Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dariusz Basiński z kabaretu MUMIO oprowadzi nas po Muzeum Historii Katowic ZDJĘCIA

Justyna Przybytek
Prace nad nową wystawą "Z dziejów Katowic"
Prace nad nową wystawą "Z dziejów Katowic" Mat. prasowe
We wrześniu w Muzeum Historii Katowic zostanie otwarta pierwsza część zmodernizowanej wystawy poświęconej Katowicom "Z dziejów Katowic". Nad jej stworzeniem pracuje firma Adventure, ta sama, która zaprojektowała wystawę o historii Górnego Śląska w Muzeum Śląskim.

Aktualnie w Muzeum Historii Katowic dobiegają końca prace związane z produkcją scen filmowych, które mają stanowić główną oś narracji.

- Wystawa będzie multimedialna i nowoczesna, ale niepodobna do żadnej z tych, które już w regionie mamy. Dobrze było to widać podczas niedawnego planu filmowego - na zielonym tle studia plątały się czarno - białe jabłka, w wazonie kwitły malowane kwiaty. Każdy rekwizyt został ręcznie ozdobiony przez artystów z katowickiej ASP. To oni pracują teraz nad postprodukcją filmów - tworzą tła, budują pierwszy, drewniany kościółek w Bogucicach i malują wnętrza luksusowego hotelu "Welt", pierwszego we wsi Katowice. Całość pokaże nam obraz Katowic od czasów najdawniejszych, aż po XIX w., w którym dotychczasowa wieś zmieniła się w miasto - mówi Agata Krzon, historyk z tworzącej wystawę firmy Adventure.

Na nowej wystawie poświęconej dziejom Katowic „spotkamy” postacie historyczne, które miały największy wpływ na kształtowanie się Katowic. Panowie Winckler i Grundmann planować będą ich rozwój, a wzruszony dr Richard Holtze odczyta dla nas fragment aktu prawnego, który nadawał Katowicom prawa miejskie.

Narratorem, który oprowadzi nas po wystawie będzie niezwykły i lekko roztargniony kustosz, w którego rolę wcielił się Dariusz Basiński (MUMIO).

- Współpraca z Darkiem zaowocowała wprowadzeniem na plan filmowy elementów improwizacji, co znacznie podniosło atrakcyjność opowiadanej historii - mówi Jarema Szandar z Adventure.

Zwiedzający odbędą w jego towarzystwie niezwykłą podróż - zajrzą do chłopskiej chaty, spotkają Walentego Roździeńskiego piszącego swoją Officinę Ferrarię, zobaczą jak pejzaż zmieniał się z wiejskiego w przemysłowy.
- Uzupełnieniem filmów będą prezentacje multimedialne zawierających treści rozszerzone. Przygotowane są z myślą o bardziej wnikliwych zwiedzających - mówi Joanna Popanda z Działu Historii muzeum. - Poznamy w nich dawne zajęcia mieszkańców Katowic, kolejnych właścicieli tych ziem, czy też najbardziej znane rody ery industrializacji. Atrakcją będzie zapewne aplikacja pokazująca chronologię powstawania hut i kopalń istniejących kiedyś na terenie dzisiejszego miasta - szczególnie, iż można będzie samodzielnie odgadywać ich lokalizację prezentowaną na dużym ekranie.

Nowa historyczna wystawa w Muzeum Historii Katowic ma być interesująca, jak zapewniają jej twórcy, zarówno dla znawców miasta, jak i przyjezdnych, a choć kierowana jest do dzieci i młodzieży, ma być atrakcyjna także dla dorosłych.

Pierwsza częśc zmodernizowanej ekspozycji, na której zaprezentowane będą dzieje Katowic od czasów najdawniejszych do nadania praw miejskich w 1865 r., ma zostać otwarta 11 września na 150. urodziny Katowic. Ta część wystawy zajmie cztery sale ekspozycyjne o powierzchni 125 m kw. Modernizacja wystawy jest dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, koszt prac wynosi 670 tys. zł.


*Wybieramy Dziewczynę Lata 2015 ZGŁOŚ SIĘ i ZAGŁOSUJ NA KANDYDATKĘ
*Pożar gigantycznej hali w Zawierciu NOWE ZDJĘCIA I WIDEO
*Deep Sound Music Festival 2015 w Ogrodzieńcu MEGAGALERIA ZDJĘCIOWA
*Przepis na leczo SPRAWDZONY I NAJSZYBSZY
*Co z tym prądem? IKEA, Galeria Katowicka, 3 Stawy oszczędzają na świetle, przemysł wyłącza oddziały
*Erotyczna bielizna i gadżety z Zabrza podbijają rynek w Arabii Saudyjskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!