Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Debata o bezpieczeństwie w Bluszczowie. "O bezpieczeństwie nas samych decyduje odpowiedzialność społeczna"

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Wideo
od 16 lat
Bezpieczeństwo lokalnych społeczności było najważniejszą kwestią omawianą podczas debaty, która w niedzielę 28 maja odbyła się w Bluszczowie. W wydarzeniu zorganizowanym przez Ewę Gawędę, senator z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, wzięli udział samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, a także organizacji pozarządowych. - Bezpieczeństwo to nie wszystko, ale nic nie byłoby ważne, nic nie mogłoby się realizować, gdyby człowiek nie czuł się bezpiecznie - podkreślała senator Ewa Gawęda.

Debata o bezpieczeństwie w Bluszczowie, w powiecie wodzisławskim

Starosta powiatu wodzisławskiego, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, a także organizacji pozarządowych, wzięli udział w niedzielnej debacie dotyczącej współczesnego wymiaru bezpieczeństwa lokalnych społeczności, która została zorganizowana w Bluszczowie, w powiecie wodzisławskim. Na zaproszenie senator Ewy Gawędy, toczyła się dyskusja dotycząca bezpieczeństwa w powiecie wodzisławskim. Celem debaty było określenie wyzwań, jakie stoją zarówno przed samorządowcami, jak i służbami mundurowymi, by mieszkańcy mogli czuć się bezpiecznie. Zebrani goście wspólnie zastanawiali się, co należy zrobić, by mieszkańcy czuli się bardziej bezpieczni.

- Temat jest niezwykle ważny, gdyż za naszą wschodnią granicą toczy się wojna. Ma to również wpływ na mieszkańców Polski - podkreślała senator Ewa Gawęda.

Jak podkreślała senator z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, w zapewnianiu bezpieczeństwa mieszkańców istotna jest współpraca między wszystkimi służbami, ale również samorządowcami, jednostkami rządowymi czy społecznymi.

- Współpraca pomiędzy wszystkimi jednostkami (z obszaru powiatów raciborskiego i wodzisławskiego oraz miast na prawach powiatu Jastrzębia-Zdroju i Żor red.) jest wzorowa. Sama frekwencja dzisiejszego wydarzenia pokazuje, że konieczne jest, by na ten temat rozmawiać i wspólnie zastanowić się, co jeszcze można zmienić w obszarach związanych z bezpieczeństwem - dodawała senator Ewa Gawęda.

Wiele wymiarów bezpieczeństwa

O zagrożeniach dla lokalnego systemu bezpieczeństwa mówił wicestarosta wodzisławski, Tadeusz Skatuła. Jak podkreślał, istnieje kilka kategorii tych zagrożeń.

- To przede wszystkim przestępczość pospolita, zagrożenia ekologiczne, sanitarno-epidemiologiczne oraz weterynaryjne. To również zagrożenia w ruchu drogowym, lecz także zachowania oraz stanu zdrowia zwierząt - wskazywał wicestarosta Tadeusz Skatuła.

Przedstawiciele służb mundurowych zwracali szczególną uwagę na zagrożenia bezpieczeństwa dotyczące przestępczości, migracji ludności, pożarów lub klęsk żywiołowych. Jak wskazywano, dla powiatu wodzisławskiego zagrożeniem bezpieczeństwa może być również nadgraniczne położenie, co może wiązać się z przestępstwami dotyczącymi migracji ludzi czy przemytu.

- Podstawą sprawnego funkcjonowania lokalnych systemów bezpieczeństwa jest jasne, stabilne prawo, określające w jednoznaczny sposób kompetencje organów administracji rządowej i samorządowej. [...] To również odpowiedzialność społeczna, bo to mieszkańcy powinni być odpowiedzialni za siebie, za swoje rodziny i swój dobytek - mówił wicestarosta Skatuła.

Istotna rola organizacji pozarządowych w zapewnianiu bezpieczeństwa

Jeszcze inny wymiar bezpieczeństwa poruszyła Renata Irytowska, dowódca Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej z Knurowa. Choć organizacja ta głównie zajmuje się poszukiwaniem osób zaginionych, jej rolą jest również prewencja, związana z uświadamianiem ludzi o tym jak mogą bezpiecznie żyć.

- To zarówno bezpieczeństwo w domu, bezpieczeństwo w sieci czy na zewnątrz - mówiła Renata Irytowska.

Poruszono również kwestię dotyczącą bezpieczeństwa osób starszych, którzy ze względu na swój stan zdrowia oraz wiek, nie zawsze są w stanie samodzielnie o siebie zadbać. Jak wskazywano, kluczową rolę pełni tu rodzina, ale i sąsiedzi, którzy powinni odpowiednio reagować, widząc możliwe zagrożenia.

- W szczególności u osób z demencją, ważne jest zamontowanie takiej osobie opaski, zegarka czy GPS-u w breloczku. Bardzo często zdarza się, że senior zapomina telefonu i nie można zlokalizować go w ten sposób. Naszą rolą jest również to, by powiedzieć seniorowi, że nie jest to forma kontroli, a dbałość o jego bezpieczeństwo - mówiła dowódca Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej z Knurowa.

Jak z kolei zapowiedział obecny na debacie Dariusz Polowy, prezydent Raciborza, kolejna debata o bezpieczeństwie ma odbyć się właśnie w tym mieście. Tuż po zakończonej rozmowie, w Bluszczowie odbył się festyn, podczas którego w dalszym ciągu poruszano kwestie bezpieczeństwa, ale i zbierano środki na nowy wóz strażacki dla stażaków-ochotników z tej miejscowości.

Nie przeocz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera