniczej, Urząd Komunikacji Elektronicznej, chroniąc interesy operatorów komercyjnych, wprowadza ograniczenia dla bezpłatnych punktów dostępu. Dlatego transfer wyniesie w nich 512 kb/s, a sesja będzie automatycznie zrywana co 45 minut na 15 minut. Podczas tej 15 minutowej przerwy nie zostaniemy jednak całkowicie „odcięci od Internetu”. W tym czasie bez żadnych ograniczeń będzie można przeglądać oficjalną stronę miasta www.dabrowa-gornicza.pl, stronę Dębowego Maj Festiwalu www.debowymaj.pl czy Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego www.twojadabrowa.pl

Uruchomione właśnie hot spoty są tylko częścią ogromnego projektu w ramach którego na terenie całego miasta ułożona została sieć światłowodowa o długości 53 km, która połączyła wszystkie miejskie instytucje oraz 63 placówki oświatowe.

- Sieć, która powstała stworzyła swojego rodzaju cyfrowy szkielet, który wszystkim podłączonym jednostkom udostępnia bezpieczny dostęp do szybkiego Internetu. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy np. centralnie zabezpieczyć Internet dostarczany szkołom w taki sposób, aby niedostępne były treści zawierające przemoc czy przeznaczone dla osób pełnoletnich. To również możliwość centralnej ochrony antywirusowej czy jednoczesny i bardzo szybki przesył danych. – mówi Michał Rabka, naczelnik Wydziału Informatyki i koordynator całego projektu.

Sam system stwarza też wiele innych, bardziej zaawansowanych możliwości, które w przyszłości mogę bezpośrednio wpływać na funkcjonowanie całego miasta. Stworzona sieć może ułatwić rozwój systemu monitoringu miejskiego czy realizację wizji „inteligentnego miasta”, gdzie przy wykorzystaniu możliwości sieci pracują systemy monitorowania i sterowania organizmem miejskim, np. systemy sterowania ruchem miejskim, zdalne monitorowanie poziomu wód, czy nawet przy współpracy ze Strażą Pożarną monitorowanie wilgotności ściółki leśnej.

A o tym, że sieć ma potencjał najlepiej świadczy technologia użyta do jej budowy.

- Jest to sieć nowej generacji, która w zasadzie nie posiada żadnych ograniczeń i pozwoli zabezpieczyć potrzeby telekomunikacyjne mieszkańców Dąbrowy przez najbliższe 30 lat. Aby pokazać to, choć trochę obrazowo, proszę sobie wyobrazić, że kanalizacja budowana pod sieć może pomieścić do 1600 włókien światłowodowych, a na dzień dzisiejszy tylko 100 włókien jest w stanie „przepuścić” wszystkie rozmowy telefoniczne, które obecnie odbywają się na całym świecie. To pokazuje innowacyjność tego projektu oraz szanse, jakie stwarza on przed Dąbrową i jej mieszkańcami. – podsumowuje naczelnik Rabka.

Uruchomienie hot spotów, mimo tego że na razie ma charakter testowy, jest w pełni przepustowe. W przypadku gdyby jednak pojawiły się jakieś ewentualne problemy czy uwagi urzędnicy proszą o ich mailowe zgłaszanie na adres: [email protected]

Wartość całego projektu „Rozwoju społeczeństwa informacyjnego” wynosi niemal 23 mln zł. Unijne dofinansowanie opiewa na ponad 14 mln zł.


*Matura 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI + PRZECIEKI
*Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ KSIĄŻKĘ
*Weź udział w quizach Dziennika Zachodniego. SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ
*Prawo jazdy kat. A. Egzamin na motocykl [PORADNIK WIDEO, ZDJĘCIA PLACU]

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera