Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Debaty z policjantami: Mapa zagrożeń z sugestiami

Redakcja
Boicie się kradzieży samochodów, włamań, napadów? Policjanci ze śląskiego garnizonu proszą mieszkańców o pomoc w tworzeniu specjalnych map zagrożeń i zapraszają na konsultacje
Boicie się kradzieży samochodów, włamań, napadów? Policjanci ze śląskiego garnizonu proszą mieszkańców o pomoc w tworzeniu specjalnych map zagrożeń i zapraszają na konsultacje 123rf
Policja pyta mieszkańców: Co wpływa na wasze poczucie bezpieczeństwa? Co jest dla was najbardziej uciążliwe? Informujcie nas, to pomożemy.

Denerwuje was grupa nastolatków, która hałasuje po godzinie 22, albo menele, którzy okupują osiedlowe ławki? - dajcie znać.
Mieszkańcy województwa śląskiego mają teraz okazję do tego, by szczerze powiedzieć o tym, co jest dla nich wyjątkowo uciążliwe w codziennym życiu i na jakie sytuacje szczególną uwagę powinni zwracać policjanci z poszczególnych jednostek na naszym terenie. Wczoraj w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach dziennikarze spotkali się z oficerami prasowymi miejskich i powiatowych komend garnizonu śląskiego oraz z pierwszym zastępcą komendanta wojewódzkiego policji w Katowicach, insp. Romanem Rabsztynem.

Pracują nad mapami

Tematem spotkania były tworzone przez policjantów zwojewództwa śląskiego mapy zagrożeń, uwzględniające cały region iposzczególne powiaty, atam gdzie jest to możliwe - także gminy.

W związku z tym projektem stróże prawa chcą dotrzeć do jak największego grona osób, w tym do samorządowców, przedstawicieli organizacji pozarządowych, ale także do zwykłych mieszkańców. Co ważne, mapa zagrożeń dotycząca określonego terenu ma być odzwierciedleniem nie tylko policyjnych statystyk (w dużym skrócie nasi policjanci mogą pochwalić się systematycznie spadającą przestępczością i wzrastającą wykrywalnością - dop. red.), ale także opinii osób, które mieszkają na terenie województwa śląskiego.

Dzięki mapom zagrożeń policjanci będą mogli dostosować swoje działania do potrzeb mieszkańców i zaplanować je w taki sposób, by zapobiegać przestępstwom lub wykroczeniom w miejscach wskazanych przez zwykłych obywateli.

Trwają konsultacje

Chcemy, by policja ze swoimi danymi statystycznymi i analizami stanowiła tylko pewien wycinek całości, na podstawie której będzie można ocenić stan bezpieczeństwa oraz wpłynąć na ten stan poprzez propozycje podjęcia określonych działań czy też zgłoszenia określonych miejsc i zjawisk, które niepokoją naszych mieszkańców. Dopiero w oparciu o tę wiedzę będzie można stworzyć rzeczywistą mapę zagrożeń i zaplanować określone działania, które te zagrożenia powinny zneutralizować - podkreślał insp. Roman Rabsztyn.

Jakie ma to znaczenie dla przeciętnego Kowalskiego? Takie, że policjanci zdali sobie sprawę z tego, iż suche statystyki niekoniecznie odzwierciedlają poczucie bezpieczeństwa wśród mieszkańców regionu.

Jeśli ktoś nie był ofiarą rozboju, to liczba i wykrywalność tego typu przestępstw nie robi na nim większego wrażenia. Większym problemem dla takiego mieszkańca mogą być natomiast awanturujący się pseudokibice, którzy wracają z meczu, grupa nastolatków pijąca piwo na placu zabaw czy też pijak, który zaczepia dzieci przed sklepem. Dlatego też funkcjonariusze, w ramach trwających do końca lutego konsultacji, chcą wsłuchać się w głos mieszkańców. To projekt realizowany przez wszystkie komendy wojewódzkie w naszym kraju, bowiem to jeden z priorytetów komendanta głównego policji.

Policja czeka na sygnały

Założenie jest takie, że wszystkie mapy w całej Polsce będą takie same. Dokładne informacje związane z zagrożeniami, które czyhają na mieszkańców, znajdziemy na stronach interneto-wych poszczególnych jednostek policyjnych. Nie wiadomo jeszcze, kiedy to nastąpi. W tej chwili policjanci z naszego regionu oczekują od mieszkańców, że ci wskażą te miejsca, w których czują się zagrożeni, odcinki dróg, na których może dojść do wypadków, albo sytuacje, które są dla nich wyjątkowo uciążliwe. Swoje propozycje można zgłaszać podczas debat organizowanych w najbliższych dniach w województwie śląskim, ale wiadomo, że nie każdy - ze względu np. na wykonywaną pracę - znajdzie czas, by w takim spotkaniu uczestniczyć.

Dlatego też policjanci czekają również na sygnały od mieszkańców przesyłane drogą elektroniczną. Wystarczy skorzystać ze skrzynek kontaktowych „Powiadom nas”, które znajdują się na stronach internetowych poszczególnych komend miejskich i powiatowych śląskiego garnizonu.

Policjanci czekają na wszystkie uwagi, również te krytyczne. Podczas wczorajszej debaty insp. Roman Rabsztyn, w odpowiedzi na sygnały o zdarzających się mało profesjonalnych zachowaniach stróżów prawa i możliwym braku zaufania do policjantów, podkreślał, że śląska policja mocno pracuje nad tym, by zmienić mentalność wszystkich funkcjonariuszy.

- Policja to instytucja, która ma służyć. Niestety, nie wszyscy policjanci to rozumieją i nad tym ubolewam - mówił pierwszy zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Katowicach.

My również czekamy na Wasze sygnały dotyczące zagrożeń w województwie śląskim. Swoje propozycje możecie wpisywać w komentarzach.

Dzisiaj (18 lutego) debaty odbędą się m.in. w:
Domu Kultury Kazimierz, ul. Główna 30 w Sosnowcu, godz. 17; Urzędzie Gminy we Wręczycy Wielkiej, godz. 13; Domu Działkowca ROD „Szarotka” przy ul. Wieczorka w Siemianowicach Śląskich, godz. 17; Miejsko-Gminnym Ośrodku Promocji Kultury przy ulicy Żareckiej 28 w Koziegłowach, godz. 16.30; Siedzibie Rady Osiedla Wesoła przy ul. Piastów Śląskich 8 w Mysłowicach, godz. 18; Dziennym Domu Senior WIGOR przy ul. Kłokocińskiej 78A w Żorach, godz. 10; Komendzie Miejskiej Policji przy ul. Wodzisławskiej 3 w Żorach, godz. 16.30; Zespole Szkół nr 1 przy ul. Granicznej 2 w Jastrzębiu-Zdroju, godz. 11; Zespole Szkół nr 3 przy ul. Wrocławskiej 6 w Jastrzębiu-Zdroju, godz. 17; przy ul. Imielińskiej 92 w Imielinie, godz. 14; przy ul. Owocowej w Chełmie Śląskim, godz. 17; pawilonie handlowym w Wyrach, godz. 18; Urzędzie Gminy przy ul. Zwycięstwa w Ornontowicach, godz. 16; Urzędzie Miasta przy ul. Łosińskiej 1 w Sławkowie, godz. 17; Urzędzie Miasta przy ul. 11 Listopada 20 w Będzinie, godz. 16; Urzędzie Miejskim w Bielsku-#-Białej (plac Ratuszowy 1), godz. 9; Komisariacie Policji w Skoczowie (ul. Rzeczna 7a), godz. 12; Domu Narodowym w Cieszynie (ul. Rynek 12), godz. 12; Urzędzie Gminy w Kobiórze, godz. 14.30; Komisariacie Policji II w Częstochowie, godz. 18.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!