Daria Kopiec zdobyła Laur Konrada. I nie tylko! ZDJĘCIA...

  Daria Kopiec zdobyła Laur Konrada. I nie tylko! ZDJĘCIA Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje” w Katowicach

  Henryka Wach-Malicka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Interpretacje 2018
  Daria Kopiec - reżyserka spektaklu „Zakonnice odchodzą po cichu”
  1/16

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©A. Ławrywianiec/Mat. prasowe

  W niedzielę, 18 listopada, wieczorem zakończył się w Katowicach XIX Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje”. Daria Kopiec zdobyła Laur Konrada. Oto laureaci. Zobaczcie zdjęcia.
  Niekwestionowaną zwyciężczynią tegorocznych „Interpretacji” została Daria Kopiec - reżyserka spektaklu „Zakonnice odchodzą po cichu” z Teatru J. Kochanowskiego w Opolu. Pracę włożoną w ten niezwykły spektakl doceniło troje jurorów: Ewa Braun, Piotr Cieplak i Anda Rottenberg. Swoje nagrody przyznali też młodej artystce widzowie i dziennikarze. Tak zmasowany aplauz zdarzył się dotąd w historii tylko raz. A to dobrze wróży…

  Zobaczcie zdjęcia:
  Zobacz galerię  W „Zakonnicach…” nie ma wielkiej machiny inscenizacyjnej, całość trwa 75 minut, a scenografia sprowadza się do czterech krzeseł, gry świateł i fortepianu. Jednak przedstawienie, ascetyczne w formie, nie ma ani jednej pustej emocjonalnie chwili. I ani razu nie studzi napięcia, odsłaniając rozkołysaną skalę odczuć bohaterek.

  To po prostu kwintesencja teatru, opartego na przepływie energii z obydwu stron rampy. Inspiracją spektaklu był zbiór reportaży Marty Abramowicz o zakonnicach, które z różnych przyczyn opuściły swoje zgromadzenia. Reżyserka i autorka scenariusza Martyna Lechman nie tworzą jednak scenicznej publicystyki. Pokazują, uniwersalny w wydźwięku, portret kobiet w opresji, gdy pojmują one, że to, co uważały za powołanie, jest iluzją; że nie mają siły podporządkowywać się ścisłym, często niepojętym regułom; że nie chcą rezygnować z własnej seksualności i rodziny.

  Jednocześnie każda z nich, opuszczając klasztor, przeżywa dramat, a ich decyzje poprzedzają miesiące zmagań, lęk przed odrzuceniem, niepewność. Wszystko to w spektaklu Darii Kopiec wybrzmiewa mocno, ale nie nachalnie. Też za sprawą przejmującego aktorstwa.

  W dodatku tegoroczna laureatka Lauru Konrada, choć z pierwszego wykształcenia jest operatorem, o specjalizacji: animacja i filmowe efekty specjalne, w „Zakonnicach…” całkowicie rezygnuje z „podpórek” multimedialnych. A to wychodzi spektaklowi tylko na dobre!

  Pozostali jurorzy: Olo Walicki i Krzysztof Majchrzak, oddali głosy Katarzynie Kalwat, reżyserce„Reykjavik ’74” z Teatru im. W. Horzycy w Toruniu.

  Nagrodę dla reżysera słuchowiska zdobyła Julia Mark za „Uprawę roślin południowych metodą Miczurina”, a nagrodę dla najlepszego reżysera telewizyjnego - Michał Szcześniak za „Porwać się na życie”.

  „Dziennik Teatralny” uhonorował aktorkę Justynę Wasilewską za rolę w spektaklu „Puppenhaus. Kuracja”.  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Antyterroryści na lotnisku w Pyrzowicach


  Otwarcie Galerii Libero w Katowicach


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Horoskop miesięczny na styczeń 2019 wróżki z Katowic

  Horoskop miesięczny na styczeń 2019 wróżki z Katowic

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  Świeć się Energą. Sprawdź, kto wygrał

  Świeć się Energą. Sprawdź, kto wygrał