MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dary i wota papieża Jana Pawła II na Jasnej Górze ZDJĘCIA

Janusz Strzelczyk
Ojciec Święty Jan Paweł II był na Jasnej Górze sześć razy. Za każdym razem pozostawał w sanktuarium dary, przekazywał wota. Na Jasną Górę trafiały też dary papieskie przekazywane z Watykanu.

W sanktuarium jest m.in. fotel papieski, używany przez Jana Pawła II podczas pierwszej pielgrzymki do Polski i na Jasną Górę w 1979 r., kielichy, dwa ornaty, używane przez Ojca Świętego podczas jasnogórskich uroczystości (jeden z nich to ornat ze Światowego Dnia Młodzieży w 1991 r.), stuły, różańce, pierścienie, świece, obrazy, rzeźby i płaskorzeźby, pamiątkowe monety i medale, a także dokumenty Ojca Świętego Jana Pawła II: z błogosławieństwem z okazji 50. rocznicy powstania Apelu Jasnogórskiego (Rzym, 2003 r.) i z błogosławieństwem dla klasztoru i pielgrzymów w Roku Różańca Świętego (Rzym, 2002 r.). Jest biała sutanna, dwa papieskie krzyże-pektorały, Lekcjonarz mszalny, którego Ojciec Święty użył do błogosławieństwa wiernych zgromadzonych przed Szczytem jasnogórskim 17 czerwca 1999 r., a także monstrancja - wotum Ojca Świętego Jana Pawła II przekazane 10 listopada 2004 r. przez abpa Stanisława Dziwisza.
Niektóre z papieskich darów były wręczane na pamiątkę paulinom. Inne Ojciec Święty pozostawiał na ołtarzu Matki Bożej. Są też medale papieskie wydawane corocznie - w złocie, srebrze i brązie - z okazji kolejnych rocznic pontyfikatu. Mszalne kielichy oraz ornaty i stuła były używane przez Jana Pawła II w czasie mszy świętych odprawianych przed Cudownym Obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej. Stuła wcześniej była specjalnie przygotowanym i bogato ozdobionym darem dla Ojca Świętego od gospodarzy, paulinów jasnogórskich.

Musisz to znać

W 1983 r. Ojciec Święty ofiarował na Jasnej Górze także jako wotum znak swojej papieskiej posługi i władzy krzyż-pastorał.
Na Jasnej Górze jest papieskie bmw E34. Samochód z 1992 roku, na watykańskich numerach rejestracyjnych SCV 00906 , z przebiegiem 55 tysięcy kilometrów. Jest darem metropolity krakowskiego kardynała Stanisława Dziwisza dla jasnogórskiego sanktuarium.

Samochód został wyposażony w napęd na cztery koła. Jest to bardzo rzadko spotykany model 525ix. Pojazd o o takim oznaczeniu był wyposażony w rzędowy, sześciocylindrowy silnik ZI o mocy 192 KM. BMW 525ix dostępne było zarówno ze skrzynią manualną, jak i automatyczną. Ta pierwsza opcja trafiła do papieskiej wersji. Na liście wyposażenia nie znajdziemy wielu dodatków. Papież kazał jednak wyposażyć swój samochód w dodatkowe oświetlenie na tylnej kanapie, aby mógł pracować podczas długich podróży. Papież używał je przez 10 lat, między innymi do wizytowania rzymskich parafii, które podlegały mu jako biskupowi Rzymu. Czarne bmw z 1992 roku jest jednym z pięciu papieskich aut, jakie po zakończeniu pontyfikatu Jana Pawła II trafiły do Krakowa. Watykan przekazał wówczas lancię, chryslera, toyotę i drugie bmw, opancerzone.

Jest też inny pojazd, który trafił do częstochowskiego sanktuarium, dar papieski. To rower, włoskiej drużyny kolarskiej, podarowany papieżowi, który z jego woli w 1980 r. został przekazany przez pielgrzymkę włoskich kolarzy na Jasną Górę.
Szczególnym darem, wotum, największą relikwią świętego Jana Pawła II na Jasnej Górze jest przestrzelony pas sutanny Ojca Świętego Jana Pawła II, który miał na sobie w czasie zamachu 13 maja 1981 roku. Jako wotum złożył pas 18 czerwca 1983 roku, podczas drugiej pielgrzymki do ojczyzny. Przez ponad dwadzieścia lat to wotum nie było eksponowane. Dopiero w 2004 roku papież zgodził się aby pas został publicznie pokazany i na stałe umieszczony w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Boskiej Jasnogórskiej.
Przestrzelony pas umieszczono w Kaplicy Cudownego Obrazu, po prawej stronie jasnogórskiej ikony. Po lewej jest Złota Róża, najwyższe odznaczenie papieskie, która została ofiarowana przez Jana Pawła II podczas pierwszej pielgrzymki do ojczyzny w 1979 roku.

Obejrzyj dokładnie

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dlaczego pszczoły są ważne?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera