MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Debata energetyczna podczas EKG w Katowicach. Małe reaktory jądrowe szansą dla polskiej gospodarki i gwarancją taniej energii

Piotr Chrobok
Wideo
od 16 lat
SMR-y, czyli małe reaktory jądrowe to szansa na rozwój polskiej gospodarki i gwarancja taniej energii, ale zanim polska energetyka będzie oparta o atom, czeka ją dekarbonizacja, a nim do tego dojdzie należy maksymalnie wykorzystać posiadane zasoby. To opinie ekspertów dotyczące bezpieczeństwa energetycznego Polski, jakie wybrzmiały podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Debata energetyczna podczas EKG w Katowicach. Małe reaktory jądrowe szansą dla polskiej gospodarki i gwarancją taniej energii

Na temat bezpieczeństwa energetycznego debatowali: Dawid Jackiewicz, zastępca prezesa zarządu ORLEN Synthos Green Energy SA, prof. Marian Turek z Głównego Instytutu Górnictwa i Tomasz Heryszek, prezes zarządu Węglokoks.

Zdaniem Tomasza Heryszka, z powodu wojny w Ukrainie, która wywołała kryzys energetyczny, Polska jest na tle innych państw europejskich w bardzo dobrej sytuacji.

- Od zeszłego roku jesteśmy zdywersyfikowani jeśli chodzi o ropę, gaz i węgiel. I jesteśmy chyba w najlepszej sytuacji z państw europejskich jeśli chodzi o to bezpieczeństwo surowcowe i bezpieczeństwo energetyczne - podkreśla prezes Węglokoksu.

W ocenie ekspertów, jeszcze przez najbliższe lata polska energetyka mimo trwającej dekarbonizacji będzie oparta o węgiel, co rodzi pewne problemy.

- Odejście od węgla zdecydowanie jest nieuniknione, natomiast problem polega na tym, że nasze bezpieczeństwo zarówno pod względem powszechnym, ekonomicznym, jak i środowiskowym opiera się w znacznej części na węglu, zarówno kamiennym, jak i brunatnym. Ciąży na nas wielki obowiązek wykorzystania do maksimum tego, co posiadamy. Musimy o tym pamiętać, budując politykę na kolejne lata - zaznacza prof. Marian Turek z Głównego Instytutu Górnictwa.

Z kolei już po przeprowadzeniu dekarbonizacji, bezpieczeństwo energetyczne mają dawać Polsce elektrownie jądrowe, a dokładnie SMR-y - małe reaktory jądrowe.

- To jest dla nas ogromna szansa rozwojowa. Wskazaliśmy siedem potencjalnych, optymalnych lokalizacji, w miejscu których chcemy wybudować elektrownię jądrową, ale to nie są ostatnie lokalizacje. Do końca tego roku pokażemy kolejnych kilkanaście. Myślę, że w latach 30. i 40. front budowy elektrowni jądrowych będzie mniej więcej na poziomie kilkudziesięciu lokalizacji - mówi Dawid Jackiewicz, zastępca prezesa zarządu ORLEN Synthos Green Energy.

Dzięki energii wytwarzanej przez małe reaktory jądrowe, stabilna ma być również jej cena.

- Energetyka jądrowa to generacja mocy nieobarczona w przyszłości opłatami związanymi z emisją zanieczyszczeń do atmosfery. Nie będziemy musieli obawiać się tych wszystkich elementów destabilizujących sytuację na rynku jeśli chodzi o ceny. Gdybyśmy dzisiaj postawili obok siebie dwie inwestycje: elektrownię gazową i elektrownię jądrową, założylibyśmy, że obie będą funkcjonować przez 25 lat i przyjęlibyśmy koszt uprawnień na poziomie 90 euro za tonę, to z samej oszczędności na emisji dwutlenku węgla do atmosfery, bylibyśmy w stanie sfinansować budowę elektrowni jądrowej. To pokazuje z jak wielkimi oszczędnościami mamy do czynienia - wskazuje Dawid Jackiewicz.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni