Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dąbrowianie patronami ulic i placów. Dekomunizacja nazw ulic trwa

Piotr Sobierajski
Dekomunizacja nazw ulic
Dekomunizacja nazw ulic
Nowe ulice i nazwy placów powinny honorować postacie związane z miastem. Tak uznali radni, ale uchwała w tej sprawie budzi wiele kontrowersji.

Wśród nowych patronów dąbrowskich ulic i placów ma się teraz pojawiać więcej postaci zasłużonych dla miasta, z nim związanych i promujących jego dzieje, czy też historię w kraju lub za granicą. Taką decyzję podjęli dąbrowscy radni, choć nie było wśród nich w tej sprawie jednomyślności, a niektórzy uznali ją wręcz za niepotrzebną. Dlaczego? Bo jak podkreślają społeczne inicjatywy i głos mieszkańców są i tak uwzględniane, bez konieczności podejmowania stosownych uchwał w tej sprawie.

CZYTAJ KONIECZNIE:
KOMUNISTYCZNE NAZWY ULIC ZNIKNĄ

Zanim ten nowy pomysł został przekuty w formalną uchwałę rady miejskiej część dąbrowskich radnych oraz członkowie stowarzyszenia Inicjatywa Dąbrowska przez kilka tygodni zbierali wśród mieszkańców Dąbrowy Górniczej podpisy poparcia pod petycją w sprawie uhonorowania zasłużonych dla miasta mieszkańców. Uzbierało się ich w sumie ponad tysiąc.

Kto zatem ma szanse pojawić się w pierwszej kolejności na szyldach? Wśród proponowanych dla dąbrowskich ulic patronów znaleźli się między innymi Kazimierz Srokowski, Józef Cieszkowski oraz Tomasz Kowalski, alpinista, himalaista i podróżnik, który zdobył sześć z dziewięciu szczytów Korony Ziemi. Zmarł 6 marca 2013 roku na zboczach Broad Peak w drodze do bazy, po pierwszym w historii zdobyciu tego szczytu zimą. Jest też mowa o 204. pułku piechoty, jednostce 55 dywizji piechoty, biorącek w ramach „Armii Kraków” udział w kampanii wrześniowej 1939 roku. Pierwszy batalion pułku utworzony został właście w Dąbrowie Górniczej.

CZYTAJ KONIECZNIE:
PATRONI RODEM Z PRL NADAL NA ZAGŁĘBIOWSKICH ULICACH

- Ta uchwała to odpowiedź na apel i oczekiwanie mieszkańców. Wielu z nich poparło petycję, by przy nadawaniu nazw rozważyć jako patronów postacie związane z historią miasta. Związane z naszą „małą ojczyzną”, mające wkład w rozwój gminy czy sławiące jej dobre imię w świecie, będące ambasadorami Dąbrowy Górniczej - uzasadniał tę inicjatywę radny Kamil Dybich z klubu radnych Wspólnie dla Dąbrowy Górniczej. - Ta uchwała niczemu nie służy. Jeśli zwyczajowo w danej części miasta nadajemy nazwy ulic związane z ptakami, czy kwiatami, to przecież nie umieścimy tam jakiejś postaci historycznej. Nie było jeszcze tak, by radni nie brali w jakiejś kwestii pod uwagę głosu mieszkańców - argumentował Edward Bober, radny Dąbrowskiej Wspólnoty Samorządowej. - A co z postaciami o zasięgu ogólnopolskim, które były wielkimi patriotami? - dopytywał Mateusz Stępień, radny klubu PiS.
- Przy nadawaniu nazw powinniśmy wziąć pod uwagę również ofiary systemów totalitarnych i bohaterów walki o wyzwolenie spod dyktatury komunistycznej. Proponuję, by projekt uchwały uzupełnić o taki zapis - postulował z kolei radny Jerzy Reszke z klubu radnych PiS. Poprawka ta nie uzyskała akceptacji i uchwała została podjęta w pierwotnym brzmieniu. Za - było 13 radnych, przeciw 6, a trzy osoby wstrzymały się od głosu.

- Zaproponowany katalog nazwisk nie jest oczywiście zamknięty. Nie blokuje innych kandydatów na patronów ulic. Chcemy tylko, by honorowanie dąbrowian i osób związanych z miastem stało się dobrą praktyką - podsumował radny Kamil Dybich.

A co o tym sądzą dąbrowianie?

- Historia jest ważna. Nie można o niej i wartościowych postaciach zapominać. We wszystkim trzeba jednak zachować rozsądek - przyznał Adam Nocoń z Dąbrowy Górniczej.

Kandydaci na patronów

  1. Kazimierz Srokowski - Pierwszy przewodniczący Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej.
  2. Józef Cieszkowski - Naczelnik kopalń w Królestwie Polskim. Twórca terminu „Zagłębie Dąbrowskie”.
  3. Kazimierz Imieliński - Światowej sławy seksuolog pochodzący z Dąbrowy.
  4. Emilia Zawidzka - Założycielka pierwszego gimnazjum żeńskiego w mieście (później I LO im. W. Łukasińskiego).
  5. Wirgiliusz Gryń - Aktor pochodzący z Dąbrowy.
  6. Emilia Łabudzińska - Nauczycielka i działaczka społeczna, która w 1919 roku utworzyła żeńską Szkołę Handlową.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!