Debata prezydencka w Katowicach: Walka ze smogiem, lepszy...

  Debata prezydencka w Katowicach: Walka ze smogiem, lepszy transport i zielone Katowice RELACJA i ZDJĘCIA

  Zdjęcie autora materiału

  Bartosz Wojsa

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Debata prezydencka była poświęcona wyłącznie problemom gospodarczym Katowic oraz Metropolii
  1/58
  przejdź do galerii

  Debata prezydencka była poświęcona wyłącznie problemom gospodarczym Katowic oraz Metropolii ©Marzena Bugała-Azarko

  Debata prezydencka w Katowicach: kandydaci na prezydenta miasta Katowice, wbrew pozorom, byli podczas debaty dosyć zgodni. Lepszy transport publiczny, walka o czyste powietrze, a także zwiększenie terenów zielonych - takie pomysły padały z ust każdego z nich. Ale niektórzy mieli też pomysły indywidualne. Które z nich najbardziej Państwa przekonują? Zapraszamy do przeczytania relacji.
  Łącznie sześć osób, czyli wszyscy kandydaci na prezydenta miasta Katowice z wyjątkiem Jakuba Kalusa z KW Ruchu Narodowego, wzięli udział w dzisiejszej (10 października) debacie, która odbyła się o godz. 14.00 w Centrum Nowoczesnych Technologii Informatycznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

  Spotkanie było poświęcone wyłącznie problemom gospodarczym Katowic oraz Metropolii, a jego organizatorem było Polskie Towarzystwo Ekonomiczne w Katowicach i Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.

  W debacie wzięli więc udział:
  • Jarosław Gwizdak (44 lata) z Komitetu Wyborczego Prawo do Katowic,
  • Ilona Kanclerz (49 lat) z KW Śląskiej Partii Regionalnej,
  • Marcin Krupa (42 lata), reprezentujący KW Wyborców Forum Samorządowe i Marcin Krupa,
  • Jarosław Makowski (45 lat) z Koalicji Obywatelskiej (Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Platforma, Nowoczesna),
  • Mirosław Korbasiewicz (57 lat) z KW Stronnictwa Pracy
  • Adam Słomka (53 lata), reprezentujący Komitet Wyborczy – Ruch Kontroli Władzy.


  System był prosty. Prowadzący zadali sześć pytań, a kandydaci mieli po trzy minuty odpowiedzi na każde z nich. W drugiej części była okazja do zadawania pytań przez komitety obecne na sali, a w trzeciej na trzyminutowe podsumowanie dla każdego kandydata. Było między innymi o tym, jak Katowice mogłyby wyglądać po zakończeniu ewentualnej kadencji danego kandydata, w jaki sposób i czy zamierza on wspierać rozwój Metropolii, czy jak zmniejszyć odpływ młodych ludzi z miasta. Słowem: o problemach gospodarczych Katowic oraz Metropolii.

  Który z kandydatów najbardziej Państwa przekonuje? Zapraszamy do przeczytania relacji.

  KATOWICKA DEBATA GOSPODARCZA TRANSMISJA NA ŻYWO  Kandydaci, wbrew pozorom, w wielu kwestiach byli dosyć zgodni. Mówili o tym, że trzeba usprawnić transport publiczny, walczyć ze smogiem czy zwiększać tereny zielone w mieście. - Walka o czyste powietrze jest niezwykle ważna - mówiła Ilona Kanclerz, pokazując filmik, na którym między Dąbrówką Małą a Szopienicami widać gęste kłęby dymu. - Byłam w szoku, tam nie można oddychać - podkreślała.
  Adam Słomka jak mantrę powtarzał o konieczności stworzenia w mieście banku komunalnego i wprowadzenia pieniądza lokalnego. Z kolei Mirosław Korbasiewicz podkreślał, że w Katowicach należy budować domki, których ceny nie byłyby wygórowane, co pozwoli przyciągnąć młodych ludzi.
  - Będą nowe miejsca pracy, kontynuacja budownictwa mieszkaniowego, parki w każdym zespole dzielnic w mieście - zapowiadał natomiast Marcin Krupa.
  - Nowoczesna łacina i angielski w szkołach, ale też nauka programowania i kodowania. Tak, by młodzi byli przygotowani do nowoczesnego rynku pracy - dodawał Jarosław Gwizdak.

  Co do tego, że Metropolia odgrywa dużą rolę, była zgoda. - Trzeba jednak wzmocnić tę współpracę, sprawić, by Katowice były wiodące, wyznaczały drogę innym gminom w związku - podkreślał Jarosław Makowski.
  Zdaje się, że najlepiej podczas debaty wypadli (kolejność przypadkowa) Marcin Krupa, Jarosław Makowski oraz Jarosław Gwizdak. Mówili rzeczowo, konkretnie i - co podczas tej debaty okazało się bardzo ważne - na temat.

  Nieco słabiej, choć nie najgorzej, radziła sobie Ilona Kanclerz, która zwłaszcza na samym początku debaty mówiła krótko i raczej bez konkretów, jednak z czasem szło jej coraz lepiej. - Nie odgradzajmy się od małych społeczności, które funkcjonują w dzielnicach. One mają swoich mieszkańców i swoje problemy, dlatego my mamy program dla każdej dzielnicy z osobna. To jest ważne, by ludzie, którzy tam mieszkają mogli również zachować swoją tożsamość - mówiła.

  Najsłabiej wypadli natomiast Mirosław Korbasiewicz i Adam Słomka. Pierwszy z panów za każdym razem prosił o powtórzenie pytania, często zaglądał w telefon i wiele razy zapewniał, że ma na coś pomysł, ale tego pomysłu nie przedstawiał.
  Z kolei Słomka mówił nie na temat, atakował kontrkandydatów i jak mantrę, przy niemal każdym pytaniu, powtarzał jedynie o konieczności stworzenia w Katowicach banku komunalnego.
  To była już trzecia debata zorganizowana z myślą o kandydatach na prezydenta miasta Katowice.  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Samorządowiec Roku - gala Dziennika Zachodniego


  Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego TYDZIEŃ


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (11)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bardzo Wos prosza!

  Francek z Kosciuszki (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Jo wjym, co tymat niy interesjyruje zodnego - ale powjyccie mi, fto to jetyn leber w mycy? Tak pjyknie wyglondo, co jak bych bou baba, to bych sie gipko w nim zakochou.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czyli wszystko po staremu

  Konrad (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Widać, że pan Krupa już się nawet nie wysila. Patrzę na "MOJE Katowice" i na Kandydatów , to niestety ale słabo to wygląda Piszę "Moje Katowice", bo mój pradziadek był przed wojną radnym, a...rozwiń całość

  Widać, że pan Krupa już się nawet nie wysila. Patrzę na "MOJE Katowice" i na Kandydatów , to niestety ale słabo to wygląda Piszę "Moje Katowice", bo mój pradziadek był przed wojną radnym, a jeszcze "ZA NEIMCA" w okolicy ul. Jagiellońskiej wybudował dwie kamienice. Gdybym JA! był Prezydentem Katowic , to na niedawny jubileusz miasta bym zaprosił Burmistrza Koloni- miasta partnerskiego Katowic, a także Mera St. Etienne. Katowice- większe otwarcie na NIEMCY i FRANCJĘ. Prezydent miasta i V-ce prezydenci muszą być mieszkańcami Katowic. Już nie piszę o brudnym mieście, , żle oświetlonym, o... Hotelu Silesia, schodach ruchomych - nieruchomych, o developerach- panoszących się itd. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Juzajs ino drzom pyski, coby koryto chycic! Katowiczokow majom i tak w d...ie!

  Francek z Kosciuszki (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Zdo mi sie, co lepij jest, jak kandyduje ftojs, co...pradziadek moj byl...., nisz taki nasuany - jak chocby tyn, co niy ino Katowicami rzondziou, ale i coukim okupowanym bes Polokow Gornym...rozwiń całość

  Zdo mi sie, co lepij jest, jak kandyduje ftojs, co...pradziadek moj byl...., nisz taki nasuany - jak chocby tyn, co niy ino Katowicami rzondziou, ale i coukim okupowanym bes Polokow Gornym Slonckiym - Kurzydlo!
  Ale nawet taki Krupa niy dorosto do pjynt tymu, co dlo Katowic - i niy ino - zrobiou! Jorg - choc teroski na niego plujom - bou TYM gospodorzym!
  Bo coby cojsik zrobic dlo Katowic, cza miec dusza gospodorza, a niy ino pyskowac, jak Wieczorki i inksze warszawioczki kozajom!
  PS: A wto to je tyn pajac w ty mycy jak tyn, co to siedzi na Kasztance, i wonsie, jak tyn, co chciou zrobic nowy porzondek w Ojropie? Bo niy znom!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  CZYLI JAKO PRZEDWOJENNY RADNY

  OBSERWATOR (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  twój pradziadek był tym znienawidzonym developerem, który budował w Katowicach ?!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Do Konrada

  Wyborca Krupy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  No to dlaczego nie jestes prezydentem, jesli piszesz "...Gdybym JA był..." ? Albo przynajmniej radnym miasta, no w ostateczności radnym w dzielnicy? Słowa słowa słowa i pełno gotowych recept,...rozwiń całość

  No to dlaczego nie jestes prezydentem, jesli piszesz "...Gdybym JA był..." ? Albo przynajmniej radnym miasta, no w ostateczności radnym w dzielnicy? Słowa słowa słowa i pełno gotowych recept, podpierasz się pradziadkiem, a co ty i poprzednie pokolenia z rodziny zrobiły dla TWOJEGO MIASTA? Druga sprawa - kto jest właścicielem tych schodów i hotelu silesia, bo ja nie wiem, a jesli nie miasto to po co ten slowotok. W twojej ocenie wszystko jest złe i źle, wiec może trzeba zacząć od siebie i zobaczyc pozytywny ktore widzą inni mieszkańcy- ja widzę, a tobie radzę przejść się na spacer, pezejechac się na rowerze lub samochodem i zobaczyć jak zmieniły się Katowice od kadencji twojego pradziadka.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Patrząc na obecnego mocno przeciętnego prezydenta

  tyle w temacie (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  i jego jeszcze słabszych kontrkandydatów, zaczynam na prawdę martwić się o przyszłość tego miasta.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jeśli uważasz że jesteś boski

  Wyborca Krupy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  i lepiej wydawał byś pieniądze miasta, to dlaczego nie kandydujesz na prezydenta, może kilku podobnych do ciebie krytyków oddało by na ciebie glosy - sprobuj za 5 lat ;)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Debata prezydencka w Katowicach: Walka ze smogiem, lepszy transport i zielone Katowice

  Jak powiada św Paweł (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Wrota i bramy do lasu EDENU są zawsze otwarte, wystarczy je tylko otworzyć ???
  i tak od setek lat koło fortuny się kręci ....

  Kara chłosty dla każdego obywatela co ma czelność głosować na...rozwiń całość

  Wrota i bramy do lasu EDENU są zawsze otwarte, wystarczy je tylko otworzyć ???
  i tak od setek lat koło fortuny się kręci ....

  Kara chłosty dla każdego obywatela co ma czelność głosować na obietnice bez wywiązania!

  Oni tylko mówią i obiecują, a wyborca powinien zacząć myśleć ....zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kto się jeszcze daje nabierać na obietnice Krupy?

  sara333 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  Żałosne jak władza potrafi przyspawać do stołka - wsparcie PiS i SLD byle tylko dalej wydawać (rządzić) pieniędzmi mieszkańców


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Do sara 333

  Wyborca Krupy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Pytasz kto sie daje nabrać (w twoim mnimaniu), odpowiadam - JA i tysiące rozsądnie myślących mieszkańców naszego miasta, którzy widzą realne zmiany, realne inwestycje, rozsądnie wydawane pieniądze...rozwiń całość

  Pytasz kto sie daje nabrać (w twoim mnimaniu), odpowiadam - JA i tysiące rozsądnie myślących mieszkańców naszego miasta, którzy widzą realne zmiany, realne inwestycje, rozsądnie wydawane pieniądze i bezpartyjnego samorządowca oraz Ślązaka z krwi i kości. A jesli ci nie pasuje to po to są wybory, ale przez ostatnie 20 lat w tym pięknym mieście nie było przepychanek partyjnych i to jest ważne!!!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Żałosne jest również dać samej sobie "plusika"...

  Ginter (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  Zwłaszcza za tak żałosną wypowiedź. Czy gdzieś wyczytałaś, że Krupa zabiegał o poparcie PiS i SLD? Dodam, że popiera go również mój sąsiad-neurotyk, a to coś oznacza? I tak wybierają mieszkańcy -...rozwiń całość

  Zwłaszcza za tak żałosną wypowiedź. Czy gdzieś wyczytałaś, że Krupa zabiegał o poparcie PiS i SLD? Dodam, że popiera go również mój sąsiad-neurotyk, a to coś oznacza? I tak wybierają mieszkańcy - po cóż więc się pultasz? Tu chyba chodzi o mniejsze zło, bo nie ma kandydata idealnego... zwiń

  Baza wiedzy o wyborach samorządowych 2018

  Uwaga, Zmiany w ordynacji wyborczej

  Uwaga, Zmiany w ordynacji wyborczej

  Jak głosować w wyborach? Zasady, kalendarz wyborczy

  Jak głosować w wyborach? Zasady, kalendarz wyborczy

  Cisza wyborcza: ile trwa i czego nie wolno wtedy robić?

  Cisza wyborcza: ile trwa i czego nie wolno wtedy robić?

  Kompetencje i zakres władzy prezydenta, wójta, burmistrza

  Kompetencje i zakres władzy prezydenta, wójta, burmistrza

  Głosowanie poza miejscem zameldowania – o czym trzeba wiedzieć

  Głosowanie poza miejscem zameldowania – o czym trzeba wiedzieć

  Rola samorządu na wsi. Dotacje i możliwości rozwoju w rolnictwie

  Rola samorządu na wsi. Dotacje i możliwości rozwoju w rolnictwie

  Dlaczego powinnaś głosować? Na co zwracać uwagę w programach wyborczych?

  Dlaczego powinnaś głosować? Na co zwracać uwagę w programach wyborczych?

  Sejmik wojewódzki. Kompetencje, zadania. Jaką pełni rolę?

  Sejmik wojewódzki. Kompetencje, zadania. Jaką pełni rolę?

  Wpływ samorządów na przedsiębiorczość i rynek pracy

  Wpływ samorządów na przedsiębiorczość i rynek pracy

  Wideo

  Quizy wyborcze. Przetestuj swoją wiedzę i zdecyduj, na kogo oddać swój głos!

  Czy wiesz jak głosować? Sprawdź, ile wiesz o wyborach

  Czy wiesz jak głosować? Sprawdź, ile wiesz o wyborach

  Z którą partią ci po drodze? Quiz preferencji politycznych

  Z którą partią ci po drodze? Quiz preferencji politycznych

  Te zwroty znasz z wypowiedzi polityków. Ile z nich rozumiesz?

  Te zwroty znasz z wypowiedzi polityków. Ile z nich rozumiesz?

  Czy wiesz o państwie więcej niż nastolatek? WOS dla początkujących obywateli

  Czy wiesz o państwie więcej niż nastolatek? WOS dla początkujących obywateli

  Najczęściej komentowane

  DZ poleca

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Zobaczcie, jak mieszkają polscy milionerzy ZDJĘCIA

  Zobaczcie, jak mieszkają polscy milionerzy ZDJĘCIA

  Sonda

  Czy lubisz korzystać z wyprzedaży, np. z okazji Black Friday?

  Najczęściej czytane