Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dawne budynki Huty Szkła w Zawierciu rozbierane. 1400 nowych mieszkań na terenach po hucie

Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk\ Dziennik Zachodni
Na terenach po byłej hucie szkła w Zawierciu trwają prace rozbiórkowe kompleksu budynków po dawnym zakładzie. Nowy właściciel terenu, którym jest firma Hydro-Mar Mariusz Prokop z Zawiercia zbuduje tam "miasto w mieście", nowoczesne osiedle z całą potrzebną infrastrukturą. Powstanie 1400 mieszkań. Projekt osiedla wykonała Pracownia Architektoniczna Czora&Czora z Katowic. Obecnie właściciel jest w fazie wyburzenia budynków, rewitalizacji i sprzątania terenu. Wszystkie budynki, oprócz jednego, ze względu na ich katastrofalny stan, zagrażający zawaleniem, zostaną wyburzone. Pozostanie jeden, który jest wpisany do rejestru zabytków. Jest to budynek z zegarem i wieżyczką.

Skąd taka inwestycja w historycznym miejscu Zawiercia?

Główną motywacją zainicjowania tego projektu jest rozwój przemysłowy w Zawierciu i brak lokali dla pracowników i ich rodzin, a także kluczowy punkt, jakim będzie dworzec w Zawierciu w komunikacji do portu lotniczego w Pyrzowicach. Osiedle będzie sąsiadować z dworcem, a jednocześnie z nowym peronem w Zawierciu, który będzie prowadził do portu lotniczego w Pyrzowicach. Obiekty byłej huty szkła stały latami w stanie katastrofalny, zagrażając zawaleniem. Jest to kompleks w centrum miasta, który nie służy nikomu. Finalnie na osiedlu będzie znajdować się około 1400 mieszkań w zabudowie kwartałowej, i ich oddanie ma nastąpić w ciągu 5 lat. Ceny mają nie odbiegać drastycznie od mieszkań na rynku wtórnym w Zawierciu.

- Pod uwagę przy tej inwestycji wzięliśmy rozwój przemysłowy w Zawierciu. Większość osób, które pracują na terenach przemysłowych, wynajmują mieszkania w Dąbrowie Górniczej czy Będzinie i dojeżdżają. Pod uwagę wzięliśmy rozwój dworca, który będzie głównym dworcem komunikacyjnym z portem lotniczym w Pyrzowicach. Tutaj będzie centrum przesiadkowe, więc daje to też duży potencjał. Chcemy aby to było miasto w mieście, osiedle z przedszkolem, ze sklepami, z całą infrastrukturą, która zapewni temu osiedlu całe życie - komentuje Mariusz Prokop, właściciel firmy Hydro-Mar, który jest nowym właścicielem terenu oraz inicjatorem inwestycji.

Jak będzie wyglądać nowe osiedle na byłych terenach Huty Szkła w Zawierciu?

Z prezentacją koncepcji nowego osiedla na jednej z Komisji Budżetu i Gospodarki w UM w Zawierciu wyszedł Krzysztof Wanecki, pełnomocnik firmy Hydro-Mar Mariusz Prokop, właściciela terenów po Hucie Szkła w Zawierciu, który podkreślał newralgiczność tego miejsca w Zawierciu i potrzebę jego rewitalizacji.

- W związku z modernizacją linii kolejowej Zawiercie-Pyrzowice ten teren stanie się naszym zdaniem newralgicznym punktem Miasta. Chcieliśmy go właśnie zrewitalizować w postaci budownictwa mieszkaniowego wraz z zapleczem usługowym i przedszkolem zlokalizowanym na tym terenie i funkcję usługową. Tak naprawdę wszystko się rozwinie w trakcie realizacji. Od momentu rozpoczęcia w ciągu 5 lat chcielibyśmy zakończyć całą inwestycję.

Architekt Aleksander Czora z Pracowni Architektonicznej Czora&Czora w Katowicach na tej samej komisji przedstawił wizję zagospodarowania terenu po hucie szkła w Zawierciu, zapewniając, że obiekt zabytkowy stojący na samym środku zostanie zrewitalizowany. Cały teren ma 6 ha.

- Mówimy o terenie leżącym pomiędzy ulicą Towarową i Żabią o powierzchni około 6 ha, obecnie zagospodarowanym budynkami Huty. Z bardzo ważnym obiektem zabytkowym stojącym na samym środku, który zamierzamy rewitalizować i przywrócić do dawnej świetności. Głównym celem naszych zabiegów jest znalezienie optymalnego rozwiązania dla zlokalizowania funkcji mieszkaniowej i towarzyszących im funkcji usługowych na tym terenie. Jako że jesteśmy w centrum Zawiercia, zdecydowanie uważamy, że zabudowa powinna mieć charakter kwartałów mieszkalnych z usługami w parterach, z ruchem pieszo-samochodowym, ale zdecydowaną dominacją ruchu pieszego.

Każde mieszkanie miałoby posiadać własny ogródek, a większość miejsc parkingowych miałaby być usytuowana w garażach podziemnych.

- Część miejsc parkingowych byłaby na terenie, większość pod budynkami mieszkalnymi. Wszystkie budynki będą wyposażone w garaże podziemne. Byłyby tam umiejscowione ogródki przydomowe przy wszystkich mieszkaniach, uważamy, że własność prywatna przy mieszkaniach powoduje, że tereny są bardziej zadbane, są lepiej zorganizowane. Jesteśmy w stanie uzyskać przy średniej powierzchni mieszkania 50 m ponad 1400 mieszkań.

Na jakim etapie wdrażania projektu jest właściciel?

Obecnie trwają prace przygotowawcze pod budowę nowej inwestycji. Są to prace związane z wyburzaniem kompleksu budynków należących do huty szkła w Zawierciu, które były w katastrofalnym stanie. Właściciel terenów chce jak najszybciej realizować inwestycje, aby nie powstawał zastój. W związku z tym na bieżąco pozyskiwane są kolejne pozwolenia związane z inwestycją.

- Obecnie jesteśmy w trakcie sporządzania uwarunkowań środowiskowych i technicznych, które opracowuje projektant. Systematycznie trwa proces uzyskiwania niezbędnej dokumentacji, aby prace mogły iść zgodnie z harmonogramem i nie powstawał zastój. Na terenie zostanie zabytek wpisany przez konserwatora zabytków, jest to budynek z tzw. zegarem i wieżyczką, reszta będzie usunięta, ponieważ groziło im zawalenie, kompleks ten straszył Zawiercie - komentuje Mariusz Prokop właściciel firmy Hydro-Mar oraz terenów po byłej hucie szkła w Zawierciu.

Zobaczcie w galerii zdjęcia wizualizacji nowego osiedla oraz z rozbiórki budynków i rewitalizacji placu. Inwestor podkreśla, że w związku z dynamiką projektu w wizualizacji mogą nastąpić jeszcze zmiany.

- W wizualizacji mogą nastąpić jeszcze jakieś zmiany, bo to zabudowa kwartałowa, czyli bloki w kwadracie z dziedzińcem. Zakładamy, że ceny tych mieszkań nie będą wygórowane. Obserwujemy w Zawierciu rynek mieszkań używanych, to nasze ceny nie będą jakoś drastycznie odskakiwać od cen obecnych mieszkań z rynku wtórnego - podkreśla Mariusz Prokop.

Mieszkania miałyby być głównie na zasadzie sprzedaży tych, rozpatrywana jest również możliwość wynajmu długoterminowego mieszkań. Wkrótce zostanie otwarte biuro przy ulicy 3-go Maja obsługujące inwestycje. Powstanie też strona internetowa, na której na bieżąco będzie opisywany stan inwestycji.

Eksport wyrobów z zawierciańskiego zakładu odbywał się praktycznie do wszystkich krajów świata. Jak na czasy wytworzenia, wyroby z Zawiercia, odznaczały się pionierskim oraz nowoczesnym stylem, docenianym na rynkach zagranicznych. W 1998 r. zakład został przekształcony w spółkę akcyjną, a 11 lat później przeszedł w ręce prywatnych inwestorów. Postępujące problemy doprowadziły do upadłości spółki w 2016 r. i definitywnego zakończenia jej działalności dwa lata później. Od 2004 r. Huta Szkła w Zawierciu znajdowała się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera