Dariusz Niebudek w Dniu świra Marka Koterskiego

  Dariusz Niebudek w Dniu świra Marka Koterskiego

  Henryka Wach-Malicka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Tak, to się dzieje naprawdę! Teatr Wielki w Poznaniu wystawia "Dzień świra" Marka Koterskiego w wersji operowej. Jedno z wcieleń Adasia Miauczyńskiego gra Dariusz Niebudek, znany ze scen Śląska i Zagłębia. Z aktorem, o tej niecodziennej roli, śpiewanych przekleństwach i akcji na... rusztowaniu, rozmawia Henryka Wach-Malicka
  Dariusz Niebudek

  Dariusz Niebudek ©Marzen Bugała

  Marzył pan o zmierzeniu się z postacią tak kultową jak Adaś Miauczyński z "Dnia świra" Marka Koterskiego?
  Przede wszystkim do głowy mi nie przyszło, że zaśpiewam kiedyś na profesjonalnej scenie operowej, w prawdziwym operowym spektaklu! Jestem przecież aktorem dramatycznym, choć z przygotowaniem wokalnym. A jednak stało się.... O zagraniu Miauczyńskiego pomyślałem natomiast przez chwilę, gdy Teatr Wielki w Poznaniu ogłosił casting na tę rolę. Z różnych przyczyn na przesłuchanie jednak nie pojechałem. Znalazł mnie za to dyrektor Michał Znaniecki i namówił na wstępne próby. A potem zaangażował. Premiera już w niedzielę, 29 stycznia. Strasznie jest nerwowo, ale stajemy na głowie, żeby się udało.

  Czy prócz predyspozycji wokalnych, musiał pan spełnić jakieś dodatkowe wymagania?
  Owszem - przejść specjalistyczne badania i otrzymać zaświadczenie o dopuszczeniu do pracy na wysokości. Konkretnie na wysokości 6. piętra!

  To w tej operze Miauczyński będzie fruwać?!
  Nie, fruwać nie będzie, ale część akcji dzieje się na gigantycznym rusztowaniu. Mój Adaś, zwany Adasiem Drażliwym, ogłasza bunt wobec świata na tej akurat wysokości.

  No właśnie, to jest "pański" Adaś. Bo w ogóle to w przedstawieniu występuje was - sfrustrowanych polskich inteligentów - aż siedmiu. Jak to wygląda w praktyce?
  Rzeczywiście, reżyser Igor Gorzkowski rozpisał postać Miauczyńskiego na siedem wcieleń, m.in.: Wkurzonego, Maminsynka, Depresyjnego, a nawet "Bardzo nowoczesnego i w ogóle do przodu". To są uosobienia stanów emocjonalnych bohatera. Działamy więc na scenie obok siebie i w zależności o tego, co odczuwa Adaś - śpiewamy. Akcję komentuje, rewelacyjnie zresztą, zespół AudioFeels. Plus chór stricte operowy i oczywiście orkiestra.

  Czyli opera pełną gębą. Z jej kompozytorem i autorem libretta - Hadrianem Filipem Tabęckim - pracował pan już m.in. w Teatrze Rozrywki, przy spektaklu pt. "Krzyk".
  Hadrian jest muzykiem, który lubi bawić się formą. A w "Dniu Świra" przygotował dla melomanów wiele niespodzianek. Utwory o skomplikowanym brzmieniu i skomplikowanej linii melodycznej poprzeplatał cytatami z popularnych utworów rozrywkowych, a przede wszystkim znanymi motywami filmowymi. Od "Love Story" po Beethovena. Dla śpiewaków to jest trudne, błyskawicznie musimy przecież zmieniać tonację i sposób interpretacji, ale dla słuchaczy - świetna zabawa. To tak dla odprężenia...

  ...bo sam temat, i na ekranie, i w waszej operze, taki wesoły znów nie jest.
  Z ciągu zabawnych dialogów i nietypowych sytuacji, wyłania się raczej smutny portret współczesnego człowieka. Adasiowi nie udaje się przecież zrealizować marzeń i ambicji (nawet ambicyjek), a narastające rozczarowanie życiem, rodzi w nim sporo dziwnych fobii. Jedno z wcieleń Miauczyńskiego w operze Tabęckiego nosi imię "Ja Natrętne".
  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
  *WALCZYMY O USTAWĘ METROPOLITALNĄ - POZNAJ EFEKTY
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Porwanie dziecka w Sosnowcu. Pomóżcie odnaleźć Madzię! SERWIS SPECJALNY
  Walka hardkorowy koksu kontra Marcin Najman w Spodku? Kto wygra?

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo