Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Debata w redakcji „Dziennika Zachodniego”. Tym razem tematem była woda. Jak oszczędzać wodę? Jak postępować w czasie powodzi?

Monika Krężel
Monika Krężel
Wideo
od 16 lat
W redakcji „Dziennika Zachodniego” zorganizowaliśmy kolejną debatę z ekspertami. Tym razem tematem była woda. Specjaliści tłumaczyli, jak dbać o wodę, rozsądnie gospodarować jej zasobami, mówili także o tym, jak groźne są powodzie i susze. I najważniejsze – wiele razy podczas debaty podkreślaliśmy, że każdy z nas powinien oszczędzać wodę.

Kolejna, specjalna debata, zorganizowana w redakcji „Dziennika Zachodniego”, poświęcona była wodzie. W gronie ekspertów dyskutowaliśmy między innymi o tym, jak rozsądnie gospodarować zasobami wody i jakie inwestycje są przeprowadzane na zbiornikach wodnych. Naszymi ekspertami byli: dr Mirosław Kurz, dyrektor PGW Wody Polskie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach, Marcin Jarzyński, zastępca dyrektora ds. ochrony przed powodzią i suszą w Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej w Gliwicach, Marcin Fischer, Nadleśniczy z Rud Raciborskich, dr hab. Andrzej Woźnica, prof. UŚ ze Śląskiego Centrum Wody, jednostki badawczej Uniwersytetu Śląskiego.

Oszczędzajmy, nie marnujmy

Warto wiedzieć, że PGW Wody Polskie to instytucja zajmująca się szerokim spektrum gospodarowania wodą.

- Jednym z elementów naszej działalności jest prowadzenie programów edukacyjnych, jak „Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie”, który uczy dzieci, jak racjonalnie gospodarować wodą w domu. W programie bierze udział już 50 szkół, a naszymi partnerami jest szereg instytucji, w tym policja i straż pożarna – podkreślał Mirosław Kurz, dyrektor PGW Wody Polskie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach. - Kolejnym programem są łąki kwietne, mamy programy kształtowania zasobów wodnych, remontujemy obiekty powstałe przed laty, mierzymy się z suszą i powodziami. Wyzwaniem są głównie powodzie miejskie, z którymi zmagają się samorządy, zwłaszcza w tych miastach czy gminach, gdzie nadmiernie uszczelniono powierzchnię. Należy brać pod uwagę tutaj pod uwagę kwestię rozszczelnienia miast – ich odbetonowania, a zapewnienie miejsc zielonych traktować bardzo poważnie. Robimy naprawdę dużo, by wszechstronnie ochronić zasób wodny – dodał.

Marcin Jarzyński, zastępca dyrektora ds. ochrony przed powodzią i suszą w Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej w Gliwicach zwracał uwagę, że z jednej strony walczymy z powodziami, a z drugiej z suszami.

- Ostatnie lata pokazują, że granica między nimi jest bardzo płytka. Mamy okresy bezdeszczowe, potem następują gwałtowne opady deszczu, woda może silnie wezbrać. Co ciekawe, przez Polskę przepływają 62 miliardy metrów sześciennych wody. I my musimy tak gospodarować wodą, by jak najwięcej jej zatrzymać. Walczymy więc o każda kroplę - tłumaczył ekspert. - Ale naszym zadaniem jest także, by jak najbezpieczniej przeprowadzić wody wezbraniowe w regionie w przypadku powodzi - dodał.

Śląsk przed wiekami. 300 kół młyńskich

Pracownicy Śląskiego Centrum Wody włączają się w działalność badawczą na rzecz ochrony środowiska wodnego.

- Wszyscy wiemy, że woda jest niezbędna środowisku, ważna dla lasów, dla człowieka, jednak z drugiej strony ta woda stwarza problemy. Bardzo ważna jest tutaj edukacja, gdyż część problemów generuje sam człowiek. Wystarczy spojrzeć, jak mamy uszczelnione niektóre obszary w miastach - tłumaczył dr hab. Andrzej Woźnica, prof. UŚ ze Śląskiego Centrum Wody, jednostki badawczej Uniwersytetu Śląskiego. - Warto wspomnieć, że kiedyś należeliśmy do najciekawiej zagospodarowanych obszarów, jeśli chodzi o zasoby wodne. Jeden zbiornik leżał obok drugiego, wszystkie wykorzystywane były do celów energetycznych i do hodowli ryb. Na samym Śląsku działało 300 kół młyńskich. Potem zbiorniki wodne były zasypywane, likwidowane, a dzisiaj widzimy, że są niezwykle potrzebne.

Warto wiedzieć, że w czerwcu na terenie Nadleśnictwa Rudy Raciborskie zakończy się projekt małej retencji.

- Lasy Państwowe kompleksowo zajęły się odpowiedzią na zmiany klimatyczne. W Nadleśnictwie Rudy Raciborskie już w 2018 roku przystąpiliśmy do realizacji tego projektu, najpierw prowadziliśmy prace inwentaryzacyjne, potem przystąpiliśmy do prac ziemnych - mówił Marcin Fischer, Nadleśniczy z Rud Raciborskich. - Dzisiaj, gdy kończymy projekt, możemy już mówić o wybudowaniu nowych inwestycji, których zadaniem będzie ochrona wody. Na ten cel zostało wydatkowanych około 860 mln złotych, zretencjonowanych zostało 50 mln metrów sześciennych wody. Na terenie działalności Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach zostało zretencjonowanych 5 mln metrów sześciennych wody - dodał.

Retencja oznacza spowalnianie odpływu wody z lasu, magazynowanie jej, działania związane z retencją pomagają także w ochronie przeciwpożarowej.

Powstają nowe zbiorniki

Nikt nie zaprzeczy, że ostatnie lata były bardzo suche, a prognozy pogody wskazują, że znowu czekają nas długie okresy bez deszczu.

- Na Śląsku mamy dobre zasoby wody dzięki obszarom górskim - zwrócił uwagę dyrektor Mirosław Kurz. - Cały czas będziemy pracować nad tym, by zatrzymać jak najwięcej wody, budować zbiorniki i remontować istniejące. Musimy dbać o to, by nie pogarszać sytuacji, mamy wieloletnie plany, ustalamy budżety, planujemy inwestycje. Gospodarka wodna i zarządzanie nią to ciągły proces – dodał.

- Od lat prowadzimy wiele działań, które mają na celu zatrzymanie jak największej ilości wody i z nich nie zrezygnujemy - zapowiedział dyrektor Marcin Jarzyński. - Chciałbym jeszcze podkreślić, że w naszym regionie mamy sporo zbiorników, jak Kuźnica Warężyńska, Pogoria, Pławniowice, one też są retencyjne i gromadzą wodę. Istniejące zbiorniki modernizujemy, ale i budujemy nowe. Przykładem jest tutaj zbiornik Kotlarnia z 40 mln metrów sześciennych wody.

Dr hab. Andrzej Woźnica dodał jeszcze, iż w średniowieczu tereny naszego regionu były w 8,5 proc. pokryte stawami. Dzisiaj stanowią one 2,5 proc. i jest to dość dobry wynik na tle kraju.

Debata w redakcji „Dziennika Zachodniego”. Tym razem tematem była woda. Jak oszczędzać wodę? Jak postępować w czasie powodzi?
Materiał prasowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera