Debata DZ na EKG 2017: Metropolia śląsko-zagłębiowska będzie...

  Debata DZ na EKG 2017: Metropolia śląsko-zagłębiowska będzie bardziej znaczącym graczem

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Metropolia śląsko - zagłębiowska z dwoma milionami mieszkańców będzie bardziej znaczącym i widocznym graczem niż pojedyncze miasta, działające samodzielnie. Trzeba dokładnie rozważyć katalog zadań metropolii, aby mogła się rozwijać, a nie skupiać się jedynie i tylko na sprawniejszym zarządzeniu dotychczasowymi kwestiami. To wnioski z debaty "DZ" prowadzonej podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego "Metropolia śląsko - zagłębiowska. Zadania na już".
  Debata DZ
  1/23
  przejdź do galerii

  Debata DZ ©Arek Gola

  Podczas pierwszego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego, na scenie otwartej redaktor naczelny "DZ" Marek Twaróg oraz red. Marcin Zasada zaprosili do dyskusji na temat zadań metropolii śląsko - zagłębiowskiej.

  W debacie wzięli udział: Wojciech Saługa, marszałek województwa, Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski, Jerzy Buzek, były premier i poseł do Parlamentu Europejskiego, Małgorzata Mańka - Szulik, prezydent Zabrza, Marcin Krupa, prezydent Katowic, oraz Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

  Zaproszeni goście zwracali uwagę przede wszystkim na to, że metropolia, w której będzie mieszkać łącznie około 2 mln osób, będzie bardziej znaczącym graczem niż pojedyncze miasta, działające samodzielnie.

  - Miasta śląskie i zagłębiowskie są nierozpoznawalne z poziomu europejskiego. Jeśli ktoś nie zdaje sobie z tego sprawy, to okłamuje sam siebie - mówił Jerzy Buzek. Zaznaczając dowcipnie, że sytuacja mogłaby być odmienna, gdybyśmy mieli np. drużynę piłkarską, grającą w Lidze Mistrzów, która ściągnęłaby uwagę mieszkańców Starego Kontynentu.

  Zobacz galerię

  - Rozwój metropolii jest proces nieskończony. Ten rozwój będzie tak długotrwały, jak długo będziemy mieć pomysły na to, by wyrastała na coś wyjątkowego. A musi to być coś tak wyjątkowego, aby było zauważalne na mapie świata - mówił Marcin Krupa, prezydent Katowic.

  Podczas dyskusji prezydent Sosnowca zwracał uwagę na to, że metropolię śląsko - zagłębiowską będą tworzyć miasta i te bogatsze, i te które mają mniej zasobów finansowych. Tymczasem w nowej strukturze nie można pozwolić na to, aby biedni pozostawali biednymi i należy stwarzać możliwości, by mogli gonić bogatszych.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo