Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dąbrowski Pałac Kultury Zagłębia ma już 63 lata. Zobaczcie, jak powstawał. Urodzinowy koncert tym razem online

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Pałac Kultury Zagłębia to dziś jeden z symboli Dąbrowy Górniczej. Zobaczcie, jak powstawał, a jak wygląda dziś Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Pałac Kultury Zagłębia to dziś jeden z symboli Dąbrowy Górniczej. Zobaczcie, jak powstawał, a jak wygląda dziś Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Muzuem Miejskie Sztygarka/arc. M. Gadaczek/ PKZ
63 lata temu, 11 stycznia 1958 roku, po raz pierwszy otworzyły się drzwi Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej. Choć obecnie są one zamknięte ze względu na pandemię, pałac nie zapomina o swojej publiczności, zapraszając dziś na wirtualny koncert urodzinowy „Toast na cztery ręce” w wykonaniu Dombrova Piano Duo.

Koncert urodzinowy na cztery ręce

Pałac Kultury Zagłębia jako instytucja nadal się rozwija i z powodzeniem odnajduje się w nowych, pandemicznych realiach. Ubiegły rok, podobnie jak dla wielu z nas, był trudnym czasem dla pałacu i jego pracowników.

– Ciężko wyrazić nam tęsknotę za naszą kochaną publicznością, zwłaszcza że mieliśmy nadzieję, iż w rocznicę otwarcia pałacu ponownie spotkamy się razem w majestatycznych przestrzeniach naszego gmachu – mówi Olaf Otwinowski z PKZ.

Obostrzenia związane z koronawirusem pokrzyżowały plany instytucji, jednak nic straconego. Po raz pierwszy w historii dąbrowskiego pałacu urodzinowe wydarzenie przybierze postać koncertu on-line!

Wspomnianym koncertem będzie „Toast na cztery ręce” w wykonaniu Krzysztofa Włodarczyka i Łukasza Szubskiego, czyli duetu Dombrova Piano Duo. Wydarzenie wyjątkowe z czterech powodów. Wykonają go znakomici pianiści z Dąbrowy Górniczej, którzy rozpoczynali granie w duecie właśnie na deskach Pałacu Kultury Zagłębia – są z nim związani od samego artystycznego początku.

Łukasz Szubski i Krzysztof Włodarczyk zagrają m.in. utwory ze swojego świeżego premierowego albumu „Klasycznie i Rozrywkowo”, a zrobią to we dwóch na jednym fortepianie, czyli na cztery ręce. Będzie to koncert, który nigdy wcześniej nie był publikowany w mediach, a jego premiera odbędzie się 11 stycznia 2021 r. o godzinie 18 na Facebooku i kanale YouTube Pałacu Kultury Zagłębia. Pracownicy pałacu zachęcają:

– Choć będziemy osobno, to razem, wspólnie, świętujmy 63. urodziny PKZ!

Pałac Kultury Zagłębia to symbol Dąbrowy Górniczej i całego Zagłębia. Ma już 60 lat, a z tej okazji przez cały rok trwać będą przeróżne jubileuszowe imprezy. My mamy dla Was unikatowe, w większości niepublikowane dotąd zdjęcia, które pokazują, jak w latach 1951 - 1958 powstawała ta charakterystyczna budowla.

Nie przeocz

Miał być wielki pałac, to i powstał. Dziś jest symbolem

Generalnym wykonawcą prac na budowie Pałacu Kultury Zagłębia było Zjednoczenie Budownictwa Miejskiego w Sosnowcu. Z ponad 4,7 tys. m kw. powierzchni 2 tys. m kw. to przestronne marmurowe hole, a sala teatralna na 850 miejsc z obrotową sceną była wówczas jedną z najnowocześniejszych w kraju.

Pierwszym administratorem został Wydział Kultury Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach, który na dyrektora powołał Karola Ścieżkę. Władze miasta zatwierdzające statut placówki w 1964 roku nadały jej nową nazwę Pałac Kultury Zagłębia. W 1992 roku nazwę tę zmieniono na jakiś czas na Dąbrowski Pałac Kultury. 22 listopada 1979 r. budynek jako Pałac Kultury Zagłębia został wpisany do Krajowego Rejestru Zabytków.

Przez lata estrada Pałacu Kultury Zagłębia gościła wybitnych artystów z całej Polski. Zorganizowano tysiące spektakli teatralnych, koncertów, recitali, oper, operetek oraz wystaw malarskich i fotograficznych. Gościli tu aktorzy największych scen teatralnych z całej Polski. Na kartach kronik swoje wpisy pozostawili m.in.: Sławomir Mrożek, Tadeusz Różewicz, Wojciech Kilar, Krystyna Prońko, Anna Jantar, Krystyna Janda, Kalina Jędrusik, Czesław Niemen czy Hanka Bielicka.

Zobacz koniecznie

Ciekawostki:

  • Nazwa obiektu: Pałac Kultury Zagłębia
  • Styl architektoniczny: socrealizm
  • Architekt: Zbigniew Rzepecki
  • Data otwarcia: 11 stycznia 1958 rok
  • Inicjator budowy: generał Aleksander Zawadzki
  • Remont generalny oraz przebudowa: marzec 2011 do października 2014 r.
  • Kubatura budynku: 38 tys. metrów sześciennych
  • Powierzchnia użytkowa: 10 tys. 600 metrów kwadratowych

Dziś Pałac Kultury Zagłębia jest jedną z największych instytucji kulturalnych w województwie, w której odbywają się koncerty, spektakle, festiwale kultury oraz słynny Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka. W pałacowym Kinie Kadr można obejrzeć seanse, festiwale i przeglądy filmowe, a w Galerii Sztuki bezpłatne wystawy malarstwa, grafiki, rzeźby, fotografii. Pałac Kultury Zagłębia to również zajęcia edukacji artystycznej, w których udział brało już kilka pokoleń mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego, zdobywając wiedzę z zakresu teatru, tańca, muzyki, śpiewu, malarstwa i innych form artystycznych.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera