Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dawne domy wczasowe w Łebie i Poraju wystawione na sprzedaż [ZDJĘCIA ARCHIWALNE]

B. Romanek, J. Strzelczyk
Dwa pohutnicze ośrodki wypoczynkowo-szkoleniowe w Łebie i w Jastrzębiu koło Poraja, chce sprzedać częstochowski Regionalny Fundusz Gospodarczy SA, spółka Skarbu Państwa.

Na myśl o dawnych hutniczych ośrodkach łezka zakręci się w oku wielu częstochowianom. Łeba była bowiem przez wiele lat nadmorskim kurortem, gdzie niemal wszędzie spotykało się wczasowiczów z Częstochowy. Wielu z nich do dzisiaj pamięta swój wypoczynek. To w tym ośrodku rodziły się wielkie miłości, nie tylko wakacyjne, bo część z nich przetrwała na długie lata.

Obydwa ośrodki są wciąż w bardzo dobrym stanie. Ośrodek "Bałtyckie Marzenie" jest klasycznym ośrodkiem wypoczynkowym, położonym 400 metrów od morza. Ma 250 miejsc noclegowych w komfortowo i funkcjonalnie urządzonych pokojach oraz apartamentach o standardzie hotelowym. Goście ośrodka mają do dyspozycji klimatyzowaną jadalnię, klimatyzowaną kawiarnię, salę gier, boisko do gry w siatkówkę plażową, kort tenisowy, wypożyczalnię rowerów, ogródek letni z grillem.

Ośrodek w Jastrzębiu koło Poraja nadaje się natomiast doskonale do organizacji różnego rodzaju konferencji. - Ośrodek cieszy się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza w okresie letnim. Już w tej chwili bardzo trudno o wolne miejsca w sezonie - mówi Marcin Buczek, dyrektor ośrodka w Poraju.

Inne zakłady pracy w naszym regionie już sprzedały swoje ośrodki. W tym roku Jastrzębska Spółka Ubezpieczeniowa, należąca do grupy kapitałowej JSW, sprzedała za 990 tysięcy zł ośrodek wypoczynkowy "Dargin" na Mazurach.

W Myszkowie cztery największe zakłady przemysłowe miały swoje ośrodki wypoczynkowe, które zostały sprzedane, kiedy te przedsiębiorstwa padały, jedno po drugim w latach 90. Myszkowskie Zakłady Metalurgiczne "Mystal", największy i najbogatszy zakład w Myszkowie, miał ośrodki w Zaborzu, w gminie Żarki, nad zalewem, w Hucisku "Orle Gniazdo" oraz w Kołobrzegu i w Szczytnej w Kotlinie Kłodzkiej. Fabryka "Światowit" miała ośrodki w Zaborzu i w Skowronkach na Mierzei Wiślanej.

Myszkowskie Zakłady Papiernicze wysyłały swoich pracowników na wypoczynek do Zaborza i do Szczawnicy.

Dzisiaj już bardzo niewiele zakładów pracy ma własne ośrodki wypoczynkowe. Jednym z nich jest częstochowski MPK. Są tam 32 domki, 4- i 5-osobowe, budynek socjalny, sala sportowa. - My ten ośrodek dzierżawimy - mówi Roman Bolczyk, prezes MPK. - Teren należy do Skarbu Państwa.

W praktyce teren jest w gestii samorządu Częstochowy. Na razie nie przynosi ani zysków, ani strat. W Kulach w powiecie kłobuckim funkcjonuje z powodzeniem Ośrodek Szkolenia Służby Więziennej, który jest równocześnie ośrodkiem wypoczynkowym. W tym roku ma być nawet remontowany.



*Slash w Katowicach! Spodek oszalał [SENSACYJNE ZDJĘCIA i WIDEO]
*Hajmat, hanysy, gorole, powstania śląskie, godka! [Śląski Słownik Pojęć Kontrowersyjnych]
*Ranking szkół nauki jazdy 2013
*Poznaj tajemnicę abdykacji papieża Benedykta XVI

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!