Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza. Wycinają las wokół Pustyni Błędowskiej? To przygotowania do budowy nowego szlaku. Ma być gotowy na początku 2022 roku

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
W drodze na Pustynię Błędowską pojawiły się wycięte drzewa. Jak się okazuje, to podwaliny pod nowy szlak i drogę przeciwpożarową Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W drodze na Pustynię Błędowską pojawiły się wycięte drzewa. Jak się okazuje, to podwaliny pod nowy szlak i drogę przeciwpożarową Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE mat. Gminy Klucze/mat.NadleśnictwoSiewierz/mat.internautów
Najpóźniej na początku 2022 roku roku turyści z aglomeracji śląsko-dąbrowskiej będą mogli dotrzeć na Pustynię Błędowską nową trasą, powstającą w ramach wartego kilka milionów złotych projektu "Wrota do Pustyni Błędowskiej". To wspólna inicjatywa nadleśnictw Siewierz i Olkusz. Widać już efekty pierwszych prac. Te nieco zaniepokoiły turystów, którzy ostatnio wybrali się w tamte rejony, bowiem z pozoru wygląda to na regularną wycinkę lasu.

Na zdjęciach widać bowiem powycinane drzewa, m.in. sosny. Wiele kolejnych drzew oznakowanych jest w sposób, który kwalifikuje je do wycinki. Internauci zaniepokoili się więc takim widokiem w lasach wokół Pustyni Błędowskiej. Szybko wyjaśniło się, że te prace mają związek właśnie z powstawaniem nowego szlaku z Dąbrowy Górniczej na Pustynię Błędowską, w stronę Klucz.

- To przygotowany teren pod inwestycję, jaką jest droga przeciwpożarowa, ale także dodatkowo nowa trasa rowerowa i spacerowa dla mieszkańców aglomeracji o długości łącznej 9 kilometrów – tłumaczy Sławomir Cichy, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Siewierz.

13 kwietnia br. Nadleśnictwo Siewierz podpisało umowę z firmą Hucz sp. z o.o. która wygrała przetarg na realizację tej inwestycji, przedstawiając najlepszą ofertę. Zgodnie z umową, trasa ma powstać w ciągu 270 dni. Naturalnie wykonawca obiecał, że postara się ukończyć wcześniej inwestycję, ale zapisy w umowie są jednoznaczne a sytuacja pandemiczna dynamiczna.

Powstanie więc nowa droga o łącznej długości 9 km., która będzie pełnić funkcje przeciwpożarowe. Po połączeniu z już istniejącymi w tym terenie trasami powstanie sieć licząca blisko 30 kilometrów. To szansa, aby w przyszłym sezonie ruszyć rowerami, bądź pieszo i podziwiać największy w Europie obszar pustynny zupełnie nowym szlakiem.

Mapa, jaką zobaczycie w galerii, obrazuje przebieg trasy z Dąbrowy Górniczej do gminy Klucze. Realizowane będą: etap I - czerwony i etap II wariant I (zielony).

W ramach prac zaplanowana została droga leśną o szerokości 3,5 metra z obustronnymi poboczami utwardzonymi o szerokości min. 0,75 m.

Nie przeocz

Podstawowe przewidywane parametry jezdni:

  • szerokość jezdni podstawowa 3,50 m
  • szerokość poboczy 0,75 m
  • szerokość mijanki 3,00 m
  • długość mijanki 23m
  • skosy najazdowe 1: 7 21m
  • wyokrąglenia wjazdów i wyjazdów mijanki R=50,00m
  • promień skrętu min.11m.
  • plac manewrowy min. 20 na 20 m.

W opracowaniu uwzględniony został również odcinek drogi gminnej o długości 639 metrów bieżących, jako łącznika dojazdowego do drogi publicznej.

Pierwotnym celem projektu „Wrota do Pustyni Błędowskiej”, zwanej na roboczo drogą pustynną, było stworzenie w Nadleśnictwie Siewierz trasy do sprawnej obrony lasu przed żywiołem. Leśnicy nie mieli bowiem szybkiego dojazdu do jednego z dużych kompleksów leśnych, co mogło powodować trudne do opanowania sytuacje kryzysowe.

- Projektując drogę zauważyliśmy, że transwojewódzki dukt leśny idealnie nadaje się dla turystyki rowerowej czy nordic walkingu. To także spacerowa trasa widokowa i alternatywa dla kilkunastu istniejących dziś szlaków wokół Pustyni Błędowskiej – mówi Grzegorz Cekus, nadleśniczy Nadleśnictwa Siewierz.

Dziś wybierając się na Pustynię Błędowską z aglomeracji Śląskiej można zaparkować w sąsiedztwie istniejącego w Dąbrowie Górniczej Eurocampingu - bazy biwakowo-campingowo-rekreacyjnej. W tym miejscu zaczyna się Szlak Pustynny PTTK o długości 28,5 km. Niedaleko stąd jest również do Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera