Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Debata prezydencka TVN 21.05.2015 ONLINE Komorowski kontra Duda. Debata TVN Czas Decyzji [WIDEO]

Michał Wroński
Debata prezydencka TVN Komorowski - Duda PRZEJDŹ DO TRANSMISJI ONLINE
Debata prezydencka TVN Komorowski - Duda PRZEJDŹ DO TRANSMISJI ONLINE TVN/X-News
DEBATA TVN CZAS DECYZJI LIVE W INTERNECIE Debata prezydencka TVN 21.05.2015 GODZ. 19.35. W czwartek odbyła się druga debata między Bronisławem Komorowskim, a Andrzejem Dudą. Obaj kandydaci na prezydenta zmierzyli się w studio TVN po zakończeniu wieczornych „Faktów”. Komorowski i Duda odpowiedzieli na serię 15 pytań. ZOBACZ DEBATĘ PREZYDENCKĄ ONLINE

Debata prezydencka TVN, TVN24, TVN24 Biznes i Świat 21.05.2015

Debata prezydencka była ostatnią przed II turą wyborów prezydenckich 2015 i miała rozwiać wszelkie wątpliwości wyborców, którzy w przyszłą niedzielę znów pójdą do urn.

TUTAJ ANDRZEJ DUDA I BRONISŁAW KOMOROWSKI ODPOWIADAJĄ NA PYTANIA WYBORCÓW
KAMPANIA WYBORCZA PRZED WYBORAMI PREZYDENCKIMI 2015 NA OSTATNIEJ PROSTEJ

Debata pod hasłem Czas Decyzji odbyła się w TVN. Naprzeciwko siebie stanęli dwaj kandydaci na prezydenta Bronisław Komorowski i Andrzej Duda. Była to druga debata prezydencka po niedzielnej debacie w TVP.Debata prezydencka TVN odbywała się pod hasłem Czas decyzji. Pod takim hasłem można też było na bieżąco śledzić wszelkie komentarze na Twitterze:



20.49
Justyna Pochanke kończy debatę. Życzy kandydatom pięknej niedzieli.

20. 48
Komorowski mówi, że przegrana w pierwszej turze była dla niego sygnałem. "Wybory prezydenckie będa naprawdę. To nie będzie randka w ciemno. To będzie decyzja, kto będzie sternikiem nawy państwowej (...), kto będzie sternikiem polskiego wojska". Powołuje się na swoją wiedzę i umiejętności. "Proszę o państwa głosy. Będzie się decydowała przyszłość Polski. Czy będzie to Polska oparta o wolność".

20.45
Dwuminotwe "orędzia" kandydatów. Zaczyna Duda.

Mówi o nagłych zmianach poglądów Komorowskiego odnośnie zmiany konstytucji, obniżanie wieku emerytalnego. "Jestem człowiekiem stabilnym, ale przede wszystkim słucham tego, co mówią moi rodacy. Oni są moim ekspertami. Jesteśmy wielką wspólnotą."

Po raz kolejny mówi o potrzebie obniżenia kwoty wolnej od podatku. Podkreśla, że chce być prezydentem dialogu.

20.42
Komorowski pyta: pokaż mi swoich przyjaciół, powiem ci kim jesteś. Mówi o posłance Pawłowicz, która określiła flagę UE mianem "szmaty".

Duda: Wiem, że pan bardzo chętni zrzuci na mnie odpowiedzialności za wszystkich dookoła. Mówi, że trzeba uczestniczyć w integracji europejskich, to nasz sukces. W UE trzeba się cały czas zabiegać o nasze interesy.

20.40
Duda mówi o hucznych obchodach zakończenia II wojny światowej. Ilu przywództwu państw, które należały do koalicji zwycięskiej, wzięło udział w tych obchodach?

Komorowski zastanawia się czy powinien zaprosić prezydenta Putina czy przywódców Europy Zachodniej.
Duda mówi, że obchodzy 70-lecia były porażką i symbolizowałą nieudolność polskiej polityki zagranicznej.

20. 37
Pytanie o przyjazd Syryjczyków do Polski.

Duda: Ten rząd nie był w stanie sprowadzić Polaków, których życie było zagrożone w Donbasie. To się musi zmienić. Polacy powinni móc zacząć wracać do Polski. Chrześcijanie ze wszystkich krajów są nam bliscy kulturowo. Jako prezydent będę się starał pomóc takim ludziom.

Komorowski: to niesłychanie poważny problem. Uważam, że Polskę powinno stać, aby przyjąć tych ludzi, zgodnie z procedurami, które obowiązują.

Komorowski pyta Dudę dlaczego nie wziął udziału w głosowaniu w PE odnośnie pomocy dla chrześcijan zagrożonych przez państwo islamskie.

20.32
Czy Polska powinna "płynąć w głównym nurcie" polityki zagranicznej z np. Niemcami czy powinniśmy stworzyć własny nurt w opozycji do europejskich potęg?

Komorowski mówi o Trójkącie Weimarskim, który pozwala nam na odgrywanie istotnej roli w Europie, a zwłaszcza we współpracy z Niemcami i Francją. Zarzuca teraz Dudzie, że za rządów PiS dystansowali się we współpracy międzynarodowej. "Polska musi budować dobre relacje dobrosąsiedzkie". Chodzi m.in. o Ukrainę i państwa, z którym łączą nas wspólne interesy.

Duda: Polska powinna realizować własne interesy i być na nie nastawiona. Duda podkreśla io partnerskiej współpracy w UE, ale chce żebyśmy byli tak traktowani. Powołuje się na pakiet klimatyczny. Mówi, że nie możemy być krajem kategorii B.

20.29
Czy gwarancje NATO są wystarczające?

Duda: Powinny powstać wspólne bazy NATO, zanim nie stworzymy silnej armii. Trzeba podjąć negocjacje z NATO. Do tego trzeba wychodzić z inicjatywą, a polska polityka teraz jest bierna. Polacy chcą żyć w pokoju i spokoju.

Komorowski: My jesteśmy w NATO, Polska jest częścią NATO. Dzisiaj działamy na rzecz całego wzmocnienia całej flanki wschodniej. Na moje zaproszenie odbędzie szczyt NATO. Ma przynieść wzmocnienie właśnie flanki wschodniej. Dzisiaj są żołnierze amerykańscy w Polsce. Nasze bezpieczeństwo to nasza armia, integracja europejska i wzmocnienie flanki wschodniej.

20.22
Polityka zagraniczna i trzecia część debaty. Pyta teraz Justyna Pochanke.

Pierwsze pytanie: czy prezydent Putin jest dla Polski największym zagrożeniem i jakie warunki należy przedstawić prezydentowi Rosji, żeby z pozycji wrogów przejść do współpracy?

Komorowski: Rosja przeszła do polityki konfrontacji z całym światem zachodnim, nie tylko z Polską. Jeśli Rosja zweryfikuje pod wpływem nacisków swoją praktykę polityczną, to powinniśmy z nią współpracować. Dla Polski Rosja jest bezpieczna wtedy, kiedy nie ma mocarskich aspiracji i się modernizuje. Musimy się ustawiać jako ta część świata zachodniego, która Rosję zna. Polska musi stać po stronie integracji europejskiej.

Duda: Polska powinna prowadzić ofensywną politykę zagraniczną. Nie wchodzić w konflikt, ale dostrzegać zagrożenie. Na naszych terenach powinny powstać bazy NATO. Powinniśmy mieć twardą infrastrukturę NATO. Podkreśla, że zakończenie konflikt na Ukrainie jest naszym interesem.

20.21
Duda cytuje list Komorowskiego i pyta o ustawy zwiększające podatki. Ile ich było?

Komorowski mówi, że cieszy się z ustawy o ulgach dla rodzin. W tym roku skorzystało z niej milion zamożnych rodzin. Dodaje, że lepiej nigdy nie podnosić podatków, ale jeśli rząd podejmuje taką decyzję, to prezydent nie powinien stawać na przeszkodzie.

Duda zarzuca Komorowskiemu, że ciągle zmienia zdanie. Powołuje się, że Komorowski podpisał kilkanaście ustaw, zwiększające podatki m.in. na ubranka dla dzieci.

20.18
Komorowski pyta dlaczego Duda był przeciwko konwencji antyprzemocowej? "Woła do pana 100 tys. ofiar przemocy".

Duda: Powinien się pan uderzyć w piersi, skoro liczba ofiar przemocy domowej wzrasta. Są dobre przepisy, które trzeba egzekwować. Mówi, że w krajach gdzie wprowadzono takie rozwiązania, jest więcej przemocy. Ta ustawa jest antyrodzinna. Podkopuje nasze podstawowe wartości. Nie godzę się z tym, żeby polskie obyczaje były zwalczane.

Ripostuje Komorowski: Odnoszę wrażenie, że czytaliśmy dwie różne konwencje. Nie dostrzegam żadnego zagrożenia dla polskiej rodziny. Polska nie może być krajem obojętnym na krzywdę ludzką. Pan stanął po złej stronie i chciał, żeby Polska stanęła po niewłaściwej stronie.

20.17
Pytanie o zbrojenia

Pierwszy odpowiada Komorowski. Kto tego nie rozumie, że żołnierzom trzeba dać nowoczesną broń i.... przerywa gong.

Duda mówi, że ludzie w Świdniku liczyli na kontrakt ws. nowego sprzętu dla polskiej armii.

20. 11
Rymanowski: Jakie projekty ustaw kandydaci zamierzają zgłosić, aby wzrosły pensje Polaków?

Duda: Od 2007 r. liczba Polaków, którzy zarabiają najniższą pensję, podwoiła się. Dziś potrzebne jest zwiększenie kwoty wolnej od podatku. Wniosę taki projekt - zapowiada Duda. To konieczne, bo to najbardziej potrzebne tym, którzy najmniej zarabiają. Druga sprawa to pomoc dla dzieci i rodzin najbiedniejszych, gdzie dochód na jednego członka rodziny jest niewiele wyższy niż 500 zł.

Komorowski zwraca się do Dudy odnośnie SKOKU Wołomin i senatora Bieleckiego. Wraca jednak do kwestii zarobków. Od rządów PiS wzrosło wynagrodzenie. Komorowski wspomina o programie pierwsza praca i dofinansowaniu zatrudnienia dla młodych absolwentów. "Bezrobocie jest, ale się zmniejsza. Masę mamy do zrobienia, ale nie można obiecywać gruszek na wierzbie".

20.07
Frankowicze i system bankowy w Polsce. Jak pomóc ludziom z kredytami?

Komorowski: Polska utrzymuje kontrolę nad system bankowym w postaci nadzoru. Duda chciał wyłączyć spod tego nadzoru kasy oszczędnościowe. Należy dążyć do tego, żeby państwo pomagało kredytobiorcom w trudnej sytuacji, ale Polacy powinni pamiętać o ryzku zadłużania się. Komorowski mówi, że niesprawiedliwe byłoby gdyby pomocą objąć tylko frankowiczów.

Duda: Jeśli chodzi o osoby skrzywdzone - ludzi stracili pieniądze przez KNF. Państwo Polskie powinno pomóc frankowiczom. Trzeba zmienić podejście. 2/3 polskich banków znajduje się w rękach obcego kapitału, powinny zostać repolonizowane. Frankowiczom trzeba ulżyć, trzeba powrócić do rozliczenia złotówkowego.

20.03
Temat emerytur.

Duda: podpisałem porozumienie ze związkami zawodowymi, którzy mają podobny postulat obniżenia wieku emerytalnego. Odbyłem spotkania w całej Polsce, na każdym z nich była to jedna z istotnych kwestii. Ludzie mówili, że gdyby Tusk nie okłamałby ich, to oni nie zagłosowaliby na PO w 2011 roku. A prezydent mimo to podpisał tę ustawę. Ludzie powinni mieć wolność.

20.01
Teraz druga runda pytań. Zadaje Bogdan Rymanowski

20.00

Może pan ma takich znajomych, którz zasłaniają twarze? - ripostuje Duda.

Teraz Komorowski odpowiada na zarzuty Dudy: albo bezpieczeństwo, albo bezprawie. Tak bywa, że trzeba podejmować niełatwe decyzje.

19.58

Pytanie Dudy: Pana hasło odwołuje się do wolności. Zgłosił pan zmiany ustawy o zgromadzeniach. TK stwierdził niezgodność z ustawą zasadniczą?

Komorowski: Pan poseł nie ma racji, zastrzeżenia dotyczyły kilku fragmentów. Zasadnicze przepisy dotyczyły zakazu zasłaniania twarzy.

Nie rozumiem jak przedstawiciel PiS może tak mówić i mieć kolegów, którzy lubią robić zadymę.

19.56
Pytania kandydatów. Komorowski pyta Dudę dlaczego podczas głosowania ustawy odnośnie godła na koszulkach piłkarzy.

Duda: Mieliśmy inne stanowisko jako klub. "Pan tumani i straszy". Godło wymaga pilnowania i wymaga, aby znalazło się na koszulkach tak, jak wygląda. Na święto narodowe nie powinno być czekoladowego orła. "Kotylionik i balonik - śmiali się ludzie".

19.53
Polska posądzana jest o współudział w holocauście. Czy Lech Kaczyński postąpił dobrze wstrzymując ekshumację w Jedwabnem?

Komorowski mówi, że decyzja Kaczyńskiego o wstrzymaniu ekshumacji ciał była okazaniem szacunku dla ludzi, którzy zginęli w Jedwabnem. My jako Polacy powinniśmy pamiętać też o niechwalebnych wydarzeniach, ale musimy pamiętać również o Polakach zasłużonych.

Duda: wyrzutki zdarzają się w każdym narodzie. Polska polityka historyczna powinna być obroną naszego dobrego imienia. Duda mówi o instytucji, która miałaby stać na straży obrony "interesów historycznych" Polski na arenie międzynarodowej.

19.47

Pytanie o Smoleńsk. Co z wrakiem samolotu, czy na pokładzie doszło do wybuchu? Jak przywrócić zaufanie do prokuratury?

Duda: Kwestia zwrotu, to zadanie polskiej dyplomacji, aby odzyskać naszą własność. Jakie są przyczyny katastrofy? Dla mnie podstawową sprawą, to zbadanie dowodów. Znam opinie ekspertów - potrzebne są badania laboratoryjne. Powinniśmy zabiegać o wsparcie na arenie międzynarodowej.

Komorowski: Można siać zamieszanie i wątpliwości, albo starać się je wyjaśnić. Od tego jest prokuratura. Pan jest prawnikiem, pan powinien wiedzieć, że to zadanie prokuratury. Na jakiej podstawie pańska formacja polityczna mówi, że to był zamach? Za polityzację żałoby narodowej odpowiedzialne jest PiS.

19.46

Olejnik przypomina o możliwości zadawania pytań. "Jest mi przykro, że nie chcecie panowie odpowiadać na moje pytania"

19.45

Drugie pytanie dotyczy ewentualnego referendum.

Komorowski podkreśla, że referendum będzie dotyczyć tylko JOW i finansowania partii.

Andrzej Duda mówi, że prawdopodobnie nie będzie referendum, bo nie jest zgodne z przepisami. Duda nie odpowiada na pytanie, a odwołuje się do zarzutu z niedzieli odnośnie blokowania etatu na uczelni.

19.40
Czy według panów Polska powinna być neutralna światopoglądowo? Co ponowie zrobią?

Odpowiada pierwszy Duda. Ale zanim przechodzi do odpowiedzi, Andrzej Duda wręcza Komorowskiemu flagę PO: "Pan unika partii, którą pana firmuje".

Ochrona życia ludzka jest wpisana do Polskiej konstytucji. Konstytucja powinna być przestrzegana - mówi Duda.

Chyba powinien mnie pan przeprosić, ja wtedy przedstawiłem pana poglądy z ankiety - teraz odpowiada Komorowski.

19.35
Monika Olejnik wita kandydatów na prezydenta. Bronisław Komrowski i Andrzej Duda wymieniają uścisk dłoni. Komorowski: "Cieszę się, że możemy się spotkać, różne głosy dochodziły z pana sztabu".

19.33
Czy tym razem kandydatom nie będzie przerywał dźwięk gongu? To się okaże. W pierwszej debacie prezydenckiej, która odbyła się w niedzielę w TVP i Polsat Andrzej Duda bardzo często kończył swoją wypowiedź poza czasem.

19.30

Grzegorz Kajdanowicz przypomina zasady debaty. Pierwsza część to polityka krajowa i o nią będzie pytać Monika Olejnik. W drugiej części kandydaci usłyszą cztery pytania dotyczące polityki społecznej, a o sprawy zagraniczne zapyta Justyna Pochanke.

Na każde pytanie będą mieć 90 sekund, potem usłyszą charakterystyczny sygnał.

19.20

Wojciech Szarama, poseł PiS

Oczekuję rzeczowych i merytorycznych argumentów ze strony kandydatów oraz obiektywizmu ze strony dziennikarzy. Stacja TVN zdaje się być rozgłośnią sprzyjającą aktualnemu układowi władzy.

Jeśli chodzi o oczekiwania względem kandydatów, to chciałabym, żeby pan prezydent Komorowski powiedział dlaczego zdecydował się teraz wyjść z inicjatywą obniżenia wieku emerytalnego.

Chciałabym, żeby komentarzach po debacie był bardziej zrównoważony układ zwolenników i przeciwników kandydatów.

19.14

Dr Tomasz Słupik, politolog UŚ o tym, czego możemy się dziś spodziewać po kandydatach:

Po pierwsze myślę, że powinni unikać nadmiernej agresji i czepliwości, bo jest to dyskwalifikujące. Po drugie myślę, że powinni wykazać się większą empatią w stosunku do innych ludzi. A zwłaszcza Bronisław Komorowski. Nie powinien opowiadać tylko o swoich sukcesach, ale pochylić się też nad problemami zwykłych ludzi.

Duda powinien lepiej rozplanować pytania do kandydatów. Wiemy, dobrze, że Komorowski ma wiele słabych punktów. Poza tym uważam, że kandydat PiS powinien lepiej panować nad emocjami, bo podczas pierwsze debaty było widać, że był zdenerwowany a jego odpowiedzi chaotyczne.

19.09

Dudabus kilkadziesiąt metrów od studia TVN, gdzie za ok. 20 min rozpocznie się debata prezydencka.

19.05
Ewa Kołodziej, PO:

Nie ukrywam, że wierzę w pana prezydenta Bronisława Komorowskiego. Uważam, że jest świetnie przygotowany. Ma duże doświadczenie. Wierzę, że będzie tak, jak w pierwszej debacie. Jestem pełna wiary, że większość oglądających debatę, uzna, że Bronisław Komorowski ją wygra.

Wierzę też, że to będzie merytoryczna debata. Jesteśmy na takim etapem, że każdy z kandydatów musi wykazać się niesamowitą sprawnością i wiedzą. Nie zakładam, że będziemy mieć do czynienia z niepotrzebnymi emocjami czy złą wolą.

Wierzę głęboko, że wiedza i doświadczenie pana prezydenta wezmą górę i uznamy, że był lepszy i przekona większość widzów do siebie. Także tych niezdecydowanych i tych, którzy zostali w domu podczas pierwszej tury.

Wierzę, że Polacy pójdą w najbliższą niedzielę na wybory.

19.00
Rozpoczynają się Fakty. Justyna Pochanke, jedna z prowadzących debatę już w studiu, oczekuje na najważniejszych gości dzisiejszego wieczoru - Andrzeja Dudę i Bronisława Komorowskiego.

Będzie szansa na ripostę, interakcję, kandydaci będą mogli się wymienić uwagami - mówi dziennikarka TVN.

18.50
Jerzy Gorzelik, RAŚ o oczekiwaniach przed dzisiejszą debatą:

Sadzę, że wobec Andrzeja Dudy jest takie oczekiwanie, aby jego sztab spisał się bardziej profesjonalnie. Bo w minioną niedzielę można było odnieść wrażenie, że w jego sztabie komuś zależy, aby nie wygrał tych wyborów. Moje wrażenie jest takie, że Komorowski nie wygrał pierwszej debaty, a Duda ją przegrał, przewracając się w tych punktach, które tak naprawdę wymagały wcześniejszego przygotowania albo zadając niedorzeczne pytania.

Komorowski jak na swoje możliwości był dość żywy, chociaż „in plus” nie zaskakiwał. Byłem rozczarowany tamtą debatą.

Oczekuję dzisiaj, żeby było bardziej interesująco i należy sobie życzyć, żeby była bardziej wyrównana. Nie sądzę, żeby kandydaci zaskoczyli rozwiązaniami programowymi, bo takich w tej kampanii nie ma.

18.47
Ostatnie dni kampanii to była wzmożona walka o elektorat i frekwencję wyborczą. Komu sprzyja wysoka frekwencja? Mówi dr Tomasz Słupik, politolog z Uniwersytetu Śląskiego: „Badania pokazują, że im wyższa frekwencja, tym wyższe poparcie dla Bronisława Komorowskiego. Z badań, które ostatnio przeglądałem wynika, że każdy kolejny punkt procentowy powyżej 50 proc. to ok. 50 – 70 tys. głosów dla Komorowskiego.

Rytualnie obaj będą zabiegać o wysoką frekwencję, ale myślę, że bardziej na tym będzie zależeć Komorowskiemu.”

Przypomnijmy, że w pierwszej turze wyborów prezydenckich, która odbyła się 10 maja wzięło udział zaledwie 48 proc. To najniższa frekwencja w tego typu wyborach. Nieco więcej poszło do urn w 2005 roku (49 proc.), gdy wybory wygrał Lech Kaczyński. Dodajmy, że od 1990 roku średnia frekwencja dla pierwszych tur głosowania w wyborach prezydenckich wyniosła 58 proc.

18.30
Do debaty prezydenckiej została jeszcze godzina, tymczasem my zaczynamy już naszą relację z tego przedwyborczego starcia.

O swoich oczekiwaniach przed nią opowiedzieli nam śląscy politycy i naukowcy. Śledźcie nas na bieżąco!

Debatę prezydencką poprowadzi troje dziennikarzy: Monika Olejnik, Justyna Pochanke i Bogdan Rymanowski.

JAK BĘDZIE WYGLĄDAĆ DEBATA PREZYDENCKA TVN

:
Czas trwania debaty Czas Decyzji to 70 minut. Debata prezydencka TVN będzie podzielona na trzy bloki tematyczne:

  1. O politykę będzie pytać kandydatów Monika Olejnik,
  2. O gospodarkę i sprawy społeczne Bogdan Rymanowski,
  3. O politykę zagraniczną Justyna Pochanke.

Jak informuje TVN, dziennikarze zadają obu kandydatom po cztery takie same pytania. Na koniec każdego bloku obaj kandydaci będą mieli okazję zadać sobie nawzajem po jednym pytaniu, zaś na zakończenie samej debaty każdy z nich będzie miał dwie minuty na wygłoszenie oświadczenia – apelu do wyborców.

GDZIE OBEJRZEĆ DEBATĘ PREZYDENCKĄ TVN?

Transmisję czwartkowej debaty można będzie oglądać w TVN, TVN24, TVN24 Biznes i Świat.

TRANSMISJA ONLINE TUTAJ:
DEBATA TVN ONLINE KOMOROWSKI - DUDA

W czwartek po "Faktach" o godzinie 19.35 w TVN, TVN24 i TVN24 Biznes i Świat decydująca debata prezydencka pomiędzy Bronisławem Komorowskim a Andrzejem Dudą.

Debata w TVN będzie drugim telewizyjnym starciem obu kandydatów. Pierwsze odbyło się w minioną niedzielę w studio Telewizji Polskiej (współgospodarzem debaty był Polsat). Jak podaje Press relację z tego wydarzenia oglądało ponad 10,5 miliona Polaków, czyli więcej niż obaj kandydaci otrzymali głosów w pierwszej turze wyborów. Komentujący przebieg niedzielnej debaty dziennikarze, politycy i specjaliści od wizerunku w większości byli zdania, że zakończyła się ona remisem ze wskazaniem na Komorowskiego lub wręcz zwycięstwem urzędującego prezydenta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!