Debata prezydencka w Katowicach: Walka ze smogiem, lepszy...

  Debata prezydencka w Katowicach: Walka ze smogiem, lepszy transport i zielone Katowice RELACJA i ZDJĘCIA

  Zdjęcie autora materiału

  Bartosz Wojsa

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Debata prezydencka była poświęcona wyłącznie problemom gospodarczym Katowic oraz Metropolii
  1/58
  przejdź do galerii

  Debata prezydencka była poświęcona wyłącznie problemom gospodarczym Katowic oraz Metropolii ©Marzena Bugała-Azarko

  Debata prezydencka w Katowicach: kandydaci na prezydenta miasta Katowice, wbrew pozorom, byli podczas debaty dosyć zgodni. Lepszy transport publiczny, walka o czyste powietrze, a także zwiększenie terenów zielonych - takie pomysły padały z ust każdego z nich. Ale niektórzy mieli też pomysły indywidualne. Które z nich najbardziej Państwa przekonują? Zapraszamy do przeczytania relacji.
  Łącznie sześć osób, czyli wszyscy kandydaci na prezydenta miasta Katowice z wyjątkiem Jakuba Kalusa z KW Ruchu Narodowego, wzięli udział w dzisiejszej (10 października) debacie, która odbyła się o godz. 14.00 w Centrum Nowoczesnych Technologii Informatycznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

  Spotkanie było poświęcone wyłącznie problemom gospodarczym Katowic oraz Metropolii, a jego organizatorem było Polskie Towarzystwo Ekonomiczne w Katowicach i Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.

  W debacie wzięli więc udział:
  • Jarosław Gwizdak (44 lata) z Komitetu Wyborczego Prawo do Katowic,
  • Ilona Kanclerz (49 lat) z KW Śląskiej Partii Regionalnej,
  • Marcin Krupa (42 lata), reprezentujący KW Wyborców Forum Samorządowe i Marcin Krupa,
  • Jarosław Makowski (45 lat) z Koalicji Obywatelskiej (Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Platforma, Nowoczesna),
  • Mirosław Korbasiewicz (57 lat) z KW Stronnictwa Pracy
  • Adam Słomka (53 lata), reprezentujący Komitet Wyborczy – Ruch Kontroli Władzy.


  System był prosty. Prowadzący zadali sześć pytań, a kandydaci mieli po trzy minuty odpowiedzi na każde z nich. W drugiej części była okazja do zadawania pytań przez komitety obecne na sali, a w trzeciej na trzyminutowe podsumowanie dla każdego kandydata. Było między innymi o tym, jak Katowice mogłyby wyglądać po zakończeniu ewentualnej kadencji danego kandydata, w jaki sposób i czy zamierza on wspierać rozwój Metropolii, czy jak zmniejszyć odpływ młodych ludzi z miasta. Słowem: o problemach gospodarczych Katowic oraz Metropolii.

  Który z kandydatów najbardziej Państwa przekonuje? Zapraszamy do przeczytania relacji.

  KATOWICKA DEBATA GOSPODARCZA TRANSMISJA NA ŻYWO  Kandydaci, wbrew pozorom, w wielu kwestiach byli dosyć zgodni. Mówili o tym, że trzeba usprawnić transport publiczny, walczyć ze smogiem czy zwiększać tereny zielone w mieście. - Walka o czyste powietrze jest niezwykle ważna - mówiła Ilona Kanclerz, pokazując filmik, na którym między Dąbrówką Małą a Szopienicami widać gęste kłęby dymu. - Byłam w szoku, tam nie można oddychać - podkreślała.
  Adam Słomka jak mantrę powtarzał o konieczności stworzenia w mieście banku komunalnego i wprowadzenia pieniądza lokalnego. Z kolei Mirosław Korbasiewicz podkreślał, że w Katowicach należy budować domki, których ceny nie byłyby wygórowane, co pozwoli przyciągnąć młodych ludzi.
  - Będą nowe miejsca pracy, kontynuacja budownictwa mieszkaniowego, parki w każdym zespole dzielnic w mieście - zapowiadał natomiast Marcin Krupa.
  - Nowoczesna łacina i angielski w szkołach, ale też nauka programowania i kodowania. Tak, by młodzi byli przygotowani do nowoczesnego rynku pracy - dodawał Jarosław Gwizdak.

  Co do tego, że Metropolia odgrywa dużą rolę, była zgoda. - Trzeba jednak wzmocnić tę współpracę, sprawić, by Katowice były wiodące, wyznaczały drogę innym gminom w związku - podkreślał Jarosław Makowski.
  Zdaje się, że najlepiej podczas debaty wypadli (kolejność przypadkowa) Marcin Krupa, Jarosław Makowski oraz Jarosław Gwizdak. Mówili rzeczowo, konkretnie i - co podczas tej debaty okazało się bardzo ważne - na temat.

  Nieco słabiej, choć nie najgorzej, radziła sobie Ilona Kanclerz, która zwłaszcza na samym początku debaty mówiła krótko i raczej bez konkretów, jednak z czasem szło jej coraz lepiej. - Nie odgradzajmy się od małych społeczności, które funkcjonują w dzielnicach. One mają swoich mieszkańców i swoje problemy, dlatego my mamy program dla każdej dzielnicy z osobna. To jest ważne, by ludzie, którzy tam mieszkają mogli również zachować swoją tożsamość - mówiła.

  Najsłabiej wypadli natomiast Mirosław Korbasiewicz i Adam Słomka. Pierwszy z panów za każdym razem prosił o powtórzenie pytania, często zaglądał w telefon i wiele razy zapewniał, że ma na coś pomysł, ale tego pomysłu nie przedstawiał.
  Z kolei Słomka mówił nie na temat, atakował kontrkandydatów i jak mantrę, przy niemal każdym pytaniu, powtarzał jedynie o konieczności stworzenia w Katowicach banku komunalnego.
  To była już trzecia debata zorganizowana z myślą o kandydatach na prezydenta miasta Katowice.  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Samorządowiec Roku - gala Dziennika Zachodniego


  Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego TYDZIEŃ


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (11)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bardzo Wos prosza!

  Francek z Kosciuszki (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Jo wjym, co tymat niy interesjyruje zodnego - ale powjyccie mi, fto to jetyn leber w mycy? Tak pjyknie wyglondo, co jak bych bou baba, to bych sie gipko w nim zakochou.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czyli wszystko po staremu

  Konrad (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Widać, że pan Krupa już się nawet nie wysila. Patrzę na "MOJE Katowice" i na Kandydatów , to niestety ale słabo to wygląda Piszę "Moje Katowice", bo mój pradziadek był przed wojną radnym, a...rozwiń całość

  Widać, że pan Krupa już się nawet nie wysila. Patrzę na "MOJE Katowice" i na Kandydatów , to niestety ale słabo to wygląda Piszę "Moje Katowice", bo mój pradziadek był przed wojną radnym, a jeszcze "ZA NEIMCA" w okolicy ul. Jagiellońskiej wybudował dwie kamienice. Gdybym JA! był Prezydentem Katowic , to na niedawny jubileusz miasta bym zaprosił Burmistrza Koloni- miasta partnerskiego Katowic, a także Mera St. Etienne. Katowice- większe otwarcie na NIEMCY i FRANCJĘ. Prezydent miasta i V-ce prezydenci muszą być mieszkańcami Katowic. Już nie piszę o brudnym mieście, , żle oświetlonym, o... Hotelu Silesia, schodach ruchomych - nieruchomych, o developerach- panoszących się itd. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Juzajs ino drzom pyski, coby koryto chycic! Katowiczokow majom i tak w d...ie!

  Francek z Kosciuszki (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Zdo mi sie, co lepij jest, jak kandyduje ftojs, co...pradziadek moj byl...., nisz taki nasuany - jak chocby tyn, co niy ino Katowicami rzondziou, ale i coukim okupowanym bes Polokow Gornym...rozwiń całość

  Zdo mi sie, co lepij jest, jak kandyduje ftojs, co...pradziadek moj byl...., nisz taki nasuany - jak chocby tyn, co niy ino Katowicami rzondziou, ale i coukim okupowanym bes Polokow Gornym Slonckiym - Kurzydlo!
  Ale nawet taki Krupa niy dorosto do pjynt tymu, co dlo Katowic - i niy ino - zrobiou! Jorg - choc teroski na niego plujom - bou TYM gospodorzym!
  Bo coby cojsik zrobic dlo Katowic, cza miec dusza gospodorza, a niy ino pyskowac, jak Wieczorki i inksze warszawioczki kozajom!
  PS: A wto to je tyn pajac w ty mycy jak tyn, co to siedzi na Kasztance, i wonsie, jak tyn, co chciou zrobic nowy porzondek w Ojropie? Bo niy znom!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  CZYLI JAKO PRZEDWOJENNY RADNY

  OBSERWATOR (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  twój pradziadek był tym znienawidzonym developerem, który budował w Katowicach ?!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Do Konrada

  Wyborca Krupy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  No to dlaczego nie jestes prezydentem, jesli piszesz "...Gdybym JA był..." ? Albo przynajmniej radnym miasta, no w ostateczności radnym w dzielnicy? Słowa słowa słowa i pełno gotowych recept,...rozwiń całość

  No to dlaczego nie jestes prezydentem, jesli piszesz "...Gdybym JA był..." ? Albo przynajmniej radnym miasta, no w ostateczności radnym w dzielnicy? Słowa słowa słowa i pełno gotowych recept, podpierasz się pradziadkiem, a co ty i poprzednie pokolenia z rodziny zrobiły dla TWOJEGO MIASTA? Druga sprawa - kto jest właścicielem tych schodów i hotelu silesia, bo ja nie wiem, a jesli nie miasto to po co ten slowotok. W twojej ocenie wszystko jest złe i źle, wiec może trzeba zacząć od siebie i zobaczyc pozytywny ktore widzą inni mieszkańcy- ja widzę, a tobie radzę przejść się na spacer, pezejechac się na rowerze lub samochodem i zobaczyć jak zmieniły się Katowice od kadencji twojego pradziadka.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Patrząc na obecnego mocno przeciętnego prezydenta

  tyle w temacie (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  i jego jeszcze słabszych kontrkandydatów, zaczynam na prawdę martwić się o przyszłość tego miasta.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jeśli uważasz że jesteś boski

  Wyborca Krupy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  i lepiej wydawał byś pieniądze miasta, to dlaczego nie kandydujesz na prezydenta, może kilku podobnych do ciebie krytyków oddało by na ciebie glosy - sprobuj za 5 lat ;)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Debata prezydencka w Katowicach: Walka ze smogiem, lepszy transport i zielone Katowice

  Jak powiada św Paweł (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Wrota i bramy do lasu EDENU są zawsze otwarte, wystarczy je tylko otworzyć ???
  i tak od setek lat koło fortuny się kręci ....

  Kara chłosty dla każdego obywatela co ma czelność głosować na...rozwiń całość

  Wrota i bramy do lasu EDENU są zawsze otwarte, wystarczy je tylko otworzyć ???
  i tak od setek lat koło fortuny się kręci ....

  Kara chłosty dla każdego obywatela co ma czelność głosować na obietnice bez wywiązania!

  Oni tylko mówią i obiecują, a wyborca powinien zacząć myśleć ....zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kto się jeszcze daje nabierać na obietnice Krupy?

  sara333 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  Żałosne jak władza potrafi przyspawać do stołka - wsparcie PiS i SLD byle tylko dalej wydawać (rządzić) pieniędzmi mieszkańców


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Do sara 333

  Wyborca Krupy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Pytasz kto sie daje nabrać (w twoim mnimaniu), odpowiadam - JA i tysiące rozsądnie myślących mieszkańców naszego miasta, którzy widzą realne zmiany, realne inwestycje, rozsądnie wydawane pieniądze...rozwiń całość

  Pytasz kto sie daje nabrać (w twoim mnimaniu), odpowiadam - JA i tysiące rozsądnie myślących mieszkańców naszego miasta, którzy widzą realne zmiany, realne inwestycje, rozsądnie wydawane pieniądze i bezpartyjnego samorządowca oraz Ślązaka z krwi i kości. A jesli ci nie pasuje to po to są wybory, ale przez ostatnie 20 lat w tym pięknym mieście nie było przepychanek partyjnych i to jest ważne!!!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Żałosne jest również dać samej sobie "plusika"...

  Ginter (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  Zwłaszcza za tak żałosną wypowiedź. Czy gdzieś wyczytałaś, że Krupa zabiegał o poparcie PiS i SLD? Dodam, że popiera go również mój sąsiad-neurotyk, a to coś oznacza? I tak wybierają mieszkańcy -...rozwiń całość

  Zwłaszcza za tak żałosną wypowiedź. Czy gdzieś wyczytałaś, że Krupa zabiegał o poparcie PiS i SLD? Dodam, że popiera go również mój sąsiad-neurotyk, a to coś oznacza? I tak wybierają mieszkańcy - po cóż więc się pultasz? Tu chyba chodzi o mniejsze zło, bo nie ma kandydata idealnego... zwiń

  Baza wiedzy o wyborach samorządowych 2018

  Uwaga, Zmiany w ordynacji wyborczej

  Uwaga, Zmiany w ordynacji wyborczej

  Jak głosować w wyborach? Zasady, kalendarz wyborczy

  Jak głosować w wyborach? Zasady, kalendarz wyborczy

  Cisza wyborcza: ile trwa i czego nie wolno wtedy robić?

  Cisza wyborcza: ile trwa i czego nie wolno wtedy robić?

  Kompetencje i zakres władzy prezydenta, wójta, burmistrza

  Kompetencje i zakres władzy prezydenta, wójta, burmistrza

  Głosowanie poza miejscem zameldowania – o czym trzeba wiedzieć

  Głosowanie poza miejscem zameldowania – o czym trzeba wiedzieć

  Rola samorządu na wsi. Dotacje i możliwości rozwoju w rolnictwie

  Rola samorządu na wsi. Dotacje i możliwości rozwoju w rolnictwie

  Dlaczego powinnaś głosować? Na co zwracać uwagę w programach wyborczych?

  Dlaczego powinnaś głosować? Na co zwracać uwagę w programach wyborczych?

  Sejmik wojewódzki. Kompetencje, zadania. Jaką pełni rolę?

  Sejmik wojewódzki. Kompetencje, zadania. Jaką pełni rolę?

  Wpływ samorządów na przedsiębiorczość i rynek pracy

  Wpływ samorządów na przedsiębiorczość i rynek pracy

  Wideo

  Quizy wyborcze. Przetestuj swoją wiedzę i zdecyduj, na kogo oddać swój głos!

  Czy wiesz jak głosować? Sprawdź, ile wiesz o wyborach

  Czy wiesz jak głosować? Sprawdź, ile wiesz o wyborach

  Z którą partią ci po drodze? Quiz preferencji politycznych

  Z którą partią ci po drodze? Quiz preferencji politycznych

  Te zwroty znasz z wypowiedzi polityków. Ile z nich rozumiesz?

  Te zwroty znasz z wypowiedzi polityków. Ile z nich rozumiesz?

  Czy wiesz o państwie więcej niż nastolatek? WOS dla początkujących obywateli

  Czy wiesz o państwie więcej niż nastolatek? WOS dla początkujących obywateli

  DZ poleca

  Węgiel w życiorys wpisany ZOBACZ KONIECZNIE

  Węgiel w życiorys wpisany ZOBACZ KONIECZNIE

  Horoskop miesięczny na grudzień 2018 wróżki z Katowic

  Horoskop miesięczny na grudzień 2018 wróżki z Katowic

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Dziennika Zachodniego

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Dziennika Zachodniego

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim

  Sonda

  Czy lubisz korzystać z wyprzedaży, np. z okazji Black Friday?