Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dawna cechownia czeladzkiej kopalni Saturn pięknieje. Finał prac coraz bliżej. Powstanie tu muzeum oraz mediateka. Zobaczcie zdjęcia

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Dawna kopalniana cechownia zamienia się w muzeum, powstał też osobny budynek mediateki. Wszystko ma być gotowe jesieniąZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Dawna kopalniana cechownia zamienia się w muzeum, powstał też osobny budynek mediateki. Wszystko ma być gotowe jesieniąZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE FB Z. Szaleniec
Do finału zmierza przebudowa i modernizacja cechowni byłej kopalni Saturn w Czeladzi. Efekty prac widoczne są już nie tylko wewnątrz tego wyjątkowego, mającego ogromną wartość historyczną budynku, ale także na zewnątrz. Zmienia się całkowicie otoczenie, widać alejki, miejsca parkingowe oraz pierwsze elementy „kopalnianego” placu zabaw.

- Inwestycja wchodzi w ostatni etap, dlatego ten zabytkowy obiekt już prezentuje się okazale. Zmienia się także otoczenie wokół budynku. Inwestycja powinna zakończyć się najpóźniej w październiku – przekazał Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

Jak dodał, aktualnie trwa żmudny proces fugowania ceglanej elewacji. - Czekamy także nadal na położenie skorygowanego daszku wieży zegarowo-widokowej. Za kilkanaście dni, po zdjęciu rusztowań, zobaczymy w pełni urok wspaniałego architektonicznie budynku, który znów, jak po wybudowaniu, będzie zdobił nasze miasto i służył mieszkańcom – podkreślił burmistrz Czeladzi.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Wykonawca prac – firma Anna-Bud – zaczął całe przedsięwzięcie od prac związanych ze wzmocnieniem, konserwacją, a w większości odtworzeniem istniejących murów oraz konstrukcji. Rozprowadzone zostały również po obiekcie instalacje sanitarne i elektryczne. W marcu br. zamontowana została drewniana nadbudówka wieży. By umożliwić dostęp do przeźroczystego zegara należało zmienić jej konstrukcję, ponieważ istniejąca była zbyt wąska, aby zmieścić w niej schody. Ostatecznie okazało się, że jej nowy kształt nie do końca spełnia oczekiwania, tak więc cała konstrukcja po raz kolejny został zdjęta do poprawki.

Podczas prac w cechowni robotnicy musieli mierzyć się z wieloma wyzwaniami i sytuacjami, których nie dało się na początku przewidzieć.

Nie przeocz

- Niestety, obiekt przez wiele lat stał bez zabezpieczenia a projekt powstał aż pięć lat temu. Od momentu sporządzenia projektu wiele elementów uległo niekorzystnym wpływom środowiska, a wręcz zniszczeniu. Wiele elementów zostało też rozkradzionych lub zdewastowanych. W trakcie realizacji prac wykonaliśmy wiele badań i ekspertyz, obrazujących aktualny stan poszczególnych elementów budowlanych – tłumaczy Maciej Hołda, kierownik projektu w firmie Anna-Bud.

Część konstrukcji przewidzianych do zachowania było tak zniszczonych, że trzeba je było rozebrać i odtworzyć.

- Musieliśmy walczyć między innymi ze znacznym zawilgoceniem ścian, oraz skutkami niszczącego działania sił przyrody- zwłaszcza wpływu wilgoci i mrozu. Do tego celu zastosowaliśmy wiele zabiegów, które siłą rzeczy nie mogły zostać przewidziane na etapie projektu, co pochłonęło niestety znaczną ilość nie tylko funduszy, ale i czasu – podkreśla Maciej Hołda.

W budynku byłej kopalnianej cechowni powstanie Postindustrialne Centrum Dziedzictwa Górnictwa Węglowego w Czeladzi. Będzie też budynek nowoczesnej mediateki, który powstał od podstaw, a ma wygląd czarnej, ogromnej bryły. Sali muzealnej towarzyszyć mają pracownie dla pracujących tam muzealników. Nad głównym pomieszczeniem muzealnym zawiśnie natomiast sala konferencyjna w kształcie bryły węgla na około 150 miejsc. Ciekawym uzupełnieniem całego obiektu będzie wspomniana, wyremontowana wieża zegarowa, która oprócz swojej zasadniczej, zegarowej funkcji, stanie się też wieżą widokową. Część głównej bryły budynku będzie przygotowana do uruchomienia w przyszłości restauracji i kawiarni. To wszystko na terenie dawnej kopalni Saturn, w budynku byłej cechowni. Inwestycja będzie kosztowała około 31 mln zł, w tym prawie 20 milionów złotych to unijna dotacja.

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera