MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza: większość personelu i pacjentów Oddziału Onkologii ZCO Szpitala Specjalistycznego zdrowa

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
W ZCO Szpitalu Specjalistycznym w Dąbrowie Górniczej koronawirusa wykryto na Oddziale Onkologii Klinicznej tylko u dwóch osób
W ZCO Szpitalu Specjalistycznym w Dąbrowie Górniczej koronawirusa wykryto na Oddziale Onkologii Klinicznej tylko u dwóch osób UM DG
Dobre wieści napłynęły z Zagłębiowskiego Centrum Onkologii Szpitala Specjalistycznego w Dąbrowie Górniczej. Zdecydowana większość pracowników Oddziału Onkologii Klinicznej oraz pacjentów nie jest zarażona koronawirusem.

- Trzymałem kciuki za to, aby nasz oddział onkologii nie okazał się ogniskiem zakażeń. Teraz jestem tego już pewien. Poznaliśmy wyniki badania 56 próbek na 59 pobranych i wśród nich tylko dwie potwierdziły zakażenie koronawirusem - informuje Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Jedno potwierdzenie dotyczy pacjenta, którego wynik poznaliśmy już w sobotę. Drugi wynik potwierdzony dzisiaj dotyczy pracownika oddziału Onkologii Klinicznej. Oznacza to, że procedury wprowadzone w szpitalu zdały egzamin i nie doszło do niekontrolowanego rozprzestrzenienia się wirusa na oddziale.

Oprócz tego we wtorek 21 kwietnia w mieście zostały potwierdzone jeszcze dwa przypadki. Pierwszy z nich to osoba, która trafiła do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, a wcześniej była pacjentem prywatnej kliniki kardiologicznej. Drugi przypadek to osoba przebywająca w kwarantannie, po wcześniejszym kontakcie z zakażonym członkiem rodziny.

Łącznie daje to bilans 28 osób zakażonych mieszkańców Dąbrowy Górniczej (w tym trzy zostały już wyleczone) oraz 309 osób objętych kwarantanną bądź nadzorem epidemiologicznym na terenie Dąbrowy Górniczej.

W poniedziałek 20 kwietnia najwięcej nowych przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2 odnotowanych zostało na terenie III Oddziału Polsko Amerykańskich Klinik Serca w Dąbrowie Górniczej, która dzierżawi pomieszczenia od ZCO Szpitala Specjalistycznego w tym mieście. W sumie było to 29 przypadków.

Jak informują w oświadczeniu Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca zdiagnozowane osoby zostały poddane kwarantannie i objęte należytą opieką. Pozostały personel medyczny i wszyscy pacjenci z kontaktu z osobami zakażonymi zostali zidentyfikowani. Pozostają w dyspozycji Państwowej Inspekcji Sanitarnej, która decyduje o dalszym postępowaniu w tych przypadkach.

- Zapewniliśmy również miejsce kwarantanny dla tych z naszych pracowników, którzy nie mogą odbyć jej w miejscu zamieszkania. Niezwłocznie po zidentyfikowaniu zaistniałej sytuacji zastosowaliśmy się do wszystkich procedur bezpieczeństwa dbając o zdrowie i życie naszych pacjentów oraz personelu medycznego. 19.04.2020 została przeprowadzona dezynfekcja oddziału, a przyjęcia nowych pacjentów zostały wstrzymane do odwołania. Dołożymy wszelkich starań aby jak najszybciej przywrócić normalne funkcjonowanie oddziału – informują przedstawiciele zarządu Polsko-Amerykańskich Klinik Serca.

Musisz to znać

We wszystkich pozostałych oddziałach Polsko Amerykańskich Klinik Serca wstrzymane zostały przyjęcia planowe, ale nie przerwana została ciągłość udzielania świadczeń w stanach nagłych. Personel medyczny jest przygotowany na przyjęcie pacjentów zakażonych SARS-CoV-2.

- Dbamy o przestrzeganie procedur i należytą dezynfekcję oraz mamy dostęp do środków ochrony indywidualnej. Apelujemy jednak o szczerość wobec naszego personelu i niezatajanie informacji o kontakcie z osobą zakażoną lub podejrzaną o zakażenie koronawirusem – podkreślają przedstawiciele zarządu Polsko-Amerykańskich Klinik Serca.

Obejrzyj dokładnie

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni