Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dawny Będzin wraca filmem i pomnikiem

Magdalena Nowacka
Władysław Skarżyński, Marcin Lazar i Lucyna Czajka w kinie
Władysław Skarżyński, Marcin Lazar i Lucyna Czajka w kinie Fot. Grzegorz Goik
Towarzystwo Przyjaciół Będzina chce przypomnieć wszystkim mieszkańcom regionu zagłębiowskiego historię tego królewskiego miasta. I to w unikalnej formie.

Przygotowuje właśnie prezentację niemieckiego filmu z czasów okupacji Będzina. Zamierza też odbudować dawny pomnik Nike, na placu 3 Maja.

Ten wyjątkowy film będzie można zobaczyć najprawdopodobniej 11 listopada, przy okazji Święta Niepodległości w przedwojennym kinie "Nowość", przy ul. Potockiego. Wyświetlany będzie tu po raz drugi, a już pierwsza emisja we wrześniu br. cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Film odnalazł jeden z mieszkańców Będzina, Ryszard Huras. Przekazał go Towarzystwu Przyjaciół Będzina.

- Ryszard znalazł film w starych garażach przy alei Kołłątaja, w okolicy będzińskiego szpitala - mówi Władysław Skarżyński, lokalny pasjonat historii. - Opowiadał, że podobno było ich więcej. Może ktoś je zabrał i leżą teraz gdzieś na strychu, w jakiejś szufladzie - dodaje. - Film był zniszczony, słabej jakości.

Przeleżał przecież 60 lat - mówi Marcin Lazar, wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Będzina. Pokazuje sceny, w których Polacy remontują miasto. Dzięki Wojciechowi Grabowskiemu, filmowcowi z Będzina, film udało się przygotować do projekcji. Chociaż trwa kilka minut, wzbudził wiele emocji. - Widzowie mówili z podnieceniem, że w końcu widzieli m.in. ulicę Modrzejowską, plac Kazimierza Wielkiego, takimi, jakimi były za czasów ich dziadków i pradziadków. I wtedy zrodził się pomysł, by film pokazywać częściej. Może zrobić coś na kształt kroniki? Chcielibyśmy dotrzeć do innych filmów z tamtych czasów. Może czytelnicy "Dziennika Zachodniego" je mają i mogliby się nimi z nami podzielić - dodaje Marcin Lazar.

Przychylna pomysłowi jest Lucyna Czajka, kierowniczka kina. Będzinianie chcą też odbudować pomnik Nike. To symbol związany z historią przedwojennego Będzina, który Niemcy zburzyli w 1939 r. Nike od 1933 r. wieńczyła pomnik "Poległym w obronie ojczyzny żołnierzom 11 pułku piechoty" w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 r. Dziś stoi tam symboliczny postument, a pomnik jest poświęcony "Poległym za Wolną Polskę". Pomóc ma Lidia Sztwiertnia, rzeźbiarka, która tworzy miniaturę pomnika. Wystawiona będzie w witrynie zakładu fotograficznego przy ul. Małachowskiego już 11 listopada. - Chcemy, aby mieszkańcy zobaczyli, czy podoba im się taka forma. Mam nadzieję, że za rok, 11 listopada, będzińska Nike wróci już na swoje miejsce - dodaje Waldemar Szydło, prezes TPB.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!