MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dąbrowskie stowarzyszenia chcą działać razem

Piotr Sobierajski
Anastazja Korzec z Biura Organizacji Pozarządowych prowadzi zajęcia z wolontariuszami
Anastazja Korzec z Biura Organizacji Pozarządowych prowadzi zajęcia z wolontariuszami Fot. ARC
Biuro i Forum Organizacji Pozarządowych stały się w mieście ostoją dla wszystkich dąbrowskich fundacji i stowarzyszeń.

Pozyskują na swoje projekty fundusze z Unii Europejskiej, podejmują wspólnie wiele pożytecznych inicjatyw, a co najważniejsze mogą liczyć na pomoc specjalistów. Takie biura funkcjonują m.in. w Gliwicach, Elblągu czy Gdyni.

W przyszłym tygodniu ruszają konsultacje z lokalnymi władzami, dzięki którym wiadomo będzie, na jakie przedsięwzięcia i ile pieniędzy organizacje mogą pozyskać z gminnego budżetu w 2010 roku. Trzeba więc będzie przygotować ciekawe projekty.

- Skoordynowanie działalności dąbrowskich organizacji to był strzał w dziesiątkę. Razem jest nam łatwiej działać, o czym świadczy choćby powołanie społecznego ruchu na rzecz osób niepełnosprawnych - Dąbrowa z niepełnosprawnymi. Będziemy wspólnie wspierać budowę nowoczesnego ośrodka dla nich - mówi Bogdan Zandecki, prezes Stowarzyszenia Neuron Pomocy Dzieciom i Osobom Niepełnosprawnym.

- W tych miastach, gdzie nie ma takiej współpracy z samorządem wygląda to źle, większość urzędników nie wie, co to jest trzeci sektor, a my nie chcemy być traktowani jak petenci, którzy chcą zdobyć jakieś fundusze z urzędu. Docelowo będziemy się starać, by organizacje pozarządowe przejęły część zadań gminy, które obecnie realizują instytucje miejskie. Zrobią to na pewno profesjonalnie - dodaje Alicja Kowalska, szefowa stowarzyszenia Civitas.

W poniedziałek odbyły się pierwsze Dni Otwarte Inkubatora Trzeciego Sektora, który mieści się w Muzeum Miejskim Sztygarka. Powstał w październiku 2008. To miejsce dla małych i średnich organizacji pozarządowych, w którym otrzymują pomoc merytoryczną, a także dla tych, którzy są zaangażowani w działalność pozarządową.

- Za mało jeszcze zrobiliśmy w Polsce w sferze budowy kapitału społecznego. Musimy się nauczyć wspólnie działać - mówi Piotr Drygała, kierownik Biura Organizacji Pozarządowych w Dąbrowie Górniczej. W mieście jest ponad 150 organizacji pozarządowych. Zrealizowały w ubiegłym roku aż 88 projektów w ramach dotacji UM, na kwotę 2 mln 953 840 tys. zł. Pozyskały też ponad 818 tys. zł z UE na osiem kolejnych projektów.

Działalność BOP w 2008 r. kosztowała gminę 10 tys. 737 zł. Z Europejskiego Funduszu Społecznego udało się pozyskać ponad 85 tys. zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni