Debata energetyczna podczas EKG w Katowicach. Małe reaktory jądrowe szansą dla polskiej gospodarki i gwarancją taniej energii

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
SMR-y, czyli małe reaktory jądrowe to szansa na rozwój polskiej gospodarki i gwarancja taniej energii, ale zanim polska energetyka będzie oparta o atom, czeka ją dekarbonizacja, a nim do tego dojdzie należy maksymalnie wykorzystać posiadane zasoby. To opinie ekspertów dotyczące bezpieczeństwa energetycznego Polski, jakie wybrzmiały podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Debata energetyczna podczas EKG w Katowicach. Małe reaktory jądrowe szansą dla polskiej gospodarki i gwarancją taniej energii

Na temat bezpieczeństwa energetycznego debatowali: Dawid Jackiewicz, zastępca prezesa zarządu ORLEN Synthos Green Energy SA, prof. Marian Turek z Głównego Instytutu Górnictwa i Tomasz Heryszek, prezes zarządu Węglokoks.

Zdaniem Tomasza Heryszka, z powodu wojny w Ukrainie, która wywołała kryzys energetyczny, Polska jest na tle innych państw europejskich w bardzo dobrej sytuacji.

- Od zeszłego roku jesteśmy zdywersyfikowani jeśli chodzi o ropę, gaz i węgiel. I jesteśmy chyba w najlepszej sytuacji z państw europejskich jeśli chodzi o to bezpieczeństwo surowcowe i bezpieczeństwo energetyczne - podkreśla prezes Węglokoksu.

W ocenie ekspertów, jeszcze przez najbliższe lata polska energetyka mimo trwającej dekarbonizacji będzie oparta o węgiel, co rodzi pewne problemy.

- Odejście od węgla zdecydowanie jest nieuniknione, natomiast problem polega na tym, że nasze bezpieczeństwo zarówno pod względem powszechnym, ekonomicznym, jak i środowiskowym opiera się w znacznej części na węglu, zarówno kamiennym, jak i brunatnym. Ciąży na nas wielki obowiązek wykorzystania do maksimum tego, co posiadamy. Musimy o tym pamiętać, budując politykę na kolejne lata - zaznacza prof. Marian Turek z Głównego Instytutu Górnictwa.

Z kolei już po przeprowadzeniu dekarbonizacji, bezpieczeństwo energetyczne mają dawać Polsce elektrownie jądrowe, a dokładnie SMR-y - małe reaktory jądrowe.

- To jest dla nas ogromna szansa rozwojowa. Wskazaliśmy siedem potencjalnych, optymalnych lokalizacji, w miejscu których chcemy wybudować elektrownię jądrową, ale to nie są ostatnie lokalizacje. Do końca tego roku pokażemy kolejnych kilkanaście. Myślę, że w latach 30. i 40. front budowy elektrowni jądrowych będzie mniej więcej na poziomie kilkudziesięciu lokalizacji - mówi Dawid Jackiewicz, zastępca prezesa zarządu ORLEN Synthos Green Energy.

Dzięki energii wytwarzanej przez małe reaktory jądrowe, stabilna ma być również jej cena.

- Energetyka jądrowa to generacja mocy nieobarczona w przyszłości opłatami związanymi z emisją zanieczyszczeń do atmosfery. Nie będziemy musieli obawiać się tych wszystkich elementów destabilizujących sytuację na rynku jeśli chodzi o ceny. Gdybyśmy dzisiaj postawili obok siebie dwie inwestycje: elektrownię gazową i elektrownię jądrową, założylibyśmy, że obie będą funkcjonować przez 25 lat i przyjęlibyśmy koszt uprawnień na poziomie 90 euro za tonę, to z samej oszczędności na emisji dwutlenku węgla do atmosfery, bylibyśmy w stanie sfinansować budowę elektrowni jądrowej. To pokazuje z jak wielkimi oszczędnościami mamy do czynienia - wskazuje Dawid Jackiewicz.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie