Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Debata prezydencka w Katowicach: Walka ze smogiem, lepszy transport i zielone Katowice RELACJA i ZDJĘCIA

Bartosz Wojsa
Bartosz Wojsa
Debata prezydencka była poświęcona wyłącznie problemom gospodarczym Katowic oraz Metropolii
Debata prezydencka była poświęcona wyłącznie problemom gospodarczym Katowic oraz Metropolii Marzena Bugała-Azarko
Debata prezydencka w Katowicach: kandydaci na prezydenta miasta Katowice, wbrew pozorom, byli podczas debaty dosyć zgodni. Lepszy transport publiczny, walka o czyste powietrze, a także zwiększenie terenów zielonych - takie pomysły padały z ust każdego z nich. Ale niektórzy mieli też pomysły indywidualne. Które z nich najbardziej Państwa przekonują? Zapraszamy do przeczytania relacji.

Łącznie sześć osób, czyli wszyscy kandydaci na prezydenta miasta Katowice z wyjątkiem Jakuba Kalusa z KW Ruchu Narodowego, wzięli udział w dzisiejszej (10 października) debacie, która odbyła się o godz. 14.00 w Centrum Nowoczesnych Technologii Informatycznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Spotkanie było poświęcone wyłącznie problemom gospodarczym Katowic oraz Metropolii, a jego organizatorem było Polskie Towarzystwo Ekonomiczne w Katowicach i Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.

W debacie wzięli więc udział:

  • Jarosław Gwizdak (44 lata) z Komitetu Wyborczego Prawo do Katowic,
  • Ilona Kanclerz (49 lat) z KW Śląskiej Partii Regionalnej,
  • Marcin Krupa (42 lata), reprezentujący KW Wyborców Forum Samorządowe i Marcin Krupa,
  • Jarosław Makowski (45 lat) z Koalicji Obywatelskiej (Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Platforma, Nowoczesna),
  • Mirosław Korbasiewicz (57 lat) z KW Stronnictwa Pracy
  • Adam Słomka (53 lata), reprezentujący Komitet Wyborczy – Ruch Kontroli Władzy.

System był prosty. Prowadzący zadali sześć pytań, a kandydaci mieli po trzy minuty odpowiedzi na każde z nich. W drugiej części była okazja do zadawania pytań przez komitety obecne na sali, a w trzeciej na trzyminutowe podsumowanie dla każdego kandydata. Było między innymi o tym, jak Katowice mogłyby wyglądać po zakończeniu ewentualnej kadencji danego kandydata, w jaki sposób i czy zamierza on wspierać rozwój Metropolii, czy jak zmniejszyć odpływ młodych ludzi z miasta. Słowem: o problemach gospodarczych Katowic oraz Metropolii.

Który z kandydatów najbardziej Państwa przekonuje? Zapraszamy do przeczytania relacji.

KATOWICKA DEBATA GOSPODARCZA TRANSMISJA NA ŻYWO

Kandydaci, wbrew pozorom, w wielu kwestiach byli dosyć zgodni. Mówili o tym, że trzeba usprawnić transport publiczny, walczyć ze smogiem czy zwiększać tereny zielone w mieście. - Walka o czyste powietrze jest niezwykle ważna - mówiła Ilona Kanclerz, pokazując filmik, na którym między Dąbrówką Małą a Szopienicami widać gęste kłęby dymu. - Byłam w szoku, tam nie można oddychać - podkreślała.

Adam Słomka jak mantrę powtarzał o konieczności stworzenia w mieście banku komunalnego i wprowadzenia pieniądza lokalnego. Z kolei Mirosław Korbasiewicz podkreślał, że w Katowicach należy budować domki, których ceny nie byłyby wygórowane, co pozwoli przyciągnąć młodych ludzi.

- Będą nowe miejsca pracy, kontynuacja budownictwa mieszkaniowego, parki w każdym zespole dzielnic w mieście - zapowiadał natomiast Marcin Krupa.

- Nowoczesna łacina i angielski w szkołach, ale też nauka programowania i kodowania. Tak, by młodzi byli przygotowani do nowoczesnego rynku pracy - dodawał Jarosław Gwizdak.

Co do tego, że Metropolia odgrywa dużą rolę, była zgoda. - Trzeba jednak wzmocnić tę współpracę, sprawić, by Katowice były wiodące, wyznaczały drogę innym gminom w związku - podkreślał Jarosław Makowski.

Zdaje się, że najlepiej podczas debaty wypadli (kolejność przypadkowa) Marcin Krupa, Jarosław Makowski oraz Jarosław Gwizdak. Mówili rzeczowo, konkretnie i - co podczas tej debaty okazało się bardzo ważne - na temat.

Nieco słabiej, choć nie najgorzej, radziła sobie Ilona Kanclerz, która zwłaszcza na samym początku debaty mówiła krótko i raczej bez konkretów, jednak z czasem szło jej coraz lepiej. - Nie odgradzajmy się od małych społeczności, które funkcjonują w dzielnicach. One mają swoich mieszkańców i swoje problemy, dlatego my mamy program dla każdej dzielnicy z osobna. To jest ważne, by ludzie, którzy tam mieszkają mogli również zachować swoją tożsamość - mówiła.

Najsłabiej wypadli natomiast Mirosław Korbasiewicz i Adam Słomka. Pierwszy z panów za każdym razem prosił o powtórzenie pytania, często zaglądał w telefon i wiele razy zapewniał, że ma na coś pomysł, ale tego pomysłu nie przedstawiał.

Z kolei Słomka mówił nie na temat, atakował kontrkandydatów i jak mantrę, przy niemal każdym pytaniu, powtarzał jedynie o konieczności stworzenia w Katowicach banku komunalnego.

Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego TYDZIEŃ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Debata prezydencka w Katowicach: Walka ze smogiem, lepszy transport i zielone Katowice RELACJA i ZDJĘCIA - Dziennik Zachodni